Průzkum překvapil: Sociální jistoty Čechy tolik neberou. Proč hlavně volili?

Praha - Téměř polovina lidí, kteří chtěli jít volit, očekávala od předčasných voleb do Sněmovny hlavně zlepšení fungování státu a řešení dlouhodobých problémů země. Méně často lidé zmiňovali sociální jistoty, životní úroveň nebo hospodářský růst. Necelých deset procent Čechů pak očekávalo, že se po volbách objeví v politice nové tváře. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM.

Předčasné volby do Sněmovny 2013
doporučujeme

Důraz na dlouhodobé problémy a obnovení ekonomického růstu je nejsilnější u lidí, kteří byli odhodláni volit TOP 09. "Ukazuje se, že stoupenci TOP 09 se ve svých motivacích nezvykle výrazně odlišili od příznivců ODS, jejichž očekávání v podstatě splývají s celkovým názorem občanů, kteří se chystali k volbám přijít," uvedla agentura.

Důraz na sociální jistoty a vyšší životní úroveň je nejvýraznější u stoupenců KSČM a ČSSD. U nich jsou sociální jistoty dokonce silnější než zlepšení fungování státu, což bylo ústředním heslem kampaně ČSSD, které znělo "Zajistíme fungující stát". Nejčastější očekávali zlepšení fungování státu příznivci KDU-ČSL.

Mezi stoupenci ANO je relativně nejméně lidí, kteří si od voleb neslibovali nic. "I v tom je vidět jejich silná motivace skutečně k volbám jít. Stoupenci hnutí ANO spolu se sympatizanty Úsvitu přímé demokracie Tomia Okamury jasně nejčastěji také zmiňovali potřebu přivést do politiky nové tváře a oživit zájem o politiku," uvedl STEM.

Témata: Volby 2013 | průzkumy
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Lepší by bylo, kdyby ÚOOZ a ÚOKFK sloučeny nebyly, prohlásil končící…

13.06.2021 13:40 Končící nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se i po letech domnívá, že by bylo lepší, kdyby nebyly…

Politici v čele s Babišem na pietním aktu položili věnce k hrobu lidických…

12.06.2021 10:55 K hrobu lidických mužů při dnešním pietním aktu položili věnec premiér Andrej Babiš (ANO), vedení…

Zemřel signatář Charty 77 Rudolf Zeman

11.06.2021 21:56 Aktualizováno V noci na čtvrtek zemřel novinář a někdejší disident Rudolf Zeman, bylo mu 82 let. Uvedl to server…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama