Mašínová nedostane zpět pozemky v Lošanech, žalobu soud zamítl

Praha - Zdena Mašínová nedostane zpátky rodinný statek v Lošanech na Kolínsku. Její žalobu zamítl z formálních důvodů Krajský soud v Praze. Majetek rodině Mašínově zabavili komunisté, celý ho nikdy nedostala zpět, protože Zdenini bratři Ctirad a Josef byli za hranicemi. A to je problém i teď - aby se soud mohl případem zabývat, museli by všichni spoluvlastníci podat žalobu společně.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Zdena Mašínová
doporučujeme

Majetek jim zabavili komunisté, celý ho rodina zpátky nikdy nedostala, protože bratři Ctirad a Josef žili v zahraničí. Soud zamítl žalobu jejich sestry Zdeny Mašínové, ale jen z formálních důvodů. Uvedla to dnes Česká televize. Josef a Ctirad Mašínovi vedli v 50. letech protikomunistickou odbojovou skupinu a probili se do západního Berlína.

Mašínová vlastní menší část statku, zbytek patřil Ctiradovi a Josefovi. Stát jim ale majetek nevrátil, protože neměli české občanství. Podle krajského soudu Mašínová nemůže podávat žalobu sama, žalovat musejí všichni dědicové. Mašínová chce oslovit bratra Josefa a dědice Ctirada, aby se k žalobě připojili. "Budu s ní o tom muset promluvit, sám osobně se soudit před českými soudy nechci," řekl ale ČT Josef Mašín.

Statek v Lošanech byl po zestátnění dílnou a ubytovnou, nyní je kvůli nejasnému vlastnictví prázdný. Zdena Mašínová se dům s pozemky snaží získat zpět od počátku 90. let.

Usedlost v Lošanech rod Mašínových obýval po staletí. Po jeho zestátnění se z chlévů staly dílny a z obytného domu ubytovna pro zaměstnance. Nyní je i kvůli nejasnému vlastnictví prázdný. Zdena Mašínová proto požádala o jeho vydání. "Od devadesátého roku mě velice iritovalo, že tento rodinný majetek, který byl majetkem našeho otce, je doposavad ukraden," řekla Mašínová.

Josef Mašín dosud žije v USA, Ctirad tam zemřel v srpnu 2011. Jejich skupina v roce 1953 zabila při útěku na Západ šest lidí z ozbrojených složek státu. Někteří lidé jim ale dodnes vyčítají, že postřelili hasiče a zastřelili ozbrojeného muže, který převážel peníze, a chloroformem omámeného příslušníka tehdejší policie.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pět nosorožců z dvorské zoo už je ve Rwandě, do rohů dostanou vysílačky

24.06.2019 17:32 Aktualizováno Pět vzácných nosorožců černých ze ZOO Dvůr Králové nad Labem dnes po 14:00 v pořádku dorazilo do…

V Českých Budějovicích narazil trolejbus do sloupu. Osm zraněných, nejhůř…

24.06.2019 15:45 Aktualizováno Při ranní dopravní nehodě trolejbusu v Českých Budějovicích bylo zraněno osm lidí. Řidičku…

Vysílání z demonstrace na Letné sledovaly statisíce lidí, kamera byla i v…

24.06.2019 15:37 Vysílání z nedělní demonstrace na pražské Letné vidělo na kanále ČT 24 v průměru 245.000 diváků…

Proces v kauze lázní Chrastava nemohl začít. Obžalovaní nikde, soudce se…

24.06.2019 11:59 Liberecký soud odložil na září zahájení případu, v němž je obžalováno 12 lidí kvůli údajnému…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama