Čeští bezdomovci sbírají mezinárodní ceny

Praha – Na začátku byla dobrá myšlenka a tři studenti. Výsledkem je unikátní projekt Pragulic. Za rok fungování doprovodili průvodci z řad bezdomovců po netradičních místech Prahy více než 2000 turistů. Výjimečnost projektu dokazují i tři prestižní mezinárodní ceny - Cena Nadace ERSTE za přínos sociální integraci 2013, Fidelity Future Impact Prize a cena za sociální inovace SozialMarie. Nyní zakladatelé chystají rozšíření aktivit a chtějí ukázat, že sociální podnikání může být úspěšné.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

371
doporučujeme

Již rok provádí pětice bezdomovců turisty z Česka i ze zahraničí po Praze a ukazuje jim místa, kam běžný návštěvník nechodí, nebo naopak památky z jiné perspektivy. Trasy jsou personalizovány dle vlastní zkušenosti každého z nich. O tyto netradiční prohlídky je velký zájem, takže probíhají prakticky denně. „Měli jsme tu skautský oddíl z Nizozemí nebo celou školní třídu z Litomyšle. Pro zahraniční skupiny je prohlídka překládána dobrovolníky do několika jazyků," popisuje činnost Tereza Jurečková, spoluzakladatelka a ředitelka Pragulic.

Na mezinárodním poli sklízí Pragulic jedno ocenění za druhým, a to i v konkurenci stovek jiných projektů z celé Evropy i světa. Za již odvedenou práci byl oceněn hned dvakrát. Cena Nadace ERSTE za přínos sociální integraci 2013 ocenila 136 organizací z 13 zemí Evropy. Pragulic obstál v  konkurenci téměř dvou tisíc dalších. V rámci ceny SozialMarie je každoročně oceněno 15 inovativních projektů, které se v praxi osvědčily a navíc podněcují sociální diskusi. Naopak Fidelity Future Impact Prize chce vyzdvihnout sociální podniky, které mají potenciál být úspěšnými, a to i na globální úrovni.

„Mezinárodní ocenění, kterých jsme dosáhli, nás velice těší. Všechny tři ceny chápeme jako další impuls pro nové aktivity. Na podzim chystáme nové služby a nové trasy prohlídek. Sociální podnikání není v Čechách příliš rozšířené a jsme rádi, že můžeme ukázat, že to opravdu jde," komentuje úspěchy Tereza Jurečková.

Inovativní forma pomáhá lidem bez domova zapojit se zpět do společnosti. Vedle konkrétní pomoci jednotlivcům si projekt klade za cíl zvýšit povědomí o lidech bez domova.

Loading...
Témata: Bezdomovci | Pragulic
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

IKEM truchlí. Zemřel chirurg Rudolf Kramář, podílel se na první…

20.08.2019 15:50 Dnes ráno zemřel poslední ze zakladatelů Institutu klinické a experimentální chirurgie (IKEM),…

Krejčířovu vilu zachvátil rozsáhlý požár, škoda jde do milionů

20.08.2019 14:52 Aktualizováno Pravděpodobnou příčinou vzniku požáru někdejší vily uprchlého odsouzeného podnikatele Radovana…

Útok Nizozemců na číšníka? Odvolací soud má pochybnosti, chce další posudek

20.08.2019 13:50 Státní zástupkyně požaduje přísnější tresty pro bratry z Nizozemska, kteří loni zbili číšníka v…

Padl trest za smrtelnou nehodu na silvestra v Praze. Soudce se s řidičkou…

20.08.2019 13:36 Nicoleta Pavlovová, která podle obžaloby na Silvestra srazila autem dvě chodkyně, má jít do vězení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama