Čeští vědci mají nápad: Na Crohnovu chorobu nasadí červy a prvoky

České Budějovice - Crohnova choroba a jiná zánětlivá onemocnění střev by se v budoucnu mohla léčit pomocí vybraných prvoků nebo červů. Tomuto unikátnímu výzkumu se věnují vědci z českobudějovického Parazitologického ústavu Akademie věd ČR a Přírodovědecké fakulty Jihočeské Univerzity. ČTK to sdělil ředitel Parazitologického ústavu Julius Lukeš.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Podle něho jde o organismy, které žijí vesměs v souladu s lidským tělem, a při tomto způsobu léčby tudíž nehrozí žádné škodlivé efekty. "Ještě před 30 až 50 lety měl prakticky každý Čech či Češka tyto organismy alespoň část svého života v těle. V rámci boje proti parazitům byli úspěšně odstraněni a jsou teď u nás nalézáni pouze vzácně," uvedl Lukeš.

Někteří vědci a zejména lékaři podle něj stále považují všechny lidské prvoky a červy za škodlivé parazity, proti nimž je třeba bojovat. Lukeš se domnívá, že tento pohled je ve světle posledních výzkumů překonaný. "Na boj proti parazitům se snadněji získávají peníze než na studium organismů, které lidskému tělu neškodí. Kdyby to nenazývali parazitem, tak by to nebyl škůdce, a proč investovat do něčeho, co tělu neškodí?" řekl Lukeš.

Crohnova choroba je zánětlivé onemocnění střev s velkým nárůstem případů v posledních letech. Někteří vědci se domnívají, že je to právě důsledek absence střevních organismů, které v minulosti lidé běžně v těle měli.

Existují rizikové stavy a vlivy, které může pacient sám aktivně ovlivnit, aby zlepšil prognózu své nemoci a umocnil pozitivní výsledky léčby. K prokázaným rizikovým faktorům patří:

Strava s nadbytkem rafinovaných cukrů a nedostatkem tzv. rozpustné vlákniny, tedy vlákniny, která neobsahuje hrubé, nestravitelné zbytky (slupky, zrna). Takováto strava totiž zhoršuje složení mikrobiálního osídlení trávicího traktu a tím působí nepříznivě na zánětlivé střevní onemocnění.

Kouření - nekouřit má podobně pozitivní vliv na průběh CN jako užívání aminosalicylátů. Zajímavé je, že podobný negativní vliv nebyl prokázán při UC. Kouření, ale také pasivní kuřáctví, mají o 60% vyšší riziko zhoršení průběhu Crohnovy nemoci.

Hormonální antikoncepce – zejména v kombinaci s kouřením vykazuje negativní vliv na průběh především CN a její léčebné výsledky. Riziko zhoršení idiopatických střevních zánětů je u žen užívajících hormonální antikoncepci 1,9 krát větší. Některé studie prokázaly, při souběhu vzniku střevního zánětu a nasazení hormonální antikoncepce, dokonce čtyřnásobný vzestup rizika.

Nesteroidní antirevmatika – léky typu Brufen, Diclofenak, Acylpyrin, Nurofen aj. mohou způsobit akutní zhoršení idiopatických střevních zánětů až ve 30 % případů. Je v této souvislosti třeba varovat před jakýmikoli antirevmatiky, tedy i moderní skupinou označovanou jako COX-2 inhibitory („koxiby"), neboť i tyto léky mohou na střevní zánět působit negativně.

Antibiotika – narušují střevní mikrofloru a tím mohou odstartovat zhoršení střevního zánětu. Při používání antibiotik se doporučuje vysoká opatrnost. Jsou ovšem antibiotika (rifaximin, nitroimidazoly, chinolony), které mají naopak na CN a UC pozitivní vliv a jsou využívány v léčebné klinické praxi. Je důležité, aby lékař nasazující antibiotika byl informován o přítomnosti idiopatického střevního zánětu, píše server crohnovanemoc.cz.

Zvýšená psychická, ale i fyzická zátěž se mohou stát spouštěcím faktorem zhoršení.

Infekční nemoci a to nejen trávicího traktu jsou až v třetině případů příčinou akutního vzplanutí idiopatických střevních zánětů.

Témata: nemoci | zdraví
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Milionová škoda kvůli 3 tisícům. Mohutný požár Severochemy má viníky

21.03.2019 20:41 Z požáru libereckého družstva pro chemickou výrobu Severochema obvinila policie po bezmála dvou…

Komunisté drží vládu pod krkem, řekl exministr Herman při pietě za oběti…

21.03.2019 18:56 Podporu nespravedlivě stíhaným pro víru, názory nebo přesvědčení přišlo dnes vyjádřit šest desítek…

V Krkonoších se samovolně utrhla lavina, měla několik set metrů

21.03.2019 17:14 Aktualizováno V Kotelních jámách v Krkonoších odpoledne sjela lavina o délce několika set metrů. Nikoho…

Česká pošta vytočila zákazníky: To je nechutné, chováte se strašně

21.03.2019 17:02 Aktualizováno Česká pošta v březnu přešla na jiný systém výpočtu ceny balíkovým zásilek. Již není podstatná…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama