ŠOK! S Nagyovou ve všem jely další úřednice, nikdo je nevyhodil

Praha/Ostrava - Krajský soud v Ostravě už zřejmě dostal pět zbývajících stížností na umístění do vazby v kauze obviněné šéfky kanceláře odstupujícího premiéra Jany Nagyové. Úřednice soudu nyní spisový materiál přebírají a evidují, řekla ČTK dnes dopoledne mluvčí soudu Lucie Böhmová.

Strakova akademie, sídlo Vlády ČR
doporučujeme

"Je to několik vozíků materiálu. Je pravděpodobné, že nám dorazily už všechny stížnosti. Definitivně to budeme moci potvrdit až během dne. Musíme jednotlivé části spisu zaevidovat. Více informací budeme mít odpoledne," řekla.

První stížnost soud dostal 2. července, a to bývalého poslance za ODS Marka Šnajdra. V kauze Nagyová bylo obviněno osm lidí. Ostravský okresní soud poslal do vazby sedm z nich. Pět si okamžitě podalo stížnost. Jeden se tohoto práva vzdal. Další bývalý poslanec za ODS Ivan Fuksa si ponechal lhůtu na rozmyšlenou. Stížnost na vazbu ale nakonec podal i on.

Zatím není jasné, do kdy o stížnostech krajský soud rozhodne. Lhůtu žádnou ze zákona danou nemá. "Jde o rozsáhlý spisový materiál. Všechny případy jsou propojené. Senát se s nimi musí nejprve seznámit. Teprve pak urychleně rozhodne," vysvětlila Böhmová.

Úřednice jely ve sledování s Nagyovou, nikdo je z vlády nevyhodil 

Asistentka Eva Štánská byla prostřednicí mezi Janou Nagyovou a vojenskými zpravodajci. Byla důvěrně obeznámena s konspiračními přezdívkami, předávala obálky a flash disky, tiskla kompromitující materiály. O špionážních akcích své šéfky věděla. Kvůli tomu ji pondělí vyslechne policie. Na Úřadu vlády však zůstává, píše server Lidovky.cz.

Do policejního spisu se jméno asistentky Jany Nagyové dostalo poprvé 16. ledna 2013. Ten den měla Štánská šéfce kabinetu premiéra Petra Nečase domluvit schůzku se zpravodajcem Milanem Kovandou. S Nagyovou si Štánská volala nebo psala nejméně pětadvacetkrát. Nagyová svojí asistentce například oznámila, že "to bude muset vymyslet přes Umělého psa, přes nějaké jiné lidi". Z toho vyplývá, že již v té době byla se špionážními aktivitami své nadřízené detailně obeznámena, minimálně totiž znala kódovanou řeč, kterou exšéfka kabinetu používala.

I přesto, že Nagyová ve funkci skončila, Štánská na Úřadu vlády stále pracuje. Redaktor serveru Lidovky.cz se jí dovolal přímo na stůl ve Strakově akademii, jenže úřednice svou roli v případu Jany Nagyové komentovat nechtěla. "Mluvím jen s policií," řekla serveru Lidovky.cz a bez rozloučení ukončila hovor.

Štánská není jedinou vládní úřednicí, která zamíří k výslechu. V pondělí přijdou na řadu také Marie Zlatohlávková, osobní asistentka premiéra Nečase, a Patricie Urbanová, která zastávala obdobnou funkci u Nagyové. Obě jsou, stejně jako Štánská, stále zaměstnankyněmi vlády. Zlatohlávková měla Nagyové opatřit fotografii Radky Nečasové, Urbanová jí oznamovala schůzku s Kovandou.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do restaurací se po otevření stále nevydala desetina Čechů

16.06.2021 11:15 Do restaurací se po jejich znovuotevření zatím podle průzkumu společnosti Slevomat nevydala…

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama