Zima přichází rychle: Vyjely první sypače, města řeší bezdomovce

Trutnov/Praha - V Krkonoších v noci na dnešek napadla slabá vrstva sněhu. Silničáři do hor časně ráno vyslali sypač, byl to jejich vůbec první výjezd v letošní zimní sezoně. "Slabá vrstva sněhu ráno ležela na silnici k hraničnímu přechodu Pomezní Boudy. Řidiči musejí být při jízdě opatrní," řekl ČTK dispečer trutnovských silničářů.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Sníh padal hlavně v polohách nad 700 metrů nad mořem. "Na hřebenech Krkonoš jsou asi dva centimetry sněhu, ve Špindlerově Mlýně jeden centimetr," uvedla špindlerovská Horská služba.

S blížící se zimou také lidé bez domova začínají řešit, kde stráví mrazivé dny. Při extrémních mrazech jsou v hlavním městě v záloze desítky míst a fungovat bude také loď Hermes. Podle posledního sčítání lidu žily v Praze čtyři tisíce lidí bez domova, teď jich je zhruba o 600 víc.

V České republice je přes 30 tisíc bezdomovců. Kapacity ubytoven tak během zimy navyšují i další města.

V Moravskoslezském kraji žije podle údajů z roku 2011 asi dva a půl tisíce bezdomovců, z toho tisíc v Ostravě. "My máme pro bezdomovce asi 600 míst, která nikdy nebyla využita úplně, ani v té nejkrutější zimě," říká primátor Ostravy Petr Kajnar z ČSSD.

Navýšení kapacit noclehů pro lidi bez střechy nad hlavou je logické, zároveň je ale nutná i prevence, vysvětluje pro rozhlas.cz Petra Lakotošová z pražského sdružení Naděje. „Aby k tomu vůbec nedocházelo, aby lidé třeba nebyli vystěhováváni z bytů. Najít řešení pro to, aby se člověk udržel ve svém přirozeném prostředí, ve svém bytě. Každá následná pomoc je daleko dražší, než když tomu člověku pomůžeme před tím, než se vystěhuje, než se rozpadne rodina," přibližuje.

Loading...
Témata: Zima | Bezdomovci
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čtyři miliony pro Dagmar Havlovou? Bauer Media zvažuje opravný prostředek

22.08.2019 16:58 Německé nakladatelství Bauer Media zvažuje, zda podá opravný prostředek proti úternímu rozhodnutí…

Lihová mafie: Žalobce trvá na vině obou obžalovaných, pronesl ráznou…

22.08.2019 16:23 Aktualizováno Žalobce navrhl potrestat zbývající dvojici z takzvané lihové mafie Radka Březiny, o jejich vině je…

Rozruch kvůli jodovým tabletám. Je Česko připraveno na jadernou havárii?

22.08.2019 16:05 Česko nyní neplánuje nakupovat další jodové tablety pro případ vážné jaderné nehody. ČTK to dnes…

Otec roky zneužíval nezletilou dceru a její kamarádky, dostal šest let

22.08.2019 15:05 Za znásilnění tří nezletilých dívek půjde třiačtyřicetiletý muž ze Zlína na šest let do vězení.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama