Jak zatočit s chřipkou či rýmou? Zkuste nové metody léčby

Washington/Praha - Začalo nejen sváteční období, ale také chřipková sezóna. A to znamená, že se lidé stejně často shánějí po starých babských radách, jako po kapesnících. Smrkají. Kašlou. Upadají do letargie. A mizí jejich chuť k jídlu. Studie ukazují, že některé druhy potravin mohou pomoci zmírnit příznaky běžného nachlazení a někdy dokonce zkrátit jeho průběh.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Mléčné výrobky:
Jedním z nejběžnějších omylů při nachlazení je, že by se člověk měl vyhýbat mléčným výrobkům, protože zvyšují produkci hlenu. Australští vědci tento předpoklad popřeli při sérii studií v 90. letech minulého století, kdy dávali stovkám nemocných s běžným nachlazením kravské mléko nebo sojové mléko a zjistili nulový rozdíl v produkci hlenu v obou skupinách. 

Koktejl jako lék?
Jen byste se měli ujistit, že vaše latté je bez kofeinu, protože všechna diuretika, mezi něž se kofein počítá, mohou podporovat dehydrataci a tím nachlazení zhoršovat. "Když jste zavodnění, vaše sliznice jsou zvlhčené a cítíte se lépe," řekla Bergquistová. Jedním z diuretik je i alkohol, který ale v případě nachlazení spadá do "smíšené kategorie". "Mírné alkoholové opojení může ulevovat od bolesti, a proto grog, punč nebo horká brandy pomáhá," dodala. Ale zatímco alkohol může dočasně zmírnit příznaky, zároveň může vyvolat dehydrataci.

Kuřecí polévka
Jídlo, jemuž se přezdívá "maminčin penicilín", může mít zdravotní výhody sahající za doplnění horkých tekutin a páry uvolňující ucpaný nos a zvlhčující sliznici. Studie naznačují, že samotné kuře a zelenina zpomalují mobilizaci neutrofilů - imunitních buněk, které jsou hlavním pachatelem při takových symptomech nachlazení, jako je ucpaný nos a bolest v kostech, uvedla Bergquistová. 

Vitamín C
Podle posledních posouzení studií účinku vitamínu C v případě nachlazení vědci zjistili, že lidé, kteří denně užívají 200 miligramů denně tohoto vitamínu, mohou snížit závažnost nachlazení, když dál užívají tuto vysokou dávku. Začít užívat vitamín C až po nástupu nemoci stejný účinek neprokázalo. 

Zinek
Tato látka je o něco kontroverznější, protože studie provedené na toto téma nejsou příliš kvalitní, řekla Bergquistová. Nedávný výzkum ukázal, že nasazení zinku během 24 hodin od prvních symptomů může o jeden den zkrátit trvání nemoci, ale ne její závažnost. "Nejčastěji studovanou dávkou je 75 miligramů a víc, a to je třeba užívat denně po dobu trvání nachlazení, čehož je velmi těžké dosáhnout prostřednictvím jídla," dodala Bergquistová. Člověk by například musel sníst 12 ústřic, deset šálků ořechů kešu nebo 12 šálků čokolády. Možností je užívat zinek v kapslích.

Nachlazení, chřipka a alergie mají mnoho společných příznaků. Existují však určité příznaky, které jsou typické pouze pro daný typ onemocnění, informuje vicks.cz.

1. Rýma?
Často provází alergie nebo nachlazení a někdy i chřipku.

2. Kýchání?
Často je způsobováno alergiemi, ale i nachlazením a chřipkou.

3. Svědění očí?
Často je způsobováno alergiemi, zřídkakdy nachlazením a chřipkou.

4. Horečka?
Mírně zvýšená teplota se může vyskytovat při alergii i během nachlazení. Horečka je však typickým příznakem pro chřipku.

5. Bolesti?
Bolesti svalů a kloubů celého těla provází chřipku.

6. Bolest hlavy?
Někdy je způsobována alergiemi, často nachlazením a chřipkou.

7. Kašel?
Často provází nachlazení i chřipku, někdy je způsobován i alergiemi.

8. Chrapot?
Chrapot patří mezi klasické příznaky nachlazení.

9. Bolest v krku?
Často je způsobována jak chřipkou, tak nachlazením a může provázet i alergie.

10. Bolest v oblasti vedlejších nosních dutin?
Zánět vedlejších nosních dutin může být komplikací nachlazení. Bolest nebo pocit tlaku nad postiženou dutinou je při rýmě způsoben otokem nosní sliznice a omezením její drenáže.

11. Příznaky, jež se opakovaně vyskytují v určitých obdobích roku?
O alergii se jedná, pokud se příznaky objevují v návaznosti na vystavení vašeho organizmu alergenům, např. v pylové sezóně. Chřipka a nachlazení se nejvíce šíří v zimních měsících.

12. Je vhodná léčba antibiotiky?
Antibiotika jsou účinná pouze při bakteriální infekci.
Při nachlazení a chřipce jsou neúčinná.

13. Jak dlouho již vaše příznaky trvají?
Příznaky alergie trvají po dobu, kdy jste vystaveni působení alergenu. Léčba chřipky a nachlazení trvá obvykle týden až 14 dní. Příznaky nachlazení jsou většinou omezeny na horní cesty dýchací, bývají relativně mírné a nastupují pozvolna. Chřipka mívá prudký začátek, neomezuje se pouze na dýchací cesty, ale má výrazné celkové příznaky (vysoká horečka, bolest hlavy, svalů a kloubů, schvácenost).

Loading...
Témata: zdraví | nemoci
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Otčím utýral dítě (†2) k smrti. U soudu zazněly otřesné věci, padl tvrdý…

15.10.2019 16:15 Ústecký krajský soud dnes poslal za týrání a těžké ublížení na zdraví malého dítěte jeho otčíma na…

Gottova rodina si nechá dárky od vily na Bertramce, zvažuje další využití…

15.10.2019 15:04 Aktualizováno Rodina Karla Gotta si ponechá vzkazy a dárky z pietního místa, které spontánně vzniklo před vilou…

Lékař Barták si má odsedět dalších osm let. Dali byste mi i trest smrti,…

15.10.2019 13:27 Za plánování tří vražd a vydírání dnes soud v Liberci potrestal lékaře Jaroslava Bartáka osmi lety…

Brutální zbití číšníka v Praze: Soud jednomu z Nizozemců snížil trest

15.10.2019 12:55 Aktualizováno Bratři Armin a Aräsh Nahviovi z Nizozemska si odpykají 5,5 roku a pět let vězení za loňské brutální…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama