Za "Hitlerovy projevy" hrozí tři roky, nakladatel je bez peněz. Co na to historik?

Brno - Policie v nejbližších dnech zřejmě obviní z popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy majitele nakladatelství Guidemedia Pavla Kamase, a to kvůli nedávnému vydání knihy Adolf Hitler: Projevy. S ním by měl být za tento přečin stíhán její autor Lukáš Beer a také samotné nakladatelství. Vyplývá to z informací, které dnes získala ČTK. Státní zástupce Jan Petrásek, který se kauzou zabývá, uvedl, že očekává brzké rozhodnutí policie. Kamasovi a Beerovi by hrozily tři roky vězení.

Přidejte svůj názor

Adolf Hitler
doporučujeme

"Skutečností je, že se původně v kauze prověřovalo pochybení pouze u dvou fyzických osob. Policii jsem ale spis vrátil k dalšímu podrobnému rozpracování, protože se domnívám, že lze stíhat i nakladatelství," řekl dnes ČTK Petrásek.

Policie zablokovala nakladatelství účet. ČTK to dnes sdělil Kamas s tím, že na něm měla firma 7,9 milionu korun. Petrásek vysvětlil, že pokud by vydání knihy soud uznal za nezákonné, nezákonný by byl také příjem z jejího prodeje.

Kamas považuje blokaci účtu za snahu zlikvidovat jeho firmu. "Vnímáme to jako očividnou zoufalost státního aparátu odstranit naše nakladatelství s nepohodlnými historickými tituly cestou finanční likvidace oklikou, neb v soudní při dříve či později vyhrajeme, stejně jako kdysi pan Michal Zítko," uvedl Kamas.

Zítko v roce 2000 publikoval nekomentovaný překlad Mein Kampfu. Nejprve dostal podmínku za jeho vydání, pak byl ale trestu zproštěn. S výhrou u procesu nyní počítá i Kamas.

Historik Ivo Cerman na svém blogu (blog.aktualne.centrum.cz) píše, že se nikdo, kdo píše o historii, nevyhne hodnotícím soudům. Někteří lidé se sice pokouší zastírat vlastní hodnocení třeba tím, že „nechám mluvit prameny", ale to je jen zoufalá snaha svalit vinu na historické aktéry, vymanit se ze zodpovědnosti a říci: „ To ne já, to oni". Ale ono to nefunguje. Hodnotícím soudům neuniknete. Každá kniha o historii – i edice pramenů – je sdělení, ve kterém nemluví historie sama za sebe, ale ve kterém mluví autor k publiku.

"Už výběrem projevů vyjadřuje Beer své hodnocení a sděluje tím něco publiku. Proč má být autentický Hitler poznatelný právě přes své veřejné projevy? A právě z let 1939 až 1942? Nebylo by dobré přidat k obrazu autentického Hitlera taky jeho dopisy, nařízení, vzpomínky blízkých osob? Jistě by bylo možno namítat, že to by byl příliš rozsáhlý záměr... To uznávám, ale kdyby cílem Beerova počinu skutečně bylo ukázat „autentického Hitlera", musel by touto cestou jít, a to on nejde. Beer a jeho nakladatel čtenáři nabízejí prostě jen výběr 18 veřejných projevů z let 1939 až 1942, ale říkají tomu ukázat nefalšovaná fakta," tvrdí Cerman.

Projevy zachycují období od okupace Čech a Moravy až do prvních let války proti SSSR. Jsou psány česky a vůdce v nich vystupuje jako shovívavý ochránce českého národa, velkorysý zastánce míru, kterého k válce donutily západní imperialistické mocnosti, tedy Anglie a USA. Tyto země ovládá mezinárodní Židovstvo a Německo se jen brání. Hitler je vůdcem, který má pochopení pro sociální otázku, drží sliby a dal lidem práci. Na rozdíl od prolhaných bolševiků jemu o lid skutečně jde a dokázal to nepopiratelnými úspěchy. Hitler je tu vůdcem, který je nemilosrdným kritikem nešvarů židovsko-kapitalistické demokracie a neohroženým bojovníkem proti bolševismu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Spis krkonošské kauzy už má 12 tisíc listů, vyšetřování pokračuje

18.07.2019 08:57 Vyšetřovací spis takzvané krkonošské kauzy, tedy obvinění z dotačního podvodu a poškození…

Vadí vám černoška jako agent 007? Tak poslouchejte... Češi dostali nálož z…

17.07.2019 22:53 Aktualizováno Nespokojenost Čechů s novým agentem 007 narůstá. Oznámení, že jeho roli převezme žena, přijal svět…

Trest za posprejování Karlova mostu? Žalobce žene dva cizince k soudu

17.07.2019 18:48 Státní zástupce podal dnes odpoledne soudu návrh na potrestání dvou cizinců, které policie v…

Kolik poslali Češi na obnovu Notre-Dame? Část peněz už dorazila do Francie

17.07.2019 18:36 Česká biskupská konference (ČBK) dnes odeslala prvních půl milionu korun ze sbírky vyhlášené v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama