Únosci českých turistek stále mlčí. Pomůžou čeští muslimové?

Praha - Mezinárodní organizace kriminální policie Interpol zařadila mezi celosvětově pohřešované osoby dvě české turistky, které byly uneseny minulou středu v pákistánské provincii Balúčistán. Dívky tak rozšířily řadu ztracených Čechů, po kterých Interpol pátrá, na deset.

Češky, kterým je kolem 25 let, přijely do Pákistánu ze sousedního Íránu jako turistky. Cílem jejich cesty byla Indie. Z místa únosu je skupina osmi až deseti ozbrojenců odvezla terénním automobilem. Únosci sebou vzali i policistu, jenž ženy doprovázel, později ho ale z auta vysadili a ponechali si jeho zbraň.
doporučujeme

Mluvčí ministerstva zahraničí Johana Grohová řekla, že Interpol zařadil mladé ženy do své databáze hned po jejich únosu. Úřady zatím o jejich osudu nemají žádné informace. K činu se nikdo nepřihlásil, a není tak ani znám jeho motiv. Únosci také zatím nikoho nekontaktovali. Interpol v podobných případech běžně zařazuje unesené do databáze ztracených osob.

Situací se od minulého týdne zabývá krizový štáb v čele s šéfem české diplomacie Karlem Schwarzenbergem. Ministr kvůli tomu jednal i s prezidentem Milošem Zemanem.

Hlava státu se také dopisem obrátila na svůj pákistánský protějšek. Korespondenci odjel ve čtvrtek do Pákistánu doručit náměstek ministra zahraničí Vladimír Galuška, který se na místě sejde se zástupci tamních úřadů. Zastupitelský úřad ČR v Islámábádu je podle ministerstva v neustálém styku s místními úřady.

Pákistánský velvyslanec v Praze ujišťoval, že přikládají únosu Češek velkou důležitost a že zřídili zvláštní tým, který má na starost jenom tento případ.

Podle vyjádření muže, který pochází z Balúčistánu – tedy oblasti, kde k únosu došlo – skutečnost, že se po týdnu ještě nikdo neozval, vlastně není nic neobvyklého. Při posledním případu, kdy ozbrojenci unesli mladý pár ze Švýcarska, se ozvali až po čtyřech měsících.

Důvodem může být i fakt, že v Balúčistánu běží čas trochu jinak než v Evropě, upozornil server rozhlas.cz. Jedná se o oblast na západě Pákistánu při hranicích s Íránem a zároveň při hranicích s Afghánistánem. Je to poušť lemovaná na severu afghánskými horami.

Češky, kterým je kolem 25 let, přijely do Pákistánu ze sousedního Íránu jako turistky. Cílem jejich cesty byla Indie. Z místa únosu je skupina osmi až deseti ozbrojenců odvezla terénním automobilem. Únosci sebou vzali i policistu, jenž ženy doprovázel, později ho ale z auta vysadili a ponechali si jeho zbraň.

"Muslimská komunita v ČR odsuzuje únos českých dívek a přeje jím rychlý návrat domů. Jejích rodinám a přátelům tímto projevujeme solidaritu i podporu," píše lídr českých muslimů, který ministerstvu zahraničí nabídl své síly nepřímo, poprvé prostřednictvím redakce MF DNES.

Šéf českých muslimů ale připomněl, že pomoc nabídl diskrétně. Nechce se do případu vnucovat, neboť je podle něj nyní nejdůležitější, aby "byly obě dívky zachráněny", a to při využití všech dostupných možností.

Není neobvyklé, že se členové muslimských komunit z evropských zemí angažují ve vyjednávání při únosech svých spoluobčanů. I čeští muslimové se v dubnu 2004 podíleli na propuštění tří českých unesených novinářů v Iráku. Dva novináři České televize Michal Kubal a Petr Klíma, respektive zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka, strávili týden v zajetí blíže neurčených ozbrojenců, jak dnes napsal server idnes.cz.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do restaurací se po otevření stále nevydala desetina Čechů

16.06.2021 11:15 Do restaurací se po jejich znovuotevření zatím podle průzkumu společnosti Slevomat nevydala…

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama