Kardiaci v extrémním ohrožení! Poradíme, jak přežít tropická vedra

Praha - Lidé s chorobami srdce a vysokým tlakem by měli být opatrní a měli by vědět, že se při nadměrném horku a nevhodném chování vystavují vyššímu riziku komplikací, které vyplývá z jejich onemocnění. Extrémně vysoké teploty jsou nejen jednorázovou zátěží, ale znamenají zvýšenou úmrtnost.

Ilustrační foto
doporučujeme

Pro kardiaky platí doporučení, která by měli v horku dodržovat. "Důležité je však vždy konzultovat aktuální zdravotní stav s ošetřujícím lékařem, který by měl doporučit i vhodnost či nevhodnost plánovaných aktivit," upozorňuje primář kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce Petr Neužil.

Proč jsou teplotní extrémy zátěží pro nemocné s chorobami srdce?

Tělo se vyrovnává s vysokými teplotami pomocí řady regulačních mechanismů. Rozšíření cév vlivem horka zejména v kožní oblasti vede ke zvýšení odvodu energie z organismu, současně ke zvýšenému pocení, úbytku vody a některých minerálních látek, které jsou důležité pro správnou funkci srdce a cév. Ztráta vody způsobí snížení objemu cirkulující krve, pokles krevního tlaku a nastartování dalších kompenzačních mechanismů, jako například zvýšení frekvence srdeční činnosti, zesílení kontrakcí srdečního svalu a podobně.

Zdravý člověk zvládá tyto regulační pochody bez problémů. Naproti tomu třeba u nemocného s ischemickou chorobou srdeční způsobí klesající průtok krve srdečními tepnami nedostatečné okysličení srdečního svalu. Následkem je vznik nebo prohloubení anginy pectoris (projevuje se typickou bolestí na prsou) a v extrémních případech přichází i infarkt myokardu.

Tropická vedra jsou problémem i pro nemocné s vysokým krevním tlakem. Horkem způsobené rozšíření cév spolu s dehydratací a léky, které nemocný bere, může vést k výraznému poklesu tlaku s nedokrevností mozku. Možné je i riziko vzniku nebo prohloubení srdečního selhání, či vzniku poruch srdečního rytmu – nejčastěji fibrilací síní a případnými tromboembolickými komplikacemi (mozkové mrtvice nebo plicní embolii)

Doporučení pro kardiaky:

• Konzultujte svůj zdravotní stav před odjezdem na dovolenou se svým ošetřujícím lékařem. Nechte si předepsat léky na celou dobu pobytu, informujte se o případných interakcích látek obsažených v léčivech se slunečním zářením (účinná látka "amiodarone" na léčbu srdečních arytmií), vlivu letní diety – zvýšeného příjmu zeleniny na účinnost některých preparátů, zejména těch, které přímo ovlivňují krevní srážlivost (warfarin). Domluvte si schéma nutných kontrolních vyšetření (např. tzv. Quickův test aj.).

• Nepřeceňujte své síly. Vyvarujte se těžší fyzické práci, věnujte se skutečné rekreaci. Pokud plánujete dovolenou u moře, je vhodnější od konce května do poloviny června a později až v září. Nezůstávejte na slunci v poledních hodinách, používejte kvalitní krémy s příslušným ochranným faktorem.

• Provozujte jen přiměřené sportovní aktivity – vhodná je turistika, kondiční běh, jízda na kole (ne v extrémním terénu), rekreační plavání, kondiční cvičení a jiné. Nemocný po infarktu myokardu by měl znát svoji maximální tepovou frekvenci (např. na základě prodělaného zátěžového testu). Jeho cílová tepová frekvence by neměla během sportovních aktivit přesáhnout 70 - 75 procent maximální tepové frekvence. Vyvarujte se adrenalinových sportů.

• Věnujte velkou pozornost pitnému režimu! V závislosti na teplotě prostředí, ve kterém jste a na míře fyzické aktivity byste měli denně vypít minimálně tři až čtyři litry tekutin. Střídejte vodu, ovocné čaje, minerální vody, nekonzumujte sladké limonády, džusy, tzv. energetické nápoje. Problémem je, že starší lidé si méně uvědomují pocit žízně a častěji zanedbávají příjem tekutin.

• Vhodný je v letním období pro kardiaky pobyt ve stínu, resp. polostínu, doporučujeme podhorské oblasti s ne příliš náročným terénem, který je optimální pro procházky, jízdu na kole apod.

• V objektech větrejte večer až do rána, přes den raději mějte zavřená okna, a protisluneční ochranu (žaluzie, rolety, okenice...), naopak klimatizaci nenastavujte na maximum - hrozí paradoxní prochladnutí.

• Věnujte pozornost oblečení – lehké materiály s možností odvodu tepla a potu, dále lehká pokrývka hlavy. Na spaní se přikrývejte lehkou dekou nebo pouze prostěradlem.

• Konzumujte lehká jídla, dodržujte dietní režim (důležité například pro diabetiky), dostatek zeleniny, využijte sezónní nabídku zdravých produktů.

• Při jízdě autem dělejte dostatek pauz, raději si delší cestu rozdělte na dva dny. Nedoporučuje se řídit vozidlo v poledních hodinách. Únava u kardiaků nastupuje dříve než u zdravých lidí. Vhodná jsou cvičení dolních končetin k prevenci vzniku žilní trombózy a jejích následků to platí i během dlouhých cest např. letadlem, autobusem nebo vlakem.

Témata: zdraví | Počasí
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Požár zničil vzácný dřevěný kostel svatého Michala ze 17. století

28.10.2020 16:59 Aktualizováno V pražské zahradě Kinských dnes hořel dřevěný kostel svatého Michala. Požár zasáhl spodní část…

Proti vládě a omezením kvůli viru lidé demonstrovali i na Klárově

28.10.2020 16:46 Proti vládě Andreje Babiše (ANO) a jejím omezením kvůli epidemii covidu-19 lidé dnes odpoledne…

Hlad a bída odstartovaly vznik státu. Němci i komunisté nenáviděli 28.…

28.10.2020 14:50 ROZHOVOR – Nechtěli dál už žít v bídě, o hladu i zimě. Všeho měli dost. Historik Libor Svoboda z…

OBRAZEM: V Praze se demonstrovalo proti koronavirovým opatřením

28.10.2020 14:48 Odpůrci vládních opatření proti šíření koronaviru se dnes sešli zhruba na hodinu a půl trvajícím…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama