Janoušek je alkoholik a narkoman? Soudce raději vyhnal novináře

Praha - Zranění hlavy lobbisty Romana Janouška nemělo vliv na incident, kvůli němuž lobbista čelí obžalobě z pokusu o vraždu. Při hlavním líčení to dnes řekli znalci z oboru psychiatrie a psychologie. Novinářům to po jejich výslechu sdělil advokát Vít Široký. Soud totiž na jeho návrh před výpovědí znalců a Janouškova psychologa veřejnost vykázal z jednací síně.

Roman Janoušek
doporučujeme

"Znalci se vyjádřili tak, že přestože hematom nalezen byl, tak přes jejich vyšetření mají pocit, že to nemělo vliv na jeho rozpoznávací a ovládací schopnosti," uvedl advokát. Janouškovu příčetnost znalci zkoumali opakovaně kvůli tomu operaci, kterou podstoupil v únoru letošního roku.

Posudek, který psychiatr a psycholog na Janouška zpracovávali, byl totiž vypracován předtím, než se o Janouškově zranění vědělo. Lékaři lobbistu operovali kvůli krevní sraženině na mozku, kterou měl v hlavě již delší dobu. Muž měl po propuštění na lebce přes 50 stehů, podle dřívějšího vyjádření Širokého byl v ohrožení života.

"Bylo tam hodně osobních intimit, hodně osobního života. To jsou věci, které si myslím, že podléhají lékařskému tajemství," hájil svou žádost o vyloučení veřejnosti Široký. Soudce veřejnost vykázal před výslechem psychologa a drogového experta Ivana Doudy. Ten ještě před svou výpovědí poukázal na to, že se s Janouškem zná zhruba 18 let, jejich vzájemný vztah je prý přátelský.

„Řekl jsem, že ho řadím mezi problémové pijáky, tak jak je na tom zhruba třicet procent mužské populace v Česku. Alkohol používal jako nevědomý pokus o samoléčbu, protože byl vystaven extrémním tlakům, trpěl poruchami spánku i úzkostmi," popsal Douda své vystoupení.

O Janouškovi se rovněž spekuluje, že v době nehody mohl být také pod vlivem drog. Zasahující policisté mu tento typ testu na místě neprovedli. Sám Douda, který podnikateli poskytoval v posledních letech pravidelné terapie, v této prohlásil, že Janouškovu závislost nedokáže posoudit. „O tom já vůbec nemohu vědět," řekl Douda, který u soudu vypovídal jako svědek obhajoby, informuje server iHned.cz.

Svědci se příliš neshodli

Očitý svědek Lubomír Havlíček odporuje všem předešlým svědkům, kteří tvrdili, že žena byla sražena pravděpodobně pravým zrcátkem auta. "Stála čelem k řidiči. Ten se ji snažil objet a ona byla odstřelena přes kapotu. Nebyla před spolujezdcem, ale přímo před řidičem."

Další svědek Martin Jelínek, který byl v té době s Havlíčkem na cigaretě, soudu řekl: "Snažila se otevřít dveře u řidiče a pak i u spolujezdce. Potom se postavila před auto. Když byla uprostřed vozu, tak ji řidič srazil a ona spadla přes pravou stranu vozu."

Včerejší svědci ale tak příkrá slova nevypovídali, píše iDnes.cz: "To najetí nebylo nijak razantní, ale paní se nějak zamotala o zrcátko. Jestli ji potom přejel zadním kolem jsem neviděl," uvedl například Vladimír Buberle, který incident sledoval ve zpětném zrcátku a k nehodě přivolal policii. "Myslím si, že označit to za pokus o vraždu je ujeté," uvedl další očitý svědek nehody.

Při jednání po polední pauze vypovídala svědkyně, která sražené ženě poskytla první pomoc, shodou okolností je zdravotnice. "Ležela na zemi, levou nohu měla vyvrácenou a neměla na ní botu," popsala. Janoušek podle ní do ženy vrazil svým porsche silně, informují Lidovky.cz.

Incident se stal 23. března loňského roku ve Vyskočilově ulici v Praze 4. Janoušek, kterému policie naměřila při dechové zkoušce přes dvě promile alkoholu, narazil do vozu před sebou. Nehodu však neřešil a jel dál. Po několika desítkách metrů zastavil na světelné křižovatce na červenou. Řidička nabouraného vozu jej ve snaze o incidentu mluvit doběhla a postavila se před Janouškovo auto.

Žena vietnamské národnosti se snažila boucháním do kapoty vozu Janouška přimět, aby vystoupil. Lobbista ale dvakrát s autem popojel proti ženě. Když ani poté cestu neuvolnila, Janoušek se podle žalobkyně v okamžiku rozsvícení zeleného světla na semaforech rozjel. Žena v tu chvíli byla v úrovni pravého předního světlometu Janouškova luxusního SUV značky Porsche.

Podnikatel ženu autem srazil a ujel, podle státní zástupkyně musel vědět, že ji může usmrtit. Způsobil jí otok mozku a několik dalších zranění.

Témata: Janoušek, Roman | soudy
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Požár paneláku v Bohumíně byl žhářský útok, soudí hejtman. Jeden muž…

08.08.2020 23:41 Aktualizováno Vše nasvědčuje tomu, že dnešní požár v panelovém domě v Bohumíně na Karvinsku byl žhářský útok.…

V Bohumíně hořel panelový dům. 11 mrtvých včetně tří dětí

08.08.2020 23:39 Aktualizováno Při požáru v panelovém domě v Bohumíně na Karvinsku dnes zemřelo 11 lidí, z toho tři děti. ČTK to…

Obec doporučila lidem, aby si udělali zásoby. Přišla kritika, ozval se i…

08.08.2020 23:39 Aktualizováno Kdo by si nevzpomněl na tu jarní paniku, kdy začínala první vlna epidemie koronavir, a kdy lidé…

Proč lidé nechtějí nosit roušky? Podle vědce to souvisí s pamětí

08.08.2020 23:39 Aktualizováno Zda jsou lidé ochotní se podřídit počátečním pandemickým opatřením, ovlivňuje i krátkodobá paměť.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama