Internetová jazyková příručka je trhák, pomohl Železný a jeho hrubky

Praha - Přes 33 milionů přístupů již zaznamenala Internetová jazyková příručka, kterou od roku 2009 provozuje Ústav pro jazyk český Akademie věd. Od dnešní noci nabízí nově ve své slovníkové části i významy slov, tak jak je uvádí Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost a Slovník spisovného jazyka českého.

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle přední jazykovědkyně a vedoucí jazykové poradny Markéty Pravdové je denní návštěvnost webové příručky 30.000. Zajímavé je, že lidé nejčastěji konzultují s internetovou příručkou v pondělí a v úterý, v sobotu skoro vůbec ne. "V sobotu lidé pravděpodobně nejméně píšou domácí úkoly a vůbec nejméně pracují na počítačích," usoudila Pravdová. Hodně dotazů se týká dělení slov, které jinde tak podrobně zpracováno není.

Největší zájem se na internetové příručce projevil, když se v médiích objevila v roce 2009 informace, že strana Libertas.cz, za niž kandidoval někdejší ředitel televize Nova Vladimír Železný, má na svém plakátě dvě hrubé chyby, upozornila Pravdová. Jednak na plakátu stálo "Evropský komisař" s velkým e, dále jeho autoři použili výraz "aby jste" místo správného tvaru "abyste". "Každý se chtěl přesvědčit, jak je to správně,"řekla ČTK Pravdová.

Internetová příručka se stala v jistém slova smyslu podnětem ke vzniku tištěné Akademické příručky jazyka českého, která obsahuje i něco navíc oproti internetu.

Vědeli jste, že...

O rozdílech mezi jednotlivými jazyky by určitě mohl vyprávět Řek Ioannis Ikonomou, který pracuje jako překladatel pro Evropskou komisi. Ten byl schopen naučit se 32 živých jazyků a ještě několik nářečí a už zaniklých jazyků. Přesto to je jenom nepatrný zlomek celosvětového jazykového bohatství. Podle odhadů je v současné době na světě více než 7 tisíc jazyků.

Nejvíce lidí na světě mluví čínsky (respektive některým ze sedmi nářečí čínštiny, mezi nimiž dominuje mandarínská čínština) – jako rodný jazyk ji používá asi 1,2 miliardy lidí a dalších asi 150 milionů jí mluví jako druhým jazykem.

Angličtinu, která je považována za dorozumívací jazyk napříč světadíly, najdeme v žebříčku nejrozšířenějších jazyků až na čtvrtém místě, před ní je hindí, jeden z úředních jazyků Indie, a španělština, jejíž rozsah má na svědomí koloniální minulost země na Pyrenejském poloostrově.

Nejrozšířenější jazykovou skupinou je skupina indoevropská, do které patří slovanské jazyky, a tedy i čeština, ale také například indická paňdžábština. Některým z jejích řečí mluví přes 2 miliardy lidí.

Podle průzkumu, jehož výsledky zveřejnili v roce 2008 francouzští vědci, je nejdůležitějším jazykem angličtina, následovaná francouzštinou a španělštinou. Čeština je na pěkném dvacátém místě. Ještě vyšší příčku, pátou, obsadila naše mateřština v žebříčku obtížnosti, který zveřejnili američtí jazykovědci. Za nejsložitější se považuje řeč amazonských indiánů tuyuca, ale i v této věci existují různé názory, uvedl chytrous.cz.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ukrajina zařadila ČR a SR do červené koronavirové zóny

05.08.2020 22:00 Aktualizováno Ukrajinské ministerstvo zdravotnictví zařadilo do tzv. červené zóny s nepříznivou koronavirovou…

Výbuch v Bejrútu mohla způsobit i malá část chemikálie, říká český vědec

05.08.2020 15:21 Rozsah úterního výbuchu v libanonské metropoli Bejrútu mohla způsobit i malá část z 2750 tun…

Matka vyhodila dítě z okna a pak za ním skočila, soud jí snížil trest

05.08.2020 14:21 Aktualizováno Mladé ženě, která v Českých Budějovicích vyhodila z okna svého dvouletého syna a vyskočila za ním,…

ČOI zakázala prodej nebezpečné nabíječky baterií, hrozil úraz elektrickým…

05.08.2020 13:34 Česká obchodní inspekce (ČOI) zakázala prodej nebezpečné nabíječky baterií EMOS SMART4/N8168S. Při…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama