Žaloba otřásá univerzitou. Fakulta se brání, student kontruje. Kdo má pravdu?

Olomouc - Počátkem tohoto týdne se v médiích objevila informace o sporu mezi rektorem UP a Mgr. Petrem Sojkou. Mgr. Sojka napadl správní žalobou dle jeho tvrzení nezákonné rozhodnutí rektora, kterým mu bylo zrušeno přijetí ke studiu v doktorském studijním programu na Právnické fakultě UP. Právnická fakulta podává k tomuto sporu následující vysvětlující stanovisko.

Student Petr Sojka zažaloval rektora

Mgr. Sojka nebyl nikdy přijat ke studiu v doktorském studijním programu na Právnické fakultě UP. Zkušební komise pro přijímací zkoušku navrhla děkance PF UP nepřijetí uchazeče z důvodu nevhodnosti tématu dizertační práce a neexistenci adekvátního školitele. Cílem a úkolem PF UP je zachování vysoké kvality doktorského studijního programu, což by bez nalezení vhodného školitele nebylo možné dosáhnout, píše ve svém stanovisku prof. JUDr. Milana Hrušáková, CSc., děkanka PF UP v Olomouci.

Z uvedených důvodů děkanka PF UP souhlasila s návrhem zkušební komise pro přijímací zkoušku a Mgr. Sojku ke studiu nepřijala. Toto rozhodnutí bylo zavedeno do systému elektronické evidence výsledků přijímacího řízení, do kterého měl Mgr. Sojka přístup. Důvody pro jeho nepřijetí ke studiu i nadále trvají.

Situace vznikla administrativním pochybením

Situace, jež se Mgr. Sojka rozhodl řešit soudní cestou, byla způsobena administrativním pochybením. Důsledkem chyby při zpracování výsledků přijímacího řízení došlo k vyhotovení a doručení vadného tiskopisu rozhodnutí o přijetí ke studiu v doktorském studijním programu na Právnické fakultě UP. Za tento omyl se Právnická fakulta (dopisem děkanky i osobní omluvou proděkana pro doktorský studijní program) Mgr. Sojkovi omluvila a v případě, že bude v souvislosti s tímto omylem prokázána nějaká újma na straně Mgr. Sojky, je Právnická fakulta připravena nést důsledky svého pochybení, uvádí se dál ve stanovisku děkanky.

Navíc, děkanka Právnické fakulty přijala v souvislosti s uvedeným pochybením patřičné personální opatření a učinila systémové kroky, které do budoucna vyloučí opakování podobné chyby. To ale nic nemění na skutečnosti, že Mgr. Sojka nebyl ke studiu v doktorském studijním programu nikdy přijat.

Rozhodnutí nemá nic společného s rektorskými volbami

Napadené rozhodnutí pana rektora, kterým byl napraven vadný stav, nebylo přijato z jeho vlastní iniciativy, ale na podnět Právnické fakulty, která okamžitě po zjištění uvedeného omylu ve vyhotovení tiskopisu učinila potřebné kroky k jeho nápravě. Pan rektor postupoval zcela v souladu se svými povinnostmi a zvolil nejrozumnější a jediné možné řešení vzniklé situace.

Popsaný chod událostí jasně popírá nepodložené tvrzení pana Sojky o tom, že rozhodnutí rektora souvisí s nadcházejícími volbami rektora UP. Toto tvrzení rezolutně odmítáme. Spojování postupu pana rektora s nadcházejícími rektorskými volbami postrádá jakoukoliv logiku. Děkanka PF v této věci doplňuje, že nemá žádný zájem na konkrétním výsledku voleb rektora, svými rozhodnutími tyto volby nijak neovlivňuje a zásadně odmítá jakékoliv pochybnosti o možnosti ovlivňování členů AS UP zvolených za akademickou obec PF při jejich rozhodování v rámci rektorských voleb.

Sojka vyvrací tvrzení děkanky

Student obratem zaslal redakci Eurozpráv.cz dementi, v kterých reaguje na některé záležitosti, které se objevily v médiích.

1) Dle paní děkanky jsem prý přijat nebyl. Mám k dispozici originál rozhodnutí o přijetí ke studiu, které má všechny náležitosti, jak je zákon předpokládá, vč. odůvodnění, podpisu paní děkanky i razítka. Takové rozhodnutí je konstitutivní (tedy zakládá právní vztah, tímto rozhodnutím mi vzniká právo na zápis ke studiu). Co má škola v interním systému je čistě interní záležitostí školy.

§ 50 odst. 2 zák. o VŠ – „O přijetí ke studiu ve studijním programu, který uskutečňuje fakulta, rozhoduje děkan fakulty."

§ 51 odst. 1 zák. o VŠ – „Sdělením rozhodnutí o přijetí ke studiu vzniká uchazeči právo na zápis do studia."

2) Paní děkanka tvrdí, že jsem si zvolil téma „Americké prezidentské systémy". Toto tvrzení není rovněž pravdivé. Téma mé disertace znělo „Hlava státu v republikách Latinské Ameriky".

3) Chybí školitel... Školitel je od toho, aby studenta vědecky nasměroval, dával mu pokyny a rady, aby si osvojil vědecký přístup, ale není tu od toho, aby za studenta bádal, student bádá sám a usiluje o vlastní tvůrčí přístup. Navíc jsem na jednáních navrhl circa pět konkrétních špičkových akademiků a praktiků, českých i zahraničních, na dané téma.

4) Omluvu, kterou mi paní děkanka a pan proděkan měli poslat, nepovažuji za omluvu, vzhledem k tomu, že mi v podstatě oznámili, že mají nepřehled na studijním oddělení, paní děkanka omylem podepsala papír a že dají návrh na zrušení rozhodnutí (což je samo o sobě nezákonné). Fakulta se zřejmě domnívá, že užití fráze „omlouváme se", predifikuje omluvu.

5) V médiích se objevila informace, že o přijetí ke studiu rozhoduje přijímací komise a děkan snad jen deklaruje přijetí. Toto tvrzení je nepravdivé. § 50/2 zák. o vysokých školách říká: „O přijetí ke studiu ve studijním programu, který uskutečňuje fakulta, rozhoduje děkan fakulty." Přijímací komise vydává pouze právně stanovisko, konečné rozhodnutí je ale na děkanovi a ten toto ohlásí „světu" rozhodnutím o přijetí či nepřijetí ke studiu. Takové rozhodnutí musí být vždy odůvodněno. Nerozumím tedy tomu, jak by se paní děkanka, které si i nadále vážím, mohla splést.

Počasí může být i v září teplotně nadprůměrné, myslí si meteorologové

16.08.2022 06:30 Letní prázdniny se chýlí ke konci, právě vstupují do své poslední čtvrtiny. Meteorologové z Českého…

Po šesti měsících války se propast mezi řečmi a skutečností rozšiřuje.…

16.08.2022 09:49 Americký prezident Joe Biden letos v březnu ve Varšavě jasně předložil strategické cíle Západu na…

Jurečka: U stavebního a penzijního spoření je třeba zvýšit výnosnost a…

17.08.2022 14:26 Stavební a penzijní spoření je třeba podle vicepremiéra a ministra práce a sociálních věcí Mariana…

Počasí: O víkendu se ochladí, při dešti může být pod 20 stupňů

18.08.2022 06:30 Dnes a někde i zítra budou panovat tropické teploty, na víkend se ale ochladí. Teploty se budou…

Babiš by v prezidentské volbě neuspěl, ač by vyhrál první kolo, ukazuje…

18.08.2022 10:06 Pro první kolo prezidentské volby má stále největší podíl hlasů šéf hnutí ANO Andrej Babiš, ale v…

Drony v Českém Švýcarsku při ranním průzkumu objevily několik míst se…

18.08.2022 09:42 Drony v Českém Švýcarsku dnes při ranním průzkumu objevily několik míst se zvýšenou teplotou.…

Ombudsman Křeček lituje oznámené rezignace zástupkyně Šimůnkové

17.08.2022 19:01 Aktualizováno Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková se rozhodla ke konci srpna rezignovat. Odchod zdůvodnila tím…

Ministerstvo prověří, zda dodavatelé energií vyměřují zákazníkům…

17.08.2022 17:26 Aktualizováno Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) prověří, zda dodavatelé energií vyměřují zákazníkům zálohy…

Drony objevují v Českém Švýcarsku stále horká místa

17.08.2022 16:19 Aktualizováno Drony objevují v Českém Švýcarsku i 25 dnů od začátku nejrozsáhlejšího lesního požáru v dějinách…

Ministerstvo financí navrhlo pro rok 2023 milostivé léto kvůli nedoplatkům…

17.08.2022 15:33 V Česku by se příští rok mohlo konat další tříměsíční milostivé léto pro dlužníky. Pokud by…

U Karlových Varů hoří les na ploše 200 krát 300 metrů

17.08.2022 15:22 Hasiči likvidují od odpoledne požár lesa nad přehradou Březová u Karlových Varů. Oheň zasáhl plochu…

Dlužníci se už mohou připravovat na milostivé léto, pomůže jim nový web

17.08.2022 12:54 Lidé, kteří mají exekuce na dluhy u veřejných institucí a chtějí od září využít milostivého léta k…

Návštěvnost koupališť je přes léto dobrá, lidé ale více šetří

17.08.2022 12:38 Návštěvnost koupališť přes léto je podle Asociace bazénů a saun ČR dobrá, lidé ale více než dříve…

Horkým počasím jsou ohroženi zejména senioři, malé děti do čtyř let,…

16.08.2022 14:42 Horkým počasím jsou ohroženi zejména senioři, malé děti do čtyř let, těhotné, kojící nebo velmi…

Česko v pondělí udělilo uprchlíkům z Ukrajiny 1384 víz

16.08.2022 09:57 Česko v pondělí udělilo uprchlíkům z Ukrajiny 1384 víz dočasné ochrany, o 66 více než před týdnem.…

Související:

Právě se děje

reklama