Posíláte potomka na tábor? Poradíme, na co si dát pozor

Praha - Kam s ním? Otázka, kterou si kdysi položil Jan Neruda ve fejetonu o slamníku, se každoročně vrací s příchodem letních prázdnin. Dovolené mají rodiče málo, a tak posílají své ratolesti do táborů. Jak se ale vyhnete špatnému výběru, který by mohl nepříjemně poznamenat, jak dítě, tak i vaši peněženku?

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Už když uvidíte letáček, který bezkonkurenčními cenami láká na "nejúžasnější letní zážitky", měli byste se mít na pozoru a zjistit si více informací jak o organizátorech tábora, tak o samotné akci. "Cena opravdu správného tábora je stanovena tak, aby rodiče již neměli žádné další výdaje související s programem či zajištěním tábora," radí ministerstvo školství na svých webových stránkách. Měli byste tak mít jistotu, že v ceně je už pojištění dětí a také rozsah pojištění. Druhým nákladem navíc může být doprava.

Dejte si pozor, zda organizátoři lákají na cenu s DPH, nebo bez daně, v některých případech se vyšší suma píše jen nevýrazně, zatímco "svítí" levnější varianta. Pokud budete porovnávat ceny jednotlivých provozovatelů, měli byste zjistit, jestli jsou už v nákladech i vstupy na koupaliště, zámky, výstavy nebo zda se bude muset za celodenní výlety nebo hodiny jezdectví připlatit.

Hygiena není jenom o mytí těla

Když je tábor pro více než třicet dětí, musí jeho provozovatel nejdřív nahlásit konání na okresní hygienickou stanici a řídit se vyhláškou, která popisuje všechny náležetosti, například jak má být vybrané tábořiště, jaké mají být ubytovací prostory nebo kde se musí skladovat potraviny. "Správný tábor je jistě v souladu s touto vyhláškou. Nebojte se na to zeptat hlavního vedoucího," doporučuje ministerstvo.

Na táboře by také měl být po celý pobyt kvalifikovaný zdravotník, který povede zdravotní dokumentaci. Pokud se před odjezdem nikdo nebude zajímat, jaké léky vaše dítě bere, mělo by vám zatrnout. Před odjezdem by po vás měli organizátoři také požadovat prohlášení o bezinfekčnosti.

Bezpečnost především

Vedoucí tábora by měli být poučení o bezpečnosti ochrany zdraví při práci, o jejich proškolení by měl existovat zápis. "Správný" tábor by měl mít svůj jasně vymezený táborový řád, který budou znát a poslouchat děti i vedoucí. "Zeptejte se i na to, jestli má tábor plán pro nouzové situace. Leží blízko potoka? Co když přijde velká voda?" apeluje na rodiče stát.

Ověřte si, jestli budou mít děti zajištěnou pitnou vodu a pestrý jídelníček.

Loading...
Témata: Tábory | děti
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sociálka odebrala opilé ženě devítiměsíční dítě

17.06.2019 18:32 O odebrání devítiměsíčního dítěte a jeho převozu do nemocnice rozhodla na Českolipsku před několika…

Jak naložit s výhrou 1,412 miliardy korun? Život se vám obrátí vzhůru…

17.06.2019 17:03 Výherce miliardového Eurojackpotu by si měl dát na rozhodnutí, jak naložit s výhrou, hodně času.…

Propaganda v dětském časopisu? Na Mateřídoušku se snesla vlna kritiky za…

17.06.2019 16:55 Dětský časopis Mateřídouška vzbudil svým posledním vydáním velkou odezvu. Věnoval se totiž osobě…

Češi se vyjádřili k ožehavým tématům. Co říkají na prostituci, potraty a…

17.06.2019 16:36 Většina Čechů souhlasí s právem žen na umělé přerušení těhotenství i s uzákoněním eutanazie, tedy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama