Tragédie Češek v Egyptě: Zde pitvali Moniku Kramnou

Ostrava - Pokud nenajdou pravdu tady, tak asi vůbec nikde. Řeč je o Ústavu soudního lékařství v Ostravě. Tam zřejmě leží odpověď na to, co zabilo Moniku Kramnou a její dceru Klárku. Obě české turistky zemřely v egyptské Hurghádě.

Patologie FN Ostrava
doporučujeme

Podívejte se na unikátní fotky z patologie, kde proběhal pitva Moniky Kramné a její dcery Klárky. Na co přišli odborníci v Ústavu soudního lékařství v Ostravě, není stále jisté. Na oficiální závěr se stále čeká. Českým patologům údajně zkomplikovali práci jejich kolegové v Egyptě, kteří tamější pitvu neprovedli dle evropských standardů.

Ústav soudního lékařství FN Ostrava provede ročně asi 1100 pitev a 2500 toxikologických vyšetření. V případě Moniky Kramné a její dcery Kláry se ostravští patologové a toxikologové soustředili na tzv. forenzní toxikologii.

Psali jsme:  

Ve spojení s dalšími okolnostmi je pak možné pomocí toxikologického nálezu zjistit příčinu úmrtí, případně, u živých osob, příčinu jejich chování a jednání. Forenzní toxikologie se tedy zaměřuje jednak na zkoumání materiálu odebraného při pitvě (post mortem) a jednak na zkoumání biologických vzorků živých osob.

Podle informací, které přinesl deník Blesk, je ale práce českých toxikologů a patologů zkomplikována tím, že z Egypta údajně nedorazily vnitřní orgány obou žen. Hovoří se o tom, že chyběly mimo jiné trávicí trakt a ledviny.

Kdo pitvu nařizuje?

Dle platné vyhlášky existují dva druhy pitev - pitvy zdravotní a pitvy soudní. O provedení zdravotní pitvy rozhoduje lékař provádějící prohlídku těla zemřelého, soudní pitvu nařizují orgány činné v trestním řízení, nejčastěji policejní orgán.

Jak je informována rodina?

Po pitvě lze pozůstalým poskytnout informace o příčině smrti, případně za úhradu dle sazebníku FNO provést kopii pitevního protokolu. Telefonicky příčinu smrti zásadně nesdělujeme. Má-li o výsledek pitvy zájem ošetřující lékař, je zaslán tento výsledek na písemné dožádání. Tělo k pohřbení bývá k dispozici nejpozději za 48 hodin od provedení pitvy. Po tuto dobu je uložení těla v chladicím zařízení zdarma. Po 48 hodinách je účtováno úložné, dle sazebníku FNO ve výši 300,-Kč za 1 den. U soudních pitev je nutno vyčkat na souhlas s pohřbením těla od státního zástupce, který bývá k dispozici rovněž do 48 hodin po provedení pitvy.

Pokud jde o oděv pro zemřelého do rakve, pak jej lze předat pohřební službě, která zařizuje pohřeb. Oděv, ve kterém byl zemřelý přivezen k pitvě, je společně s tělem vydán pohřební službě. V případě biologické kontaminace oděvu rozhodne provádějící lékař o jeho spálení. V možnostech i kompetenci pohřební služby je vystavení těla po pitvě. Výběr pohřební služby je pak plně na svobodném rozhodnutí pozůstalých.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

S rozšířením Dukovan souhlasí necelá polovina Čechů, ukázal průzkum

02.12.2020 17:09 S výstavbou nového bloku jaderné elektrárny v Dukovanech souhlasí 47 procent Čechů. Proti je 38…

Matka nechce dát zraněnou dceru očkovat proti tetanu, soud vydal opatření

02.12.2020 16:05 Aktualizováno Českokrumlovský soud vydal předběžné opatření kvůli tomu, aby nemocnice naočkovala desetiletou…

OBRAZEM: Podnikatelé v Praze protestovali proti vládě. Dorazil i zpěvák…

02.12.2020 14:20 Několik desítek zástupců podnikatelů a živnostníků se vydalo v úterý dopoledne od pomníku druhého…

Výjimečný trest za dvojnásobné napadení sekyrou platí. Útok byl rozhodně…

02.12.2020 12:04 Jednadvacetiletý Patrik Wächter si za loňský útok sekerou na poštovního doručovatele a jeho…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama