Prodavačky dál popisují teror: Zakázali nám svačinu i židle

Praha - Neplacené přesčasy, zákaz používání toalet a svačina jako sprosté slovo, na to a mnohé další praktiky svých nadřízených si hromadně stěžují české prodavačky. "Zacházejí s námi jako s otroky, vykořisťují nás za minimální plat," stěžují si pokladní v desítkách mailů a zpráv.

Přidejte svůj názor 40 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Průměrná česká prodavačka má plat 13 tisíc hrubého a musí chodit do práce o víkendech a svátcích. Měsíčně tráví v práci zhruba 174 pracovních hodin, kdy přesčasy často nemá proplacené. Často nesmí během směny používat toaletu, zákonem danou pauzu na oddych a svačinu leckde ani nezná.

O tom, jak je s pokladními zacházeno v českých supermarketech, jsme informovali už minulý týden. Do redakce nám od té doby denně přichází desítky zpráv rozhořčených prodavaček a prodavačů, kteří popisují své zkušenosti s vedením. A ve většině případů jde o negativní zkušenosti.

Na svoji práci na pokladně nerada vzpomíná i čtenářka Jana. "Slovo svačina? Když jsem nastupovala vážila jsem cca 70kg, po čtyřech měsících jsem vážila 54kg . Když byla výjimka na to, že na svačinu bude čas, tak rozhodně netrvala 30 minut, být na svačině 30 minut opakovaně znamenala výpověď," vypráví Jana s tím, že pravidelně pracovala přesčas, nicméně za ně nikdy nedostala zaplaceno a když se ozvala, hned jí nadřízená hrozila výpovědí.

Právě na pracovní dobu si stěžuje většina prodavaček, které nám napsaly. Pokladní, která si přála zůstat v anonymitě, nicméně její jméno redakce zná, tvrdí, že běžně se stává, že směnu má psanou do půl desáté večer, odchází o půlnoci a ve čtyři ráno už zase přichází na směnu další. Únava, vyčerpání, to nikoho z nadřízených nezajímá.

Minulý týden nadzvedla veřejnost i informace, že pokladním v ostravském supermarketu vedoucí sebrala židle a musely tak celou směnu stát. Tento případ však není ojedinělý. Jak se nám prodavačky svěřily, sednout si na židli mají jen za odměnu, pokud tedy budou při markování nákupu dostatečně rychlé. Pokud ne, dostanou výpověď.

V textu jmenované případy nejsou jen ojedinělými příběhy. Výpovědi pokladních se takřka shodují. A shodují se také v tom, že nikdo z nich nechtěl ze strachu ze zaměstnavatele zveřejnit svoje celé jméno. Jsou si vědomi vysoké nezaměstnanosti a bojí se, že přijdou o místo, i když jsou často vykořisťováni a šikanováni. Dané podmínky prostě musejí snášet.

Loading...
Vstupte do diskuze (40)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak ČSSR uspíšila pád berlínské zdi: Historik upozornil na málo známou…

19.10.2019 10:51 Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi…

Nemocnice si utahuje na účet Zemana? To je hnus a skandál, prská Ovčáček

18.10.2019 22:35 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman nastoupil na několik dní do střešovické nemocnic. Podle oficiálního vyjádření…

V Hurghadě zemřela Češka. Tělo Pavlíny našli až po několika dnech

18.10.2019 22:34 Aktualizováno V egyptské Hurghadě před několika dny zemřela osmatřicetiletá žena z České republiky. Její tělo…

Pocta pro teologa Halíka. Německý prezident mu udělil nejvyšší vyznamenání

18.10.2019 17:13 Německý prezident Frank-Walter Steinmeier udělil českému katolickému knězi a teologovi Tomáši…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama