Zapeklitá kauza: Co je to chodník? Nejvyšší správní soud rozhodl

Brno - Nejvyšší správní soud (NSS) už potřetí zrušil rozsudek v kauze řidiče, který dostal pokutu za parkování na chodníku na Zelném trhu v Brně. Řidič tvrdí, že kvůli nedostatečnému vyznačení chodníku nemohl tušit, že se dopouští přestupku. Podle NSS ale lze prostor pro pěší rozeznat, přestože je dlažba ve stejné výši jako vozovka. Rozhodnutí, které NSS zveřejnil na webu, se dotýká obecné otázky, jak definovat chodník.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

NSS připustil, že přesná definice pojmu chodník v českém právním řádu neexistuje. Není to však na závadu. "Tak jako není v zákoně o silničním provozu definován pojem chodec, vozidlo či křižovatka, je nutné rovněž výraz chodník chápat shodně jako v běžném životě," stojí v rozhodnutí senátu s předsedkyní Marií Žiškovou. Chodník je tak podle NSS část ulice či silnice, určená pro chodce a zřetelně oddělená od ostatní komunikace.

"Není pochyb o tom, že různorodá dlažba a její uspořádání na předmětném místě byla vysvětlitelná odlišným funkčním využitím chodníku a ostatní komunikace, nikoliv pouze estetickým uspořádáním dlažby na náměstí," napsali soudci. Přihlédli také k tomu, že řidič je zkušený a trvale bydlí v Brně, a poměry na Zelném trhu proto dobře zná.

Přestupek se stal v srpnu 2010 před budovou Divadla Husa na provázku. Komise řidiče potrestala pokutou 1500 Kč. Následnou žalobou se opakovaně zabýval Krajský soud v Brně, jehož rozhodnutí z různých důvodů rušil NSS.

Ve správním soudnictví poskytují krajské soudy a Nejvyšší správní soud ochranu veřejným subjektivním právům fyzických a právnických osob v řízení o žalobách proti rozhodnutím správních orgánů, kterou doplňuje ochrana před nečinností správních orgánů a před nezákonnými zásahy, pokyny a donuceními správních orgánů. Krajské soudy krom toho rozhodují některé spory ve věcech voleb a místního referenda.

Do pravomocí Nejvyššího správního soudu spadá zejména rozhodování o kasačních stížnostech proti rozhodnutím krajských soudů o žalobách a návrzích na ochranu veřejných subjektivních práv. Nejvyšší správní soud navíc rozhoduje v jediném stupni v některých specifických oblastech práva, zejména ve věcech volebních, ve věcech rozpuštění politických stran a politických hnutí, pozastavení nebo znovuobnovení jejich činnosti, jakož i v řízení o některých kladných a záporných kompetenčních sporech mezi orgány veřejné správy. Nejvyšší správní soud jako kárný soud rozhoduje o kárné odpovědnosti soudců, státních zástupců a exekutorů.

Nejvyšší správní soud rozhoduje v senátech tříčlenných, šestičlenných, sedmičlenných a devítičlenných. Některá jednoduchá procesní rozhodnutí může činit i předseda senátu. Všichni soudci tvoří plénum, které na návrh předsedy rozhoduje o počtu kolegií soudu. V současné době jsou na Nejvyšším správním soudu vytvořena dvě kolegia, a to kolegium finančně-správní a kolegium sociálně-správní.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pražský Babybox zachránil další život, našli v něm holčičku

16.10.2019 21:06 Do babyboxu v pražském Hloubětíně odložil někdo dnes vpodvečer několikaměsíční holčičku. Je zdravá,…

Česko demonstruje na podporu Kurdů, lidé se sešli v Praze i Brně

16.10.2019 20:26 Aktualizováno Na podporu Kurdů na severu Sýrie se dnes vpodvečer sešlo v Praze na Klárově asi 700 lidí,…

Bertramka nadále láká lidi, za Gotta zapalují další svíčky

16.10.2019 18:09 U domu zesnulého zpěváka Karla Gotta na pražské Bertramce za poslední den přibylo několik svíček a…

Česko už nechce být zemí s levnou prací, píše prestižní deník

16.10.2019 17:55 Česká republika, Polsko a Maďarsko se snaží zbavit pověsti zemí s levnou pracovní silou. Chtějí se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama