Šarlatáni zaplavili internet, šíří nebezpečné mýty o rakovině

Praha - Mezi nejhledanějšími frázemi k tématu rakoviny je podle analýzy, kterou provedl internetový onkologický rozcestník Onkoportál.cz, i řada mýtů. Tzv. našeptávač, který nabídne po napsání prvního slova nejčastěji hledaná spojení, ukáže například to, že rakovinu způsobuje mamograf či že se léčí sama. Předseda České onkologické společnosti profesor Jiří Vorlíček varuje před neprověřenými radami a radí hledat informace jen na webech garantovaných odborníky.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

"Řada pseudoodborníků bez příslušného vzdělání pochopila, že mohou na lidském neštěstí vydělat. Přes internet radí neověřené metody léčby a prevence, včetně potravinových doplňků, které neprošly klinickými studiemi. Pacienti, kteří se na ně spolehnou, ztrácejí drahocenný čas, který by mohli věnovat standardní léčbě," uvedl.

Ročně zjistí lékaři v ČR téměř 80.000 nových případů rakoviny, 27.000 pacientů zemře, na celém světě jich zemře každý rok osm milionů. Léčbu a prevenci zhoubné nemoci připomíná Světový den boje proti rakovině 4. února.

Podle analýzy Onkoportálu byl loni při vyhledávání na internetu největší zájem o rakovinu prsu, plic, střeva, kůže a o příznaky rakoviny. 

Informace na Onkoportálu garantují odborné lékařské společnosti. "Na počátku jsme na internetu našli téměř 100.000 stránek s informacemi o rakovině. Na ty se poté podívali naši partnerští lékaři, podrobili je odborné expertize a porovnali s nejnovějšími poznatky. Nakonec zbylo pouze asi 6000 validních odkazů," uvedl za provozovatele rozcestníku Jan Sobotka ze společnosti C4P.

A nejčastější mýty o rakovině?

Je to smrtelná nemoc
Mezi lidmi je tento mýtus velmi silně zakořeněný. Není divu. Ještě před několika lety znamenala totiž tato diagnóza opravdu vážné ohrožení života. Rakovina není žádná banalita samozřejmě ani dnes, ale šance na vyléčení se neustále zvyšují. Medicína v této oblasti totiž kráčí kupředu doslova mílovými kroky. Díky metodám léčby a včasné diagnostice je stále více případů léčitelných, uvádí server webozdravi.cz.

Může být nakažlivá
To je opravdu nesmysl. Žádný druh rakoviny nemůžete „chytit" od jiného člověka. Existují však dva nakažlivé viry – HPV virus způsobující karcinom děložního čípku a virus hepatitidy C, které mohou v určitých případech nádorové onemocnění vyvolat. Oba tyto viry jsou přenosné pohlavním stykem, virus hepatitidy C se pak ještě přenáší přímo nakaženou krví.

Ve stáří postupuje rakovina pomalu
Pokud onemocníte, je vcelku lhostejné, kolik křížků na zádech nesete. Nádorové bujení je buď rychlé, nebo pomalejší, ale věk v tom prakticky nehraje žádnou roli. Je ovšem pravda, že čím je člověk starší, tím více je touto chorobou ohrožen. Průměrný věk u žen, které onemocní, je 69 let, u mužů je to 67 let.

Stačí pozitivní myšlení
Psychická pohoda a optimizmus jsou samozřejmě velmi podstatné, a to při léčbě jakýchkoli zdravotních problémů. Sami o sobě však rakovinu neodstraní. Je lepší na ně vsadit spíše v rámci prevence. Někteří lidé odmítají klasické léčebné postupy, které nabízí moderní medicína a raději důvěřují léčitelům a bylinkám, což není ideální.

Plochá znaménka nemusíme sledovat
Možná se vám zdají mateřská znaménka vystupující nad povrch kůže mnohem více nebezpečná, než obyčejné ploché „pihy". Je pravda, že mohou být kosmeticky rušivější, ale ve většině případů se z nich zhoubný melanom nevyvine. Mnohdy jsou nebezpečnější zdánlivě nenápadné ploché skvrnky. Ty bývají z hlediska odlišného buněčného složení mnohem živější a kožní nádor se z nich proto může vyvinout častěji. Nezapomeňte si proto znaménka nechat kontrolovat dermatologem alespoň jednou za rok.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Milionová škoda kvůli 3 tisícům. Mohutný požár Severochemy má viníky

21.03.2019 20:41 Z požáru libereckého družstva pro chemickou výrobu Severochema obvinila policie po bezmála dvou…

Komunisté drží vládu pod krkem, řekl exministr Herman při pietě za oběti…

21.03.2019 18:56 Podporu nespravedlivě stíhaným pro víru, názory nebo přesvědčení přišlo dnes vyjádřit šest desítek…

V Krkonoších se samovolně utrhla lavina, měla několik set metrů

21.03.2019 17:14 Aktualizováno V Kotelních jámách v Krkonoších odpoledne sjela lavina o délce několika set metrů. Nikoho…

Česká pošta vytočila zákazníky: To je nechutné, chováte se strašně

21.03.2019 17:02 Aktualizováno Česká pošta v březnu přešla na jiný systém výpočtu ceny balíkovým zásilek. Již není podstatná…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama