Tyranská matka z kauzy Kuřim byla propuštěna. Co řekl psychiatr?

Opava - Okresní soud v Opavě dnes rozhodl o podmínečném propuštění ženy, která byla odsouzena v kauze Kuřim za týrání svých synů. Z devítiletého trestu si odpykala více než šest let. Podle znalce není na svobodě pro společnost nebezpečná. Zkušební dobu soudkyně stanovila na 5,5 roku. Žena se nesmí stýkat s dalšími odsouzenými kromě sestry. Může dál pokračovat v kontaktu se syny, které mají v péči její rodiče. Budovu opavské věznice opustila krátce po poledni.

Přidejte svůj názor

Věznice, ilustrační fotografie

Rozhodnutí je už pravomocné. Státní zástupce se vzdal nároku na opravný prostředek. Před věznicí na ni čekali rodiče. Propuštěna byla zadním vchodem, aby se vyhnula kontaktu s čekajícími novináři. Z areálu věznice odjela autem, které na ni čekalo. Mluvčí věznice uvedla, že toto nestandardní opatření schválil z bezpečnostních důvodů ředitel nápravného zařízení. "V podobně mediálně známých případech se už tak v minulosti několikrát stalo," dodala.

"V takové rozhodnutí jsme doufali. Snažíme se vše dát opět do pořádku. Toto je další krůček, střípek do mozaiky. Chceme, aby rodina fungovala," řekla ČTK matka propuštěné ženy krátce po ukončení soudního jednání.

Její dcera podle rozhodnutí soudu splnila všechny podmínky pro předčasné opuštění věznice. Vychovateli byla hodnocena jako vzorná odsouzená, dostala řadu výchovných odměn, pracovala a pravidelně mohla opouštět věznici. V té době se v posledních dvou letech stýkala i se svými syny. Navíc prokázala, že po propuštění bude mít zázemí.

"Dva měsíce nyní budu bydlet u své sestry Gabriely (ta v kauze nebyla odsouzená). Po tuto dobu chci hledat podnájem. I nadále platí, že mám slíbenou práci," uvedla. Měla by pracovat jako asistentka pro brněnskou pracovní agenturu.

Důležitou roli pro rozhodování soudu sehrály i posudky psychologa, psychiatra a probačního úředníka. "Pro společnost není na svobodě nebezpečná," řekl dnes před soudem psychiatr Svatopluk Sedláček. Podle něj netrpí žádnou duševní chorobou. Jeho kolega klinický psycholog dodal, že během pobytu ve vězení se odsouzená změnila. Už není tak snadno ovlivnitelná, dokáže vzdorovat silnějším jedincům a uvědomuje si, co způsobila.

Soudkyně ale stanovila řadu podmínek, které musí žena splnit. "Zkušební dobu jsme stanovili poměrně dlouhou. Především s ohledem na společenskou závažnost spáchaného činu. Také s ohledem na délku nevykonaného trestu," uvedla soudkyně. Během pobytu na svobodě musí propuštění spolupracovat s mediační službou, navštěvovat psychologické poradny. Dál musí chlapcům platit náhradu škody.

Může s nimi být dál v kontaktu. "Je ale povinna při sjednávání styku spolupracovat s orgánem sociální ochrany dětí. Navíc se musí podřídit výchově chlapců, kterou vedou její rodiče," uvedla soudkyně.

Pozor, máte oznamovací povinnost

Podle odborných odhadů je v České republice týráno až čtyřicet tisíc dětí. V naprosté většině případů však není odhaleno a trvá po celé dětství dítěte, které obvykle není schopno samo se dovolat pomoci. Kolem padesáti dětí ročně u nás na následky týrání a špatného zacházení umírá. Smrtelnými následky jsou nejvíce ohroženy děti kojeneckého a batolecího věku, a to vzhledem ke své zvýšené zranitelnosti a naprosté bezbrannosti.

Týrané děti často vůbec nechodí ven ani nenavštěvují žádná kolektivní zařízení. Většinou unikají i lékařskému dohledu. Zdraví a život týraného dítěte tak závisí na všímavosti okolí a včasném oznámení skutečností, které týrání nasvědčují. Nyní to již není jen povinnost morální, ale i právní, s možností trestního postihu za její zanedbání.

V širším slova smyslu je za týrání považováno i hrubé zanedbání péče o dítě, pohlavní zneužívání, rozvodová traumata a rovněž tzv. systémové týrání (týrání systémem, vytvořeným na ochranu dětí - nevhodnými přístupy a špatným rozhodováním).

S účinností od 1. 1. 1994 platí ohledně trestného činu týrání svěřené osoby oznamovací povinnost, jakož i povinnost překazit jeho páchání. To lze učinit i včasným oznámením. Ten, kdo tuto povinnost nesplní, se sám dopouští trestného činu (s trestní sazbou až na tři léta odnětí svobody). Oznámení je nutno učinit orgánům činným v trestním řízení - policii nebo státnímu zastupitelství, informuje fod.cz.

Oznamovatel je povinen pravdivě sdělit skutečnosti, které týrání dítěte nasvědčují, aniž by odpovídal za to, zda se spáchání činu podaří prokázat. U trestného činu pohlavního zneužívání platí povinnost překazit jeho páchání. Povinnost překazit páchání trestného činu lze učinit i jeho včasným oznámením orgánům činným v trestním řízení (viz §§ 167 a 168 trestního zákona). Oznámení je možné provést i anonymně, je však vhodné mít doklad o učinění oznámení (např. poštovní doklad o odeslání doporučené zásilky). Souběžně je nutno informovat i orgán sociálně-právní ochrany dětí. Můžete se obrátit i na některou neziskovou organizaci.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Milionová škoda kvůli 3 tisícům. Mohutný požár Severochemy má viníky

21.03.2019 20:41 Z požáru libereckého družstva pro chemickou výrobu Severochema obvinila policie po bezmála dvou…

Komunisté drží vládu pod krkem, řekl exministr Herman při pietě za oběti…

21.03.2019 18:56 Podporu nespravedlivě stíhaným pro víru, názory nebo přesvědčení přišlo dnes vyjádřit šest desítek…

V Krkonoších se samovolně utrhla lavina, měla několik set metrů

21.03.2019 17:14 Aktualizováno V Kotelních jámách v Krkonoších odpoledne sjela lavina o délce několika set metrů. Nikoho…

Česká pošta vytočila zákazníky: To je nechutné, chováte se strašně

21.03.2019 17:02 Aktualizováno Česká pošta v březnu přešla na jiný systém výpočtu ceny balíkovým zásilek. Již není podstatná…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama