Internetová jazyková příručka je trhák, pomohl Železný a jeho hrubky

Praha - Přes 33 milionů přístupů již zaznamenala Internetová jazyková příručka, kterou od roku 2009 provozuje Ústav pro jazyk český Akademie věd. Od dnešní noci nabízí nově ve své slovníkové části i významy slov, tak jak je uvádí Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost a Slovník spisovného jazyka českého.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle přední jazykovědkyně a vedoucí jazykové poradny Markéty Pravdové je denní návštěvnost webové příručky 30.000. Zajímavé je, že lidé nejčastěji konzultují s internetovou příručkou v pondělí a v úterý, v sobotu skoro vůbec ne. "V sobotu lidé pravděpodobně nejméně píšou domácí úkoly a vůbec nejméně pracují na počítačích," usoudila Pravdová. Hodně dotazů se týká dělení slov, které jinde tak podrobně zpracováno není.

Největší zájem se na internetové příručce projevil, když se v médiích objevila v roce 2009 informace, že strana Libertas.cz, za niž kandidoval někdejší ředitel televize Nova Vladimír Železný, má na svém plakátě dvě hrubé chyby, upozornila Pravdová. Jednak na plakátu stálo "Evropský komisař" s velkým e, dále jeho autoři použili výraz "aby jste" místo správného tvaru "abyste". "Každý se chtěl přesvědčit, jak je to správně,"řekla ČTK Pravdová.

Internetová příručka se stala v jistém slova smyslu podnětem ke vzniku tištěné Akademické příručky jazyka českého, která obsahuje i něco navíc oproti internetu.

Vědeli jste, že...

O rozdílech mezi jednotlivými jazyky by určitě mohl vyprávět Řek Ioannis Ikonomou, který pracuje jako překladatel pro Evropskou komisi. Ten byl schopen naučit se 32 živých jazyků a ještě několik nářečí a už zaniklých jazyků. Přesto to je jenom nepatrný zlomek celosvětového jazykového bohatství. Podle odhadů je v současné době na světě více než 7 tisíc jazyků.

Nejvíce lidí na světě mluví čínsky (respektive některým ze sedmi nářečí čínštiny, mezi nimiž dominuje mandarínská čínština) – jako rodný jazyk ji používá asi 1,2 miliardy lidí a dalších asi 150 milionů jí mluví jako druhým jazykem.

Angličtinu, která je považována za dorozumívací jazyk napříč světadíly, najdeme v žebříčku nejrozšířenějších jazyků až na čtvrtém místě, před ní je hindí, jeden z úředních jazyků Indie, a španělština, jejíž rozsah má na svědomí koloniální minulost země na Pyrenejském poloostrově.

Nejrozšířenější jazykovou skupinou je skupina indoevropská, do které patří slovanské jazyky, a tedy i čeština, ale také například indická paňdžábština. Některým z jejích řečí mluví přes 2 miliardy lidí.

Podle průzkumu, jehož výsledky zveřejnili v roce 2008 francouzští vědci, je nejdůležitějším jazykem angličtina, následovaná francouzštinou a španělštinou. Čeština je na pěkném dvacátém místě. Ještě vyšší příčku, pátou, obsadila naše mateřština v žebříčku obtížnosti, který zveřejnili američtí jazykovědci. Za nejsložitější se považuje řeč amazonských indiánů tuyuca, ale i v této věci existují různé názory, uvedl chytrous.cz.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V libereckém babyboxu našli několikaměsíčního chlapce, dostal jméno Tomáš

21.08.2019 17:51 Do babyboxu v liberecké nemocnici dnes někdo odložil několikaměsíčního chlapce. Dostal jméno Tomáš.…

Silné bouřky pustošily Olomoucko. Trhaly střechy, poškodily železniční…

21.08.2019 16:18 Aktualizováno Popadané stromy, ale i utržené části střech má na svědomí silná bouřka, která zasáhla Olomoucký…

Krejčířova vila je noční můrou exekutorů. Koupil by ji leda fajnšmekr,…

21.08.2019 15:57 Nový znalecký posudek větší černošické vily uprchlého odsouzeného podnikatele Radovana Krejčíře po…

Daňové podvody za stovky milionů? Policie po raziích obvinila 23 osob

21.08.2019 15:00 V souvislosti s úterními zásahy obvinili policisté 23 lidí z krácení daní a účasti na organizované…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama