Spor o moravskou vlajku se vrací. Jak by měla vypadat?

Brno - V den oslav věrozvěstů a duchovních patronů Moravy svatého Cyrila a Metoděje, který připadá na 5. července, vyvěsí 550 radnic moravskou vlajku. Akce se uskuteční počtvrté jako připomínka kultury, tradic a historie Moravy. Ve srovnání s loňskem se počet radnic zvýšil o 150. Současné číslo není konečné.

Ilustrační foto
doporučujeme

Zlatočervenou vlajku, doplněnou o moravskou orlici, vyvěsí letos nově například města Frenštát pod Radhoštěm, Kunovice, Hluk a Uherský Ostroh na Uherskohradišťsku, dále Jevišovice na Znojemsku, nebo Vidnava na Jesenicku. Tradičně dlouhý seznam vinařských obcí rozšíří Šakvice a Tvrdonice na Břeclavsku.

Z historických sídel se k akci připojil Sloup a Holštejn u Blanska, Komňa a Osvětimany na Uherskohradišťsku nebo Ženklava s Kunínem na Novojičínsku. Vysokou podporu má akce v moravské části Vysočiny, na jižní Moravě a v Olomouckém kraji. Přibývají radnice na Zlínském kraji, na Svitavsku i severu Moravy.

"Vlajku letos vyvěsí již více než čtvrtina měst a obcí na Moravě. Mnohé radnice se k akci připojují automaticky a o jejich účasti se dovídáme se zpožděním. Nejvíce nás ale těší zájem veřejnosti," uvedla Holaňová. Moravskou vlajku lze vidět na sportovních utkáních i společenských akcích všeho druhu.

"Současně užívaná 'moravská' vlajka je naprosto nesprávná. Jednak vychází z rakousko-uherského znaku Moravy, za druhé ho má dokonce na sobě. To je z odborného hlediska špatně," řekl již dříve v rozhovoru pro IHNED.cz Jaroslav Martykán, předseda České vexilologické společnosti.

Diskuse o podobě tzv. moravské vlajky se vede už více než sto let. Problém tkví především ve sporu o barvu moravského znaku, ze kterého se vlajka odvozuje. Tedy jestli být moravská orlice stříbro-červeně šachovaná, nebo zda má být šachování zlato-červené.

Zlatá barva se na moravském znaku nikdy dlouhodobě neužívala a až na výjimky měly rakousko-uherský, československý i dnešní český státní znak moravskou orlici vyvedenou ve stříbrné a červené barvě.

Znak Moravy měl povýšit, tj. změnit bílou barvu (stříbro) na žlutou (zlato), už v polovině 15. století císař Fridrich III. za pomoc Moravanů při obléhání Vídně. Změna se neujala, zemský sněm ji zprvu ani nepřijal.

Milník představuje revoluční rok 1848, kdy poprvé přímo volený zemský sněm rozhodl, že moravskými národními barvami budou žlutá a červená. Autorem moravské bikolory se stal Alois Šembera. Revoluce 1848 selhala a rozhodnutí zemského sněmu nenabylo právní moci. Až na sklonku existence habsburské monarchie se za první světové války konečně objevila pozlacená orlice i na celoříšském znaku.

Nově vzniklá Československá republika se ve snaze odvrátit se od všeho rakouského vrátila k postříbřené orlici. Bílá se totiž bere jako jedna ze slovanských barev.

Podle barev na znaku by však podle heraldických a vexilologických pravidel měla vlajka mít tři vodorovné pruhy: bílý, červený a modrý. Tím by byla totožná s českou trikolorou či vlajkou protektorátu Čechy a Morava. Je možné prohodit první dva pruhy, ale to by se vlajka podobala vlajkám Nizozemska a Lucemburska, což by podle vexilologů nebylo přijatelné, upozorňuje ihned.cz.

Témata: morava | Vlajky
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Moravskoslezští pyrotechnici museli opět do akce, houbař našel munici z…

20.09.2020 14:26 Policejní pyrotechnici vyjížděli tento týden v Moravskoslezském kraji několikrát k nálezům…

Při požáru na Nymbursku zemřela seniorka, je nařízena soudní pitva

20.09.2020 12:23 Při požáru v domě na Nymbursku dnes ráno zemřela devětaosmdesátiletá žena. Kriminalisté předběžně…

Veletrh Zahrada Čech poznamenala epidemie, přišlo o polovinu méně…

20.09.2020 11:38 Návštěvnost zahrádkářského veletrhu Zahrada Čech letos poznamenala epidemická situace, přišlo o 50…

Požár v noci zachvátil průmyslovou halu na Uherskohradišťsku, škoda za…

20.09.2020 11:06 Noční požár v průmyslové hale v Bílovicích na Uherskohradišťsku způsobil škodu zhruba za milion…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama