Češi rázně: Chceme právo zastřelit zloděje na svém pozemku, jako v Texasu

Praha - Stávající zákonná úprava týkající se ochrany zdraví, života a majetku podle názoru v souhrnu 79,5% veřejnosti chrání více pachatele trestné činnosti než oběti trestních činů. Ukázal to exkluzivní průzkum společnosti SANEP, který tak potvrzuje závěry šetření provedeného v polovině roku 2012 na stejné téma.

Ilustrační foto
doporučujeme

Názor, že stávající legislativa České republiky chrání základní práva na ochranu života či majetku občanů nedostatečně v sdílí v souhrnu 80,3% dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek domácí populace.

Tyto negativní názory na legislativu týkající se ochrany zdraví, života a majetku jednoznačné většiny domácí populace pak bezpochyby souvisí s názorem v souhrnu 64,8% dotázaných, kteří se vyslovili pro zavedení modelu, který v souvislosti s ochranou života a majetku funguje například v americkém státě Texas, kde mají občané právo, po varování, zastřelit člověka na svém pozemku či v domě, kam neoprávněně vstoupil a je evidentní, že jde páchat trestnou činnost.

Kdyby se střílelo, klesla by kriminalita

V uplynulém týdnu muž v pražských Čimicích nachytal ve dveřích své garáže v ulici Na Průhonu dva zloděje, kteří se mu snažili odcizit jeho majetek. Došlo mezi nimi k roztržce, až majitel garáže vytáhl legálně drženou zbraň a jednoho z pachatelů postřelil do hlavy.

Podle názoru 72,7% respondentů, pak tento muž jednal správně a v souladu s právem na ochranu života, zdraví a majetku. Za neadekvátní, pak považují jednání muže, který postřelil zloděje ve své garáži pouze 9,5% dotázaných.

V souhrnu 65,2% dotázaných se pak domnívá, že pokud by měl každý občan ČR právo zastřelit na svém pozemku či v domě člověka, který tam neoprávněně vstoupil a je evidentní, že jde páchat trestnou činnost, došlo by tak k výraznému snížení trestné činnosti páchané formou vloupání, ozbrojených přepadení atp.

Podle názoru v souhrnu 84,9% jsou stávající zákonná pravidla přiměřenosti sebeobrany nedostatečná a nezaručují jednoznačné právo každému občanovi ČR na ochranu života, zdraví a majetku svého a svých blízkých.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krejčířův správce Zagora neuspěl s žádostí o čtvrtmilionové odškodné

23.09.2020 15:43 Někdejší správce firem podnikatele Radovana Krejčíře Aleš Zagora nemá nárok na čtvrtmilionové…

Dovolená u Jadranu spustila druhou vlnu covidu? Chorvatské sdružení oponuje

23.09.2020 14:49 Turistické destinace v Chorvatsku, hotelové řetězce ani jiné typy ubytování v létě nezaznamenaly…

Kauza Stoka: Expolitik ANO Liškutin přiznal přijetí jednoho úplatku

23.09.2020 13:38 Aktualizováno Před Krajským soudem v Brně dnes vypovídal bývalý místostarosta městské části Brno-Ivanovice, který…

Spolu silnější: Stát musí kvůli krizi mobilizovat dobrovolníky, navrhuje…

23.09.2020 13:28 Stát musí mobilizovat dobrovolníky, aby zvládl nastupující krizi spojenou se šířením nového…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama