Věříte Peake? Milionář prozradil detaily o koupi vily

Praha - Ke koupi pražské vily vicepremiérky Karolíny Peake (LIDEM) se přihlásil podnikatel Luboš Říha, který zbohatl na prodeji diamantů. Uvedl to dnes server Týden.cz. "Ano, v tom domě skutečně bydlíme. Nechtěl jsem to rozebírat kvůli případným problémům a bezpečnosti rodiny," cituje Říhu.

Karolína Peake /LIDEM/, předsedkyně strany

Dosud přitom podle serveru Týden.cz Říha tvrdil, že se společností Nice View, která dům v Troji oficiálně vlastní, nemá nic společného.

Časopis Týden již loni uvedl, že vilu v Praze-Troji si Peake v roce 2003 s manželem pořizovali z větší části na úvěr za částku skoro deset milionů. Do nemovitostí v Troji se manželé nepřestěhovali, ale začali s rozsáhlým „developmentem". Na kompletní přestavbu domu získali stavební povolení v polovině června 2006. Zhruba ve stejné době odstartovala Karolína Peake svou politickou kariéru. V říjnu 2006 byla zvolena jako nezávislá kandidátka do zastupitelstva Prahy 1. Stala se členkou kontrolního výboru a několika komisí. Následující rok vstoupila do strany Věci veřejné. 

Po několikamilionové rekonstrukci Peakovi vilu prodali. "Za neprůhlednou společností Nice View, která Peakovým na konci roku 2009 v době realitní krize vyplatila tučných 57 milionů korun, stojí obchodník s diamanty Luboš Říha," uvedl tehdy časopis Týden.

Tyden.cz dnes uvedl, že později Říha připustil, že firmu Nice View ovládají jeho rodiče, a nyní už otevřeně hájí i přiměřenost své investice, kterou přitom v médiích zpochybňovali někteří realitní makléři. "Peakovy jsem předtím vůbec neznal, setkali jsme se až při prodeji toho domu. Cena mi přišla přiměřená. Vždyť jenom v okolí se prodávají pozemky za třicet milionů korun, nedaleko se nabízela i vila za sto padesát milionů," cituje web Říhu.

Podle svých posledních vyjádření nehradil zmiňovaných 57 milionů z vlastní kapsy, zásadní část z těchto peněz totiž poskytla půjčkou jeho společnost D.I.C. "V oficiálních účetních uzávěrkách firmy není ovšem o půjčce jedinému akcionáři ani zmínka, i když by to tak ze zákona být mělo," uvádí server. Píše také, že Říhův nejbližší spolupracovník je nyní kvůli obchodům s uprchlým podnikatelem Radovanem Krejčířem ve vězení.

O prodeji vily se loni psalo i v souvislosti s tím, že Peake v majetkovém přiznání neuvedla příjem více než 18 milionů korun. Jak si vicepremiérka Karolína Peake a hlasitá bojovnice proti korupci představuje transparentnost, ptá se server ceskapozice.cz? V čestném prohlášení za rok 2010, v němž se poslanci vyjadřují k majetku, včetně finančního, který v tom kterém roce nabyli, „pozapomněla" na více než 18 milionů korun.

„Kupní smlouvy byly uzavřeny v roce 2009, tudíž před vznikem poslaneckého mandátu. Splátky kupní ceny sice dobíhaly i po 29. 5. 2010, ale neměly žádnou souvislost s (mojí) činností vykonávanou v roce 2010. V čestném prohlášení není ani oddíl, který by vyžadoval uvádění skutečností vzniklých před vznikem mandátu – jeho součástí je oznámení o vykonávaných činnostech v období, nabytí vlastnických práv k majetku v období a oznámení o peněžitých příjmech – darech, příjmech z podnikání a účasti na právnických osobách," napsala v e-mailu pro server ceskapozice.cz Peake.

Právníci ale názor vícepremierky nesdílejí.

„Dle zákona o střetu zájmů je veřejný funkcionář povinen přesně, úplně a pravdivě písemně oznámit, že během výkonu funkce získal jakékoliv peněžité příjmy nebo jiné majetkové výhody, pokud souhrnná výše příjmů nebo jiných majetkových výhod přesáhne v kalendářním roce 100 tisíc korun. Tato povinnost se tedy vztahuje na všechny příjmy v příslušném období (s výjimkou platu veřejného funkcionáře) bez ohledu na to, z jakého jsou zdroje a zda mají původ v činnosti v předchozích obdobích, či nikoliv. Rozhodující je tedy to, kdy byl realizován příjem, nikoliv to, zda se případně opírá o právní titul z jiného období. To platí o to více v případech, kdy je příslušný příjem zahrnut do daňového přiznání příslušného veřejného funkcionáře za předmětné období. Je to přestupek a hrozí za to pokuta do výše 50 tisíc korun," tvrdí advokát renomované kanceláře.

Vicepremiérka následně v Poslanecké sněmovně označila „opomenutí" za chybu své účetní. „Poté, co jsem byla upozorněna na možný rozpor v čestném prohlášení, jsem celou situaci začala řešit a k odstranění jakýchkoliv pochybností doplním čestné prohlášení formou dopisu adresovaného mandátovému a imunitnímu výboru, a to i přesto, že se v případě zjištěného rozporu mohlo maximálně jednat o přestupek," uvedla Peake pro deník Právo.

Policie evakuovala liberecký aquapark kvůli spadlému stropu

19.06.2021 21:50 Policie ve spolupráci s hasiči z aquaparku Centra Babylon v Liberci dnes odpoledne preventivně…

Páteční únik toxických látek v Plzni má třetí obět

19.06.2021 13:39 Páteční únik toxických látek v areálu firmy v Plzni-Skvrňanech má třetí oběť. Dnes v nemocnici…

Svého otce na Den otců někdy obdaroval každý třetí Čech. Favoritem jsou…

19.06.2021 10:40 Svého otce na Den otců podle průzkumu společnosti Albert někdy obdaroval zhruba každý třetí Čech.…

Stav jednoho ze zraněných po pátečním úniku chemikálií v Plzni se mírně…

19.06.2021 08:47 Zdravotní stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni - Skvrňanech se mírně zlepšil,…

Do pocitů obklíčených parašutistů v kostele se nelze vžít. Obětovali se…

18.06.2021 22:05 Aktualizováno ROZHOVOR – Jejich odvaha a statečnost jej nepřestává fascinovat. Historik Vojtěch Šustek tvrdí, že…

Přehlídka studentské tvorby FESTMICHAEL opět oživí kulturní život metropole

18.06.2021 21:21 Důležitá zpráva pro všechny, kteří mají rádi mladé umění a originální nápady tvůrců nastupující…

V plzeňské čističce unikly nebezpečné látky, dva lidé zemřeli

18.06.2021 15:01 Aktualizováno Po dnešním úniku chemikálií v Plzni Skvrňanech zemřeli dva lidé, další dva jsou ve velmi vážném…

Požárů v uplynulých dnech výrazně přibylo, hasiči varují kvůli suchu a…

18.06.2021 12:02 Hasiči v uplynulých dvou dnech zaznamenali v Česku 177 požárů, což je výrazně nad normálem.…

OBRAZEM: Primark otevřel první prodejnu v Praze. Lidé stáli ve frontě od…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno Otevření prodejny Primark v Praze, první v České republice, si dnes nenechaly ujít stovky lidí.…

Ministerstvo spustilo web s podmínkami pro cesty do turistických destinací

17.06.2021 16:32 Aktualizováno Ministerstvo zahraničí dnes spustilo nový web dovolena2021.cz, na němž lze nalézt podmínky pro…

Související:

Právě se děje