Internetová jazyková příručka je trhák, pomohl Železný a jeho hrubky

Praha - Přes 33 milionů přístupů již zaznamenala Internetová jazyková příručka, kterou od roku 2009 provozuje Ústav pro jazyk český Akademie věd. Od dnešní noci nabízí nově ve své slovníkové části i významy slov, tak jak je uvádí Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost a Slovník spisovného jazyka českého.

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle přední jazykovědkyně a vedoucí jazykové poradny Markéty Pravdové je denní návštěvnost webové příručky 30.000. Zajímavé je, že lidé nejčastěji konzultují s internetovou příručkou v pondělí a v úterý, v sobotu skoro vůbec ne. "V sobotu lidé pravděpodobně nejméně píšou domácí úkoly a vůbec nejméně pracují na počítačích," usoudila Pravdová. Hodně dotazů se týká dělení slov, které jinde tak podrobně zpracováno není.

Největší zájem se na internetové příručce projevil, když se v médiích objevila v roce 2009 informace, že strana Libertas.cz, za niž kandidoval někdejší ředitel televize Nova Vladimír Železný, má na svém plakátě dvě hrubé chyby, upozornila Pravdová. Jednak na plakátu stálo "Evropský komisař" s velkým e, dále jeho autoři použili výraz "aby jste" místo správného tvaru "abyste". "Každý se chtěl přesvědčit, jak je to správně,"řekla ČTK Pravdová.

Internetová příručka se stala v jistém slova smyslu podnětem ke vzniku tištěné Akademické příručky jazyka českého, která obsahuje i něco navíc oproti internetu.

Vědeli jste, že...

O rozdílech mezi jednotlivými jazyky by určitě mohl vyprávět Řek Ioannis Ikonomou, který pracuje jako překladatel pro Evropskou komisi. Ten byl schopen naučit se 32 živých jazyků a ještě několik nářečí a už zaniklých jazyků. Přesto to je jenom nepatrný zlomek celosvětového jazykového bohatství. Podle odhadů je v současné době na světě více než 7 tisíc jazyků.

Nejvíce lidí na světě mluví čínsky (respektive některým ze sedmi nářečí čínštiny, mezi nimiž dominuje mandarínská čínština) – jako rodný jazyk ji používá asi 1,2 miliardy lidí a dalších asi 150 milionů jí mluví jako druhým jazykem.

Angličtinu, která je považována za dorozumívací jazyk napříč světadíly, najdeme v žebříčku nejrozšířenějších jazyků až na čtvrtém místě, před ní je hindí, jeden z úředních jazyků Indie, a španělština, jejíž rozsah má na svědomí koloniální minulost země na Pyrenejském poloostrově.

Nejrozšířenější jazykovou skupinou je skupina indoevropská, do které patří slovanské jazyky, a tedy i čeština, ale také například indická paňdžábština. Některým z jejích řečí mluví přes 2 miliardy lidí.

Podle průzkumu, jehož výsledky zveřejnili v roce 2008 francouzští vědci, je nejdůležitějším jazykem angličtina, následovaná francouzštinou a španělštinou. Čeština je na pěkném dvacátém místě. Ještě vyšší příčku, pátou, obsadila naše mateřština v žebříčku obtížnosti, který zveřejnili američtí jazykovědci. Za nejsložitější se považuje řeč amazonských indiánů tuyuca, ale i v této věci existují různé názory, uvedl chytrous.cz.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do restaurací se po otevření stále nevydala desetina Čechů

16.06.2021 11:15 Do restaurací se po jejich znovuotevření zatím podle průzkumu společnosti Slevomat nevydala…

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama