Labe devastuje severní Čechy. Vodní živel si vyžádal další oběť

Chomutov - V Povodí Ohře platí na několika místech třetí povodňový stupeň. Nejkritičtější situace je mezi Nechranickou přehradou a soutokem Ohře a Labe. Domovy ale opouští jen jednotlivci v obcích pod přehradou. ČTK to řekl mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský. V Lounech evakuace lidí nehrozí.

Přidejte svůj názor

Povodně 2013 - velká voda hrozí Praze

V Lounech voda zaplavila výstaviště a dosahuje k zahrádkářské kolonii. "Hladina ještě mírně stoupá, a to i kvůli odpouštění z přehrady. V současné době je na úrovni 535 centimetrů a 300 metrů krychlových za sekundu, očekáváme ještě mírný vzestup," řekl ČTK lounský starosta Radovan Šabata.

K obytným domům sahá Ohře pod Nechranickou přehradou. "Jsme v kontaktu se starosty jednotlivých obcí. Případná evakuace se týká jen jednotlivců," uvedl Svejkovský. O tom, zda se ještě bude muset odpouštět přehrada, rozhodne povodí večer.

Nejvíce se vodohospodáři obávají situace na soutoku Ohře a Labe, kde se v roce 2002 vytvořilo jezero dlouhé dvacet kilometrů a široké osm kilometrů. Tehdy rozvodněné Labe proniklo proti proudu do Ohře a zalilo Terezín a dalších zhruba 40 obcí.

Památník Terezín je celý vyklizený, pokud se voda nedostane do města, částečně poškozené mohou být Magdeburská kasárna; do Muzeua ghetta by se vůbec dostat neměla, informuje terezínská starostka Čechová. Starostka Terezína Růžena Čechová: "Budeme odpoledne evakuovat Nové Kopisty, kterým sice nehrozí zatopení potokem, ale v roce 2002 to odnesly zpětnou vlnou. Radši je stěhovat zbytečně, než aby bylo pozdě."

Domovy v Děčíně muselo opustit 1 500 osob, předpokládá se, že se zatopí i Pětimostí, které ve městě jediné spojuje oba břehy Labe. Energetici v Ústí pokračují v odpojování elektřiny, město připravuje vypravení speciálního zdravotnického vlaku mezi Střekovem a dalšími částmi metra, pokračuje evakuace, míst v krizových centrech využilo 90 lidí, píše web ČT.

Záplavy poničily ve středních a severních Čechách několik stovek hektarů polí se zeleninou, kterou pěstitelé zřejmě nebudou moci sklidit.

V řece Malé Labe ve Strážném na Trutnovsku dopoledne objevila kolemjdoucí tělo mrtvého člověka. Hasiči a policisté se mrtvého nyní snaží z vody vytáhnout. ČTK o tom informovali mluvčí hradeckých hasičů a mluvčí trutnovské policie. Mohlo by jít o další oběť záplav. V celé republice si povodně dosud vyžádaly zřejmě sedm lidských životů.

Na odstraňování povodňových škod a rekonstrukce poskytne vláda 4 miliardy korun, informoval Petr Nečas v Zálezlicích. Rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury počítá s další 1,4 miliardy na opravu komunikací.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Filipovicích se zastavila lanovka, záchranáři evakuovali 60 lidí

16.02.2019 19:15 Ve skiparku Filipovice na Jesenicku se dnes odpoledne zastavila dvousedačková lanovka. Hasiči a…

Argentinská doga vláčela seniorku přes vesnici, v nemocnici zemřela

16.02.2019 18:30 V nemocnici v České Lípě zemřela v pátek jednadevadesátiletá žena, kterou ve středu v obci Pihel na…

Češi mají podle ministerstva vážný problém. Vůbec si ho neuvědomují

16.02.2019 11:34 Statisíce lidí ve velkých městech spí podle strategických hlukových map ministerstva zdravotnictví…

Česko zasáhla vlna vyděračských mailů. Za intimní nahrávky chtějí tisíce…

15.02.2019 22:49 Aktualizováno Českou republiku zasáhla vlna e-mailových útoků cílená na běžné občany. Z nich se útočníci snaží…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama