Může se stát i vám: Vydávají se za ČEZ, pak máte peklo. Co na to ERÚ?

Praha – S podomními prodejci a poskytovateli čehokoli se roztrhl pytel. Sankce nepomůžou, městské vyhlášky také ne a zákony jsou bezzubé. Vždy se najde nějaká skulina. Podomní prodejci dodavatelů energií jdou dokonce tak daleko, že vám do očí zalžou, že jsou z firmy ČEZ. Pak se začnou dít věci.

Ilustrační foto

Klasika. Zazvoní u vás sympatický člověk. Vmžiku z vás vymámí informaci, že jste u ČEZu, načež vyrukuje s tím, že i on je od ČEZu. První trik a první lež. Vy si ale řeknete, že polostátní firma to s vámi nemůže myslet špatně. Jakmile se zeptáte, zda se pro vás podpisem smlouvy něco změní, zda i nadále budete u ČEZ, je vám sděleno, že samozřejmě. A to je další lež. Pak přijde obligátní várka dalších frází o tom, jak moc ušetříte a nakonec podepíšete.

Po měsíci přijde dopis od firmy Comfort Energy (dceřiná společnost Bohemia Energy), že jste „šťastným" zákazníkem nového dodavatele. Co teď?

Operátor firmy Comfort Energy vám sice nabídne možnost odstoupení od smlouvy, ale zároveň podotkne, že je to všechno vaše chyba, že snad rozumíte tomu, co čtete. To je sice pravda, nicméně zavalit starou nemocnou ženu (jako v tomto případě) lejstry a lhát jí do očí, je minimálně amorální.

A další rána. Smlouva byla podepsána 7.11., ale děkovný dopis dorazil až 12.12., takže jste propásli 30denní lhůtu na odstoupení od smlouvy. V tomto případě můžete ještě udělat jednu věc. Okamžitě zavolejte svému dosavadnímu dodavateli energií. Ten vám pošle plnou moc, kterou stvrdíte, že i nadále chcete zůstat u něj a zároveň od vás dostane právo jednat s nechtěným dodavatelem.

Přišli k mé babičce....

Pravděpodobně pod pohrůžkou medializace firma Comfort Energy volala sama. Operátor sdělil, že je stále možné odstoupit od smlouvy. Lze tak učinit do pěti dnů od aktivace služby, tj. od zahájení dodávek plynu či elektřiny (což mnoho lidí neví).

Operátor Comfort Energy se v telefonu omluvil. Tvrdil, že firma rozhodně nenabádá svoje prodejce „neříkat úplnou pravdu". Za vše tedy může jeden člověk-prodejce, který byl „příliš horlivý". Operátor dále nabídl možnost stěžovat si na konkrétního prodejce. Jeho jméno ale neznáte, podpis je na smlouvě nečitelný (jak v tomto případě uznal i operátor).

Na internetu si stěžuje více lidí na praktiky firmy Comfort Energy. „Comfort energy je podle mého názoru společnost založená jen proto, že Bohemia Energy už má hodně špatné jméno a je velmi těžké na ni získat kladné reference. Jinak řečeno, každý kdo si najde nějaký článek o Bohemia Energy, zjistí, že se nejedná o seriózní společnost," píše Tomáš P. na serveru cenyenergie.cz.

Přišli k mé babičce a řekli jí, že potřebují nějake papíry o elektřině a že něco musí podepsat. ale nic ji neřekli o tom, že by tím přešla k jiné firmě a najednou jsou u Comfort Energy," rozčiluje se na stejném serveru Jiří.

Bohužel jsem dnes zjistila, že jsme také naletěli. Chtěla bych odstoupit od smlouvy...To nám pořád agent tvrdil, že zůstáváme u ČEZ, jen změníme středisko, které nám bude účtovat energii," napsala Hanka.

Firmu Comfort Energy redakce EuroZpráv.cz kontaktovala minulý čtvrtek. Společnost se zatím nevyjádřila, ač tvrdila, že na emaily reaguje do dvou až tří dnů. Její vlastník Bohemia Energy pouze sdělil, že s pracovníkem bude nejspíš zahájeno kárné řízení. Poté prý budeme o všem informováni.

ERÚ řeší tisíce stížností ročně

Energetický regulační úřad (ERÚ) Eurozprávám.cz řekl, že odbor stížností řešil v roce 2013 zhruba 7 700 písemných, osobních a telefonických podání/stížností. Například za III. čtvrtletí byla situace následovná: Písemná podání 722, Telefonická podání 1 236, Osobní návštěvy 109, Celkem 2 067.

Počet stížností na jednotlivé obchodníky neuvádíme, protože by se nejednalo o údaj objektivní, musel by se porovnat s počtem zákazníků a objemem transakcí. V roce 2013 (od 1.1.2013 do dnešního dne – 10.12.2013) nabylo právní moci 173 rozhodnutí – součet pravomocně uložených pokut je 4 016 943 Kč, z toho bylo vydáno:

- 144 pravomocných rozhodnutí, ve kterých bylo konstatováno porušení energetického zákona ( z toho 125 u nelicencovaných subjektů, ostatní správní delikty velmi různorodé) – součet pokut 2 490 500 Kč,
- 24 pravomocných rozhodnutí, ve kterých bylo konstatováno porušení zákona o cenách (v 6 případech se jedná o dodavatele tepelné energie, v 18 případech o obchodníky s plynem a elektřinou) – součet pokut 1 156 443 Kč,
- 5 pravomocných rozhodnutí, ve kterých bylo konstatováno porušení zákona o ochraně spotřebitele (obchodníci s elektřinou a plynem) – součet pokut - 370 000 Kč.

"Spory v rámci přechodu mezi jednotlivými obchodníky řešíme pravidelně, vždy se však musíme zabývat jednotlivými případy, nemůžeme činit hromadná rozhodnutí. Musíme tedy čekat na podněty od nespokojených spotřebitelů," uzavřel pro Eurozpávy.cz Jiří Chvojka, mluvčí ERÚ.

ČEZ pak k záležitosti sdělil: „O obchodních praktikách jiných dodavatelů energií je společnost ČEZ Prodej, s.r.o. informována. Není v naší pravomoci toto jednání ovlivnit."

Kde hledat rychle pomoc?

Pokud si nevíte rady s odstoupením od smlouvy, pomoc naleznete na www.energetickaporadna.cz. Na stránkách jsou k dispozici všechny potřebné informace, pokud jste už naletěli. Obratem vám také zašlou vzor odstoupení od smlouvy.

Obecně nám o vzor odstoupení napíše nebo zavolá tak 5 lidí týdně. Někdy je to samozřejmě méně, jindy více. Např. tento týden se v jeden den ozvali hned tři lidé, že šmejdům naletěli. Prodejci používají stále ty samé triky - vydávají se za dominantního dodavatele, říkají, že jdou pouze sjednat slevu apod. Dokonce od jednoho klienta víme, že drzost prodejců šla až tak daleko, že se vydával za pracovníka Energetického regulačního úřadu," sdělila EuroZprávám.cz Jana Poncarová z Energetické poradny.

A dodala varování: „Jen bych ráda podotkla, že nenaletí pouze senioři, jak by se mohlo zdát, ale i lidé v produktivním věku."

Témata: Energetika | ČEZ | život

V Bílém domě nevěří, že Ukrajina získá zpět území ztracená ve válce

28.06.2022 12:13 Představitelé Bílého domu ztrácejí jistotu, že se Ukrajině podaří získat zpět celé území, o něž…

V Česku přibylo po téměř dvou měsících více než 1000 potvrzených případů…

28.06.2022 09:16 V Česku přibylo v pondělí opět po téměř dvou měsících více než 1000 potvrzených případů koronaviru.…

Počasí trápí odborníky. Místy už je extrémní sucho

28.06.2022 06:30 Po intenzivních lokálních srážkách v minulém týdnu se výrazně prohloubily rozdíly v míře sucha mezi…

Užívání konopí zvyšuje podle OSN tlak na zdravotnické systémy

27.06.2022 09:19 Rostoucí spotřeba konopí vyvíjí tlak na zdravotnická zařízení ve světě. Ve své nové zprávě to uvádí…

Ruská federace je v platební neschopnosti, potvrdila agentura Moody's

28.06.2022 14:58 Ruská federace je v platební neschopnosti, protože věřitelé nedostali na účet platbu úroků. Uvedla…

Pravidla u příspěvku na bydlení budou pravděpodobně jednodušší

28.06.2022 13:01 Příjemci příspěvku na bydlení pravděpodobně budou dokládat příjmy a výdaje jednou za půl roku,…

Hodnocení ekonomické situace domácností se za poslední rok prudce zhoršilo

27.06.2022 14:16 Hodnocení ekonomické situace domácností se za poslední rok prudce zhoršilo. Jedná se o největší…

Případné omezení dodávek plynu může podle firem ohrozit výrobu léků

27.06.2022 12:19 Případné omezení dodávek plynu může podle České asociace farmaceutických firem (ČAFF) ohrozit…

Od počátku ruské invaze na Ukrajinu vydala ČR speciální víza 382.617…

27.06.2022 10:15 Dočasnou ochranu v Česku v neděli získalo 164 ukrajinských uprchlíků, to je podobný počet jako před…

Na Sokolovsku hoří les, hasiči nasadili vrtulník

26.06.2022 21:55 Aktualizováno Požár zasáhl dnes odpoledne lesní porost na vrchu Bukovec mezi Stříbrnou a Přebuzí na Sokolovsku.…

Rodičovskou a přídavky bude možné vyřídit digitálně, uvedl Jurečka

24.06.2022 16:09 Ministerstvo práce chystá digitalizaci vyřizování dávek. Od srpna by mělo být možné na dálku…

Policie uzavřela prověřování reklam na Čapím hnízdě

24.06.2022 15:49 Policisté po čtyřech letech uzavřeli prověřování takzvané reklamní větve kauzy Čapí hnízdo, v níž…

Zemřel meteorolog Ján Zákopčaník, hlásil počasí v České televizi

24.06.2022 12:55 Ve věku 63 let zemřel ve středu známý meteorolog Ján Zákopčaník, který přes deset let předpovídal…

Policie pátrá po 10leté dívce z Milovic, nevrátila se ze školy

24.06.2022 04:18 Policie pátrá po 10leté Melise Čápové z Milovic. Naposledy dívku viděli ve škole, domů se nevrátila…

V Praze došlo k výbuchu v domě, dva muži mají popáleniny

23.06.2022 19:42 Aktualizováno V Soběslavské ulici v Praze 3 dnes odpoledne v obytném domě vybuchly nahromaděné páry z montážní…

Související:

Právě se děje

reklama