Voláme českou policii, střílí se zde! Pražské povstání květen 1945, konec okupace a bitva o rozhlas

Praha si dnes na řadě míst připomene 75 let od Pražského povstání. Tradiční pietní vzpomínka u budovy Českého rozhlasu se dnes kvůli krizovému stavu konat nebude, rozhlas místo toho odvysílá speciální vysílání s projevy politiků. V podvečer se v katedrále sv. Víta na Pražském hradě uskuteční bohoslužba k 75. výročí konce druhé světové války, konat se bude rovněž bez účasti veřejnosti. Mše, kterou bude sloužit kardinál Dominik Duka, se zúčastní prezident Miloš Zeman.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Pražské povstání květen 1945
doporučujeme

Český rozhlas dnes k připomínce výročí Pražského povstání a bojů o Československý rozhlas chystá speciální vysílání, přinese například rekonstrukci vysílání klíčové hodiny bitvy o rozhlas. V revolučních květnových dnech se vedly o Český rozhlas mezi německou armádou a českými povstalci tvrdé boje. Padlo při nich na 170 lidí.

Po poledni rozhlas odvysílá projevy předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS), předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO), premiéra Andreje Babiše (ANO), pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), slovenského velvyslance Petera Weisse a ředitele ČRo Reného Zavorala. Od 17:05 bude hostem rádia prezident Miloš Zeman. Tradiční položení smutečních věnců se bude konat dopoledne bez obřadu kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru.

Předseda Senátu Vystrčil uctí památku všech, kteří položili životy v boji proti nacismu, dopoledne u vazební věznice v Praze na Pankráci. Na oběti povstání se bude vzpomínat i u pomníku na mostě Barikádníků nebo u Staroměstské radnice.

Ve svatovítské katedrále začne mše v 18:00, liturgie za mír u příležitosti 75. výročí konce druhé světové války a za oběti covidu-19 se bude sloužit v uzavřené katedrále bez účasti veřejnosti. Vláda pro tuto bohoslužbu udělila výjimku, zúčastnit se jí může 60 lidí. Bohoslužby se v Česku mohou konat zatím v počtu do 15 osob. Od 11. května se limit zvýší na 100 lidí. Prezident Zeman se mše zúčastní s manželkou Ivanou, pozvání dostal od kardinála Duky.

Pražským povstáním vyvrcholil odboj proti německým okupantům, který vypukl spontánně 1. května 1945 v Přerově. Povstalcům se podařilo přimět Němce ke kapitulaci, zabránit mnohonásobně většímu krveprolití a vyprovokovali i rychlejší zásah Rudé armády. Velitel povstání generál Karel Kutlvašr za to byl po komunistickém puči "oceněn" doživotním vězením, perzekuováni byli i další představitelé povstalců. V Pražském povstání padlo podle údajů Vojenského historického ústavu téměř 3000 lidí. Smrt obránců Prahy připomínají po hlavním městě desítky pomníků a pamětních desek.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proces s Miladou Horákovou byl komunistická justiční vražda

06.06.2020 16:32 Symbolem politických procesů v poúnorovém Československu se stal soud s Miladou Horákovou a dalšími…

Policie nehodlá lidem bránit ve shromažďování kvůli opatřením ministerstva

05.06.2020 18:19 Policie nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví.…

Soud odmítl žalobu advokáta Černého, kterému vadí nošení roušek

05.06.2020 17:06 Soud odmítl žalobu advokáta Adama Černého, který se domáhal zrušení opatření ministerstva…

Děti vylovily z řeky v Brně urnu, zřejmě i se zpopelněnými ostatky

05.06.2020 17:02 Děti v Brně vylovily z řeky urnu zřejmě i se zpopelněnými ostatky. Zabývají se tím strážníci.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy