Kauza Bárta: Bývalý agent BIS opustil vazbu, utajovaný svědek promluvil

Praha - Někdejší agent Bezpečnostní informační služby (BIS) Jan Petržílek, který byl 31. října zatčen spolu se šéfem Věcí veřejných Vítem Bártou, byl v pátek propuštěn z vazby. Serveru Aktuálně.cz to řekl jeho obhájce Lukáš Trojan.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Vít Bárta
doporučujeme

Na Petržílka byla na rozdíl od Bárty uvalena vazba, protože panovaly obavy, že by mohl ovlivňovat svědky. Když minulý týden žalobkyně Alena Řezníčková vyslechla utajovaného svědka, vazební důvody pro Petržílka zanikly, uvedl server.

Utajovaný svědek prý policii řekl, že před čtyřmi lety objevil v Bártově počítači odposlech, přičemž podle hlasu poznal jen tehdejšího pražského primátora Béma. Po zprávách o zatčení Petržílka a Bárty si údajně obě události spojil a se svědectvím se přihlásil BIS.

Odposlechy telefonických hovorů pražského primátora s vlivným podnikatelem Janouškem zveřejnila v březnu loňského roku MF Dnes s dovětkem, že je v roce 2007 pořídila Bezpečnostní informační služba (BIS), ze které záznamy v roce 2009 unikly do bezpečnostní agentury ABL (nyní Mark2 Corporation Czech).

ABL tehdy vedl a vlastnil Vít Bárta, který se o rok později dostal jako místopředseda Věcí veřejných do Poslanecké sněmovny. Jan Petržílek zase v době, kdy odposlechy vznikaly i unikly, pracoval pro BIS.

"Byl operativec, jeho primární úlohou bylo sbírat informace," řekl Aktuálně.cz bývalý příslušník BIS Petr Soukenka, dnes analytik Nadačního fondu proti korupci, který několik let Petržílkovi šéfoval.

Zveřejnění odposlechů vyvolalo pozdvižení i na politickém poli. Pavlu Bémovi ODS pozastavila v březnu členství ve straně. Z odposlechů totiž vyplývalo, že Roman Janoušek měl na primátorovo rozhodování velký vliv. V lednu letošního roku se pak Bém do sdružení Bubeneč-Dejvice v Praze 6 vrátil. Policie podle sdružení nepodnikla proti Bémovi žádné kroky, čímž mělo dojít k politikovu očištění.

Za vynášení informací od policie a tajných služeb by měl být Vít Bárta podle názoru 46,7% domácí populace odsouzen, ovšem dle názoru 21,2% veřejnosti by měl být za tento čin Vít Bárta oceněn za protikorupční čin. Ukázal to exkluzivní průzkum společnosti SANEP z jehož závěrů mimo jiné vyplývá, že se o kauzu Víta Bárty zajímá téměř polovina domácí populace.

Ve vztahu k Vítu Bártovi, jeho působení v politice a ve vztahu k jeho kauzám pak souhlasí s tvrzením, že „Vít Bárta je zkorumpovaný politik a měl by být odsouzen" 31,2% dotázaných. Na druhé straně 19,5% respondentů souhlasí s tvrzením, že „V kauze Víta Bárty měl být obviněn Roman Janoušek a Pavel Bém." S tvrzením , že „Kolem zatčení a obvinění Víta Bárty je příliš mnoho nejasností, které poukazují na účelovost a zájem na Bártově diskreditaci" pak vyjádřilo souhlas 15,5% respondentů, informuje server sanep.cz.

Loading...
Témata: Bárta, Vít | BIS
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V libereckém babyboxu našli několikaměsíčního chlapce, dostal jméno Tomáš

21.08.2019 17:51 Do babyboxu v liberecké nemocnici dnes někdo odložil několikaměsíčního chlapce. Dostal jméno Tomáš.…

Silné bouřky pustošily Olomoucko. Trhaly střechy, poškodily železniční…

21.08.2019 16:18 Aktualizováno Popadané stromy, ale i utržené části střech má na svědomí silná bouřka, která zasáhla Olomoucký…

Krejčířova vila je noční můrou exekutorů. Koupil by ji leda fajnšmekr,…

21.08.2019 15:57 Nový znalecký posudek větší černošické vily uprchlého odsouzeného podnikatele Radovana Krejčíře po…

Daňové podvody za stovky milionů? Policie po raziích obvinila 23 osob

21.08.2019 15:00 V souvislosti s úterními zásahy obvinili policisté 23 lidí z krácení daní a účasti na organizované…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama