Domácí násilí v Česku je drsné: Skončíš jako žrádlo pro prasata

Praha - Počet odhalených případů domácího násilí se rok od roku zvyšuje. Jenom za první polovinu letošního roku bylo odhaleno jen v Praze 73 případů domácího násilí. Všechny skončily tím, že policie násilníka vykázala z bytu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto

V loňské roce přitom policie řešila 139 případů. „Daří se odhalovat stále brutálnější případy, které trvají i několik let. Spojuje je často bití, ponižování, nucení k sexu, vydírání, čemuž většinou přihlížejí i děti," vysvětlil ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján.

Statistiky další z organizací zabývající se pomocí obětem jsou stejně varující. Nejděsivější jsou informace o ženách, které partner bil v těhotenství. „Rekordní je počet žen bitých v těhotenství, který se zvedl z loňských 13 procent na 22,7 procent. Z toho 18 žen bylo bito v pokročilém stadiu těhotenství. Nešlo přitom jen o „uhození, strkání, facky" ale i surové útoky včetně zkopání," popisuje Marie Vavroňová z nadace ROSA v nejnovějších statistických údajích.

Statistiky říkají, že s nějakou formou domácího násilí – a mezi ně se počítají třeba i jen slovní útoky - má zkušenost třetina žen. To znamená, že každá má alespoň jednu kamarádku, která se doma bojí, ale stydí se o tom mluvit. Přiznat, co se děje za zavřenými dveřmi je pro většinu žen tak ponižující, že se k němu mnohdy po celý život neodhodlají.

Zabiju tě

Partneři ve 40 procentech případů ženám vyhrožují zabitím, ve třetině případů sebevraždou, ve 34 procentech sebráním dětí. S ponižováním se setkalo 100 procent žen, vydírání, zastrašování slyší 85 procent žen. Jaké výhružky ženy často slyší? Nadace ROSA zjistila následující: „najmu si Ukrajince, skončíš jako žrádlo pro prasata", „uměl bych děti vychovat, kdybych tě zabil"," jestli dostaneš děti do péče, zabiju tě","jestli mi vezmeš syna, ubodám tě, zakopu, nikdo tě nenajde", „donutím tě spáchat sebevraždu", „všechny zabiju, podpálím a pak zabiju sebe", „přejede tě auto", „napálím to s tebou i dětma do plotu". Velmi časté jsou i výhrůžky: „připravím tě o dceru, připravím tě o syna, o děti..." , „počkej, budu trvat na střídavé péči", „dostanu tě do Bohnic".

Všechny informace potvrzují známou pravdu, že domácí násilí se nevyhýbá žádné skupině, pachatelé jsou zhruba v 37 procent středoškoláci, v 35 procentech vysokoškoláci a z vyučených je to 20 procent. Nejčastější věk pachatelů: 35 až 39 let, více jak procento je ale i mezi těmi, kterým je přes 70 let.

Sexuální násilí ve vztahu zažila polovina žen, toto číslo stále i podle statistik ROSA stoupá. Nejčastěji ženy uvádějí vynucený sex (50 %), dále pak nepříjemné sexuální praktiky (41 %), dalších 27 žen (20 %) bylo svým partnerem znásilněno.

Hrůzné jsou také informace o tom, kolik dětí přihlíželo násilí na mamince. Celkem90 procent. Třetina navíc sama na vlastní kůži pocítili agresi svého tatínka.

Ovšem v roli útočníků zdaleko nejsou jen muži, jak se často zdá, informuje server domacinasili.cz. Rozdělení rolí násilníka a oběti uvnitř partnerských vztahů zatížených opakovanými projevy násilí dává následující obraz:

- u 49 % párů postižených násilím se role agresora a oběti střídaly

- u 27 % párů byl násilníkem vždy a neměně muž

- u 24 % párů byla pouze žena násilnou osobou

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rath začal vypovídat před soudem, opět chce mluvit hodiny

16.01.2019 13:28 Bývalý hejtman Středočeského kraje David Rath začal dnes výpověď ve druhé části své korupční kauzy…

Počet požárů v lednu je zatím nízký, o to tragičtější jsou následky: Osm…

16.01.2019 12:12 Při požárech v první polovině ledna v Česku zemřelo osm lidí, což odpovídá loňskému průměru počtu…

Kárný senát pokutoval exekutora Erberta, dalšího zprostil

16.01.2019 09:54 Kárný senát Nejvyššího správního soudu uložil v úterý pokutu 80.000 korun exekutorovi Ivu Erbertovi…

O "českém teroristovi" informují i ve světě. Podívejte se, co o Baldovi…

16.01.2019 08:59 „Český důchodce byl uvězněn za teroristické útoky na vlaky.“ Právě tak o kauze odsouzeného důchodce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama