Morava vyvěsila národní vlajky: Lidé jsou nadšeni, odborníci skřípou zuby

Brno - Tradice, kulturu a historii Moravy si dnes vyvěšením její vlajky připomíná přes 750 radnic, tedy zhruba třetina moravských měst a obcí. Akce se koná při příležitosti dnešního svátku, který je věnován věrozvěstům a také duchovním patronům Moravy sv. Cyrilu a Metoději.

Přidejte svůj názor 67 komentářů

Magistrát města Brna, Nová radnice
doporučujeme

Ve srovnání s prvním ročníkem v roce 2010 se počet radnic zdesetinásobil. "Zájem o akci je enormní. Od starostů často slyšíme, že je hezké, že města a obce na Moravě, a to bez ohledu na jakékoli politické názory, něco spojuje," řekla k vyvěšování vlajek Lenka Holaňová z Moravské národní obce.

Zlatočervená vlajka, doplněná o moravskou orlici, opět visí na Nové radnici v Brně a na 17 radnicích jeho městských částí. Zavlaje ve Znojmě i v 70 okolních obcích, v Břeclavi, Litovli, Vyškově, Kyjově, Zábřehu, Vizovicích, Uničově, Šumperku, Valašských Kloboukách, Uherském Brodu i Uherském Ostrohu.

Velkou podporu má akce v moravské části Vysočiny, například na Třebíčsku. Silná je také podpora na Svitavsku. Letos nově prapor zavlaje například ve Frenštátě pod Radhoštěm, Kunovicích, Hluku, Třešti, Bruntále, v Jevišovicích u Znojma nebo ve Vidnavě na Jesenicku. Tradičně s akcí počítá Jihomoravský kraj, k němuž se nově připojil Zlínský kraj.

Vlajka ale vzbuzuje i negativní reakce. Z odborného hlediska je totiž moravský znak s červeno-žlutou orlicí umístěný na stejně barevném poli nevhodný, píše server rozhlas.cz.

„Z čistě vexilologického hlediska (vexilologie - nauka o vlajkách, pozn.red.) je nevhodné umísťovat na listy vlajek celé znaky na štítě, protože tak dochází ke zbytečné a nežádoucí duplicitě symbolů, neboť barvy vlajek a praporů jsou odvozovány právě od barev znaků. Vzhledem k současné neexistenci zemského zřízení v České republice nemůže existovat ani oficiální zemská vlajka Moravy," upozornil odborník na vlajky Jaroslav Martykán z České vexilologické společnosti.

Podle Jaroslava Krábka, který akci s vyvěšováním vlajky pořádá, ale vlajka nemá ambice být nijak oficiální. „Morava jako jakkoliv právně kodifikovaná oblast neexistuje. Morava je historická země, a jestliže dnes právně neexistuje, nemá a nemůže mít oficiální vlajku. Proto tato vlajka, která se vyvěšuje, je brána jako občanská vlajka, která má symbolizovat přihlášení se k tradicím," poznamenal.

Loading...
Témata: morava | Vlajky | Brno
Vstupte do diskuze (67)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jan Kraus se vysmál studentům stávkujícím kvůli klimatu: Poslal jim hodně…

20.06.2019 22:01 Aktualizováno Moderátor Jan Kraus se ve své středeční show pozastavil nad tématem ekologie a studentských stávek…

Oteplování výrazně prodlouží vegetační období v Česku. Následky budou…

20.06.2019 18:04 Aktualizováno Vegetační období v Česku se kvůli postupnému růstu průměrné roční teploty v příštích 30 letech…

Muže uštkla zmije paví. U dálnice D11 si ho vyzvedl záchranářský vrtulník

20.06.2019 17:22 Královéhradečtí letečtí záchranáři dnes v blízkosti dálnice D11 u Chlumce nad Cidlinou na Hradecku…

Atletka Hejnová prohrála spor o známku. Zůstala jen silueta, konstatoval…

20.06.2019 16:23 Dvojnásobná mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek Zuzana Hejnová nemá nárok na odškodnění za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama