Asistentka zpackala porod, ÚS ji osvobodil. Kauza jde na začátek

Brno - Ústavní soud (ÚS) zrušil rozsudek nad prezidentkou Unie porodních asistentek Ivanou Königsmarkovou. Kauza se vrací na začátek, znovu ji projedná Obvodní soud pro Prahu 3. Za údajné chyby při vedení domácího porodu, který se zkomplikoval a dítě později zemřelo, původně Königsmarková dostala dvouletý trest vězení s odkladem na pět let a zákaz výkonu činnosti. Navíc měla zdravotní pojišťovně zaplatit 2,7 milionu korun.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Königsmarková podle zrušeného verdiktu v červenci 2009 v Praze 3 neoprávněně vedla komplikovaný domácí porod. Dostatečně se neinformovala o předchozích porodech rodičky, při kterých se objevily komplikace. Sama pak podle obžaloby přehlížela problémy, které žena před porodem i při něm měla, a neposlala ji do nemocnice.

Dítě se při porodu začalo dusit a vdechlo zkalenou plodovou vodu. Königsmarková poté podle zrušeného rozsudku neprovedla řádnou resuscitaci. Novorozenec skončil s těžce poškozeným mozkem, po 20 měsících zemřel.

Obvodní soud pro Prahu 3 hodnotil postup Königsmarkové jako nedbalostní ublížení na zdraví s následkem smrti. Městský soud v Praze její odvolání zamítl, Nejvyšší soud následné dovolání označil za zjevně neopodstatněné. Ústavní soud rozhodnutí soudů všech stupňů zrušil.

Königsmarková při procesu opakovaně uvedla, že podle svého úsudku nechybovala. Do chvíle, kdy se dítě narodilo, prý nic nenasvědčovalo tomu, že nastanou komplikace.

Porody doma mají výhody, ale oprávněně také vzbuzují obavy, které navíc v kontextu se soudním sporem proti porodní asistentce Ivaně Königsmarkové nabývají zbytečně obřích rozměrů.

Pokud chcete, aby s vámi u porodu byla vaše dula i partner, může to být v některých porodnicích problém. Stejně tak, pokud byste novorozeně chtěla ihned ukázat sourozencům. Jestliže naopak toužíte po naprosté intimitě, nemusíte k porodu kromě porodní asistentky pustit nikoho.

Je vědecky prokázáno, že pokud se do přirozeného běhu fyziologického porodu nezasahuje, je nižší riziko, že skončí císařem. Jakýkoliv zásah totiž vyvolává tzv. domino efekt a vede ke stavu, který vyžaduje další lékařský zásah. Například podání oxytocinu zintenzivní kontrakce, může mít ale vliv i na ozvy srdce miminka, což vede k císařskému řezu z obavy o něj.

V mnoha zahraničních vyspělých zemích je porod v domácím prostředí rovnocennou možností, doma rodila třeba herečka Meryl Streepová, modelka Cindy Crawfordová nebo česká modelka Karolína Kurková.

Co mluví proti domácím porodům

Ani u zcela běžně se vyvíjejícího těhotenství nelze vyloučit, že se objeví komplikace. V takovém případě porodní asistentka zajistí okamžitý převoz do nemocnice. Lékařský zásah ale bude zpožděn o dobu dojezdu, neměla by tedy nemocnice být daleko. Jde o hlavní argument proti domácím porodům, zpoždění by v některých případech mohlo ohrozit život matky i dítěte.

Ženy rodící doma nemohou dostat epidurální analgezii, zavádět ji smí pouze anesteziolog.

Pro mnoho žen je na porodnicích příjemné to, že je o ně postaráno. Je jim zajištěna strava, ony i děti jsou pod lékařským dohledem, sestry mohou na požádání pomoci s kojením, koupáním nebo poradit s případnými otázkami.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bouřky devastovaly Vysočinu a jih Moravy. Bláto nateklo do nemocnice

20.06.2019 08:46 Hasiči na Vysočině vyjížděli po středečních bouřkách k více než 80 událostem, nejčastěji na Žďársko…

Sorry jako: Monika Babišová se z Čapího hnízda vysmívá Čechům? Mezi lidmi…

19.06.2019 22:32 Aktualizováno Výsměch a provokace. I tak hodnotí někteří Češi příspěvky, které na sociálních sítích vyvěsila…

Varování meteorologů: Česko zasáhnou mohutné bouřky, vichřice a krupobití

19.06.2019 22:07 Aktualizováno Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal varování před bouřkami doprovázenými silným větrem a…

Fajtova výpověď je neplatná? Ministerstvo kultury se důrazně ohradilo

19.06.2019 16:57 Ivan Morávek pověřený řízením Národní galerie Praha měl podle ministerstva kultury pravomoci dát…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama