Zemřel Egon Lánský (†79), vicepremiér Zemanovy vlády. ČSSD truchlí

Praha - Ve věku 79 let v pondělí zemřel novinář, publicista a bývalý vicepremiér, senátor za ČSSD a diplomat Egon Lánský. ČTK to dnes potvrdil Ivan Jeřábek, náměstek ředitele Ústřední vojenské nemocnice, kde se Lánský dlouhodobě léčil. Lánský v minulosti patřil k aktivním bojovníkům proti komunistickému režimu a v předlistopadové době ho veřejnost znala zejména z vysílání rozhlasové stanice Svobodná Evropa. Podle šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky jeho smrt hluboce zasáhla sociální demokraty.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Zemřel Egon Lánský

"Egon Lánský byl mezinárodně uznávaným publicistou, výraznou osobností posrpnového exilu, významným veřejným činitelem a čelnou osobností první Zemanovy vlády," uvedl v prohlášení Sobotka, podle něhož Lánský pomáhal spoluvytvořit základy evropské politiky sociální demokracie a zasloužil se o dobré jméno Česka v zahraničí.

"Egon Lánský byl příkladem člověka, který vytrvale bojoval s velmi nelehkým životním osudem. Byl vězněn v koncentračním táboře Terezín. V roce 1968 musel opustit svou zemi a emigroval do Švédska. Ani poté nepřestal s komunistickým režimem bojovat a podílel se na svobodném vysílání BBC a Svobodné Evropy," napsal také předseda sociálních demokratů.

"Byl to člověk s velkým rozhledem, který přispěl k obnovení demokracie v naší zemi," uvedl předseda Senátu Milan Štěch. Poukázal na Lánského životní zkušenosti i na to, že o věcech přemýšlel v souvislostech. "Byl orientovaný podle mého názoru sociálně-liberálně, a tím mi byl velmi blízký," dodal.

"Moc mě to mrzí. Egon vždy patřil k velmi kultivovaným myslitelům v sociální demokracii. Bude mi chybět," sdělil ČTK v reakci někdejší místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

Česká pravice nemá soucit

Po srpnových událostech 1968 Lánský emigroval. Žil hlavně ve Švédsku, které mu také udělilo státní občanství. Ve Švédsku také vystudoval politické vědy a žurnalistiku. Posledních šest let před svým návratem do Československa pracoval v redakci BBC a rádiu Svobodná Evropa. 

Po listopadu 1989 se vrátil do Československa, stal se mluvčím ministerstva zahraničí a pak vyslancem československé stálé mise u Rady Evropy ve Štrasburku. Po rozdělení Československa požádal o české státní občanství (narodil se v Trenčíně) a pracoval jako poradce a žurnalista, než se v roce 1995 stal tiskovým mluvčím Miloše Zemana, tehdejšího předsedy ČSSD.

Ve volbách 1996 byl zvolen za okres Děčín na kandidátce ČSSD senátorem, v této funkci působil do konce legislativního období 2002. Tehdy také do této strany vstoupil a prohlásil: "V České republice nemůžete být konzervativcem, pokud jste slušný člověk. Pravice zde postrádá to co jinde, například v Británii, má: soucit."

V červenci 1998 se stal rovněž místopředsedou Zemanovy vlády a byl pověřen koordinací resortů zahraničí, vnitra a obrany, zejména ale přístupovými jednáními s EU. Rezignoval koncem listopadu 1999.

Jako důvod uvedl zdravotní důvody, nikoliv utajované konto ve Vídni, kvůli kterému se o Lánského zajímala i policie. Ta ho chtěla stíhat za daňový únik, Lánský prý měl dostat na rakouský účet 290 tisíc dolarů od svého přítele. Peníze následně vybral, ale nezdanil je. Lánský však tvrdil, že peníze nebyly pro něj. Rakušané následně tato tvrzení potvrdili.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi mají podle ministerstva vážný problém. Vůbec si ho neuvědomují

16.02.2019 11:34 Statisíce lidí ve velkých městech spí podle strategických hlukových map ministerstva zdravotnictví…

Česko zasáhla vlna vyděračských mailů. Za intimní nahrávky chtějí tisíce…

15.02.2019 22:49 Aktualizováno Českou republiku zasáhla vlna e-mailových útoků cílená na běžné občany. Z nich se útočníci snaží…

Další závadné polské maso v Česku. Tentokrát kuřecí a vepřové

15.02.2019 22:49 Aktualizováno Do České republiky dorazily další stovky kilogramů závadného masa z Polska. Tentokrát nešlo o…

V Petrově u Prahy hoří třípodlažní chata, druhý stupeň poplachu

15.02.2019 19:26 V Petrově u Prahy hoří třípodlažní chata. Hasiči k požáru vyjížděli krátce před 17:00, požár…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama