Proč se Češi nejčastěji rozvádějí? Máme zajímavou statistiku

Praha - Vloni ukončilo v Česku své manželství více než 26 tisíc párů. To byla sice nejnižší hodnota od roku 1999, přesto se však našla města, ve kterých počet nově uzavřených manželství jen tak tak převyšoval počet rozvodů. Z průběžných statistik navíc vyplývá, že v letošním roce počet rozvodů proti loňsku opět roste.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Celorepublikovou raritou jsou přitom Domažlice, v nich vloni ukončilo svůj sňatek dokonce ještě více párů, než kolik se jich rozhodlo vstoupit do svazku manželského. V tomto více než 11tisícovém městě se sice vloni nově vzalo 61 dvojic, rozhodnutí ukončit svůj sňatek ale padlo v 64 případech. S výrazným odstupem v rozvodovosti následuje Jeseník (vloni 42 sňatků a 39 rozvodů) a Blansko (88 sňatků a 71 rozvodů).

Proti tomu na opačném konci žebříčku stojí Hradec Králové, kde vloni oddali 412 novomanželů, zatímco rozvod se týkal jen 192 párů. Relativně špatně si však nestojí ani Praha, Vsetín nebo Hodonín. Města, ve kterých v průměru na 100 sňatků připadalo méně než 50 rozvodů.

Proč se Češi nejčastěji rozvádějí?

Nejčastějším důvodem pro rozvod byl vloni jednoznačně rozdíl povah, názorů a zájmů. Následovala nevěra muže, kterou soud určil jako příčinu rozvodu. Pomyslnou bronzovou příčku obsadil alkoholismus, který dělá opět o něco častěji problémy mužům než ženám. Četným důvodem byl však i nezájem o rodinu.

Nejčastěji se rozvádějí lidé ve věku 35 až 39 let. Vloni se rozvedlo 10 396 párů, které spolu vydržely méně než 10 let. Nejrizikovějším je přitom čtvrtý až pátý rok manželství. Druhé desetiletí vzájemného soužití nezvládlo dalších 8359 párů a po více než 25 letech se vloni rozvedlo cca čtyři tisíce manželů.

Rozvody a vzdělanost

Pokud se na rozvody podíváme z hlediska vzdělání, nejhorší kombinací je, když mají oba manželé střední vzdělání bez maturity. Takových párů se loni rozvedlo více než tři a půl tisíce. Naopak jednoznačně nejméně před rozvodovým soudem stálo párů, kdy měl jeden z manželů základní vzdělání a druhý vysokoškolské (47 rozvodů).

Počet dětí a jejich vliv na rozvodovost

Počet dětí má na stabilitu manželství jasný a přímý vliv, alespoň ze statistického hlediska. Nejvíce se v loňském roce rozvedlo bezdětných manželství (42,5 procenta). S přibývajícím počtem dětí klesá taky množství rozvodů. S jedním potomkem se rozvedlo 31,4 procenta manželství, se dvěma 23,3 procenta manželství a párů, které mají společně tři a více dětí se rozvedlo v loňském roce naprosté minimum (2,8 procenta).

Loading...
Témata: rozvody | Svatby | češi
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jan Kraus kárá Čechy: Karel Gott zemřel a vy ho kádrujete? Tak to tedy ne

17.10.2019 23:05 Aktualizováno Moderátor Jan Kraus ve své středeční show promluvil o smrti Karla Gotta. Místo osobní vzpomínky ale…

Demonstrace na podporu ČT, u Sněmovny se sešlo asi 100 lidí

17.10.2019 18:21 Asi stovka lidí dnes v podvečer na pražském Malostranském náměstí demonstrovala za podporu…

Tragický konec pátrání: 73letý houbař na Prostějovsku byl nalezen mrtvý

17.10.2019 17:51 Aktualizováno Tragicky skončilo pátrání po třiasedmdesátiletém houbaři z Olomouce, který se ve středu ztratil…

Kolik je v Česku bezdomovců? Na ulicí žijí i děti, ukázalo sčítání

17.10.2019 17:10 Aktualizováno V Česku žilo na jaře letošního roku 23.830 bezdomovců, z toho 2600 bylo mladších 18 let. Nejvíce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama