Spadla klec? Rittig byl zatčen, spolu s ním další čtyři lidé

Praha - Policisté dnes v Praze brzy ráno zatkli vlivného lobbistu Iva Rittiga, napsal server iDnes.cz. Šéfka Vrchního státního zastupitelství v Praze Lenka Bradáčová ČTK tuto informaci nepotvrdila, ani nevyvrátila. Bez uvedení konkrétních jmen sdělila, že policie zadržela a obvinila čtyři lidi v souvislosti s kauzou pražského dopravního podniku a obvinila je z praní špinavých peněz.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Kancelář Ivo Rittiga
doporučujeme

"Všechny čtyři osoby jsou v pozici osob zadržených, kdy státní zástupce v následujících 48 hodinách rozhodne o jejich dalším procesním postavení," napsalo později na svém webu vrchní státní zastupitelství. V případě prokázání viny hrozí obviněným za legalizaci výnosů z trestné činnosti tři až osm let vězení či propadnutí majetku. Ze zveřejněné právní kvalifikace mimo jiné vyplývá, že policisté čtveřici viní ze spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech.

Podle České televize je mezi zadrženými vedle Rittiga i jeho advokát David Michal a také exředitel dopravního podniku Martin Dvořák. Ten přitom ČTK sdělil, že dnešní zatýkání se ho netýká.

"Mohu potvrdit pouze to, že protikorupční policisté od rána provádějí úkony ve spolupráci s Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu," řekl ČTK na dotaz o údajném zadržení Rittiga šéf protikorupční policie Milan Komárek. Konkrétní jména zadržených nechtěl stejně jako Bradáčová komentovat.

Na údajné tunelování pražského dopravního podniku ve spojitosti s Rittigem v minulosti upozornil Nadační fond proti korupci. Podle něj byl Rittig pravděpodobně přes síť firem konečným příjemcem 17 haléřů za každý prodaný lístek městské dopravy. Rittig tvrzení na webu fondu napadl u soudu, pražský městský soud ale loni v červnu jeho žalobu nepravomocně zamítl. Podle soudce Tomáše Novosada nadační fond pravdivost svých tvrzení prokázal.

Z veksláka vlivným podnikatelem

„Na začátku 90. let působil Ivo Rittig ve společnosti kontroverzních a později i policií vyšetřovaných podnikatelů, jako byl například František Mrázek. Původně to bylo prostředí lidí, kteří se živili takzvaným vekslováním," popisuje začátky Ivo Rittiga Jiří Fiala z protikorupční organizace Transparency International.

O pár let později začal Rittig podnikat. Získal výhradní zastoupení některých luxusních módních značek v Česku. Na svoje další firmy si vzal stamilionové úvěry u Komerční banky.

Přinejmenším část půjček nikdy nesplatil a pohledávky přešly na Konsolidační agenturu. Od ní je za zlomek ceny odkoupily jiné společnosti, které měly být spojené s Ivo Rittigem, uvedl rozhlas.cz.

„Jeho pozice na poli i politického vlivu začaly dále posilovat po roce 2000, kdy Ivo Rittig navazuje nové obchodní spojení, postupně získává silnější vliv v prostředí pražské a středočeské ODS a posléze se dostává i do kontaktu s předními politiky Občanské demokratické strany, jako byl po roce 2000 například Petr Bendl," dodává Jiří Fiala.

Bendl se od hejtmana Středočeského kraje dostal až do čela ministerstva dopravy a zemědělství. Rittig měl přitom podle médií přijít k výrazným ziskům přes státní podnik Lesy České republiky, které pod ministerstvo zemědělství spadají. Bendl ale v písemném prohlášení odmítá, že by díky němu měl Rittig jakékoli výhody.

"Nikdy jsem nepopíral, že ho znám, ale to platí stejně tak o celé řadě lidí, se kterými jsem se v životě setkal či musel setkat na pracovní či společenské úrovni. S panem Rittigem nijak nespolupracuji, natož abych jím byl jakkoli řízen. Ani se s ním nestýkám," napsal v prohlášení Petr Bendl.

V médiích se jméno Ivo Rittig začalo skloňovat zejména s kauzou kolem pražského dopravního podniku. Rittig měl podle Nadačního fondu proti korupci například inkasovat 17 haléřů z každé prodané jízdenky. Spojovaný je i s některými solárními elektrárnami, které později odkoupil ČEZ.

Policie minulý týden prohledala Rittigův dům i kancelář. Zabavila mimo jiné datové nosiče. Podle jeho advokátky Karolíny Babákové ale žádné důkazy detektivové nenašli. „Obávám se, že v případě mého klienta to přesně tak dopadne a prohlédnou si fotografie z dovolené," poznamenala advokátka.

Loading...
Témata: Ivo Rittig
Vstupte do diskuze (16)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česká společnost je rozdělena. Do které ze šesti sociálních tříd patříte?

17.09.2019 13:59 Česká společnost je rozdělena do šesti společenských tříd, které se liší složením svých zdrojů a…

Do Prahy se sjelo 1500 odborářů, zveřejní požadavky na růst mezd

17.09.2019 11:51 Víc než 1500 odborářů z celé republiky se dnes sešlo v Praze, aby se tu společně připravili na…

Muži "prostě hráblo" a zavraždil dítě své družky. Soud mu napařil tvrdý…

17.09.2019 11:42 Aktualizováno Za vraždu malého dítěte své družky si má Jiří Nácar odpykat 18,5 roku vězení. Trest mu dnes…

Tempo růstu náboru zaměstnanců na konci roku klesne

17.09.2019 11:38 Čeští zaměstnavatelé plánují i v posledním čtvrtletí nabírat nové zaměstnance, ovšem tempo růstu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama