Revoluční výzkum: Některé potraviny lze jíst, i když mají plíseň. Ale pozor

Sydney/Praha - Tuhle situaci jistě dobře znáte. Právě jste se vrátili domů po dlouhém dni z práce a máte hlad. V lednici ale mezitím jídlo, na které jste se těšili, chytlo plíseň. Jíst ho či nejíst?

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Server News.com.au přišel s výzkumem organizace CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation), jenž upozorňuje na plesnivé potraviny, které lze ještě konzumovat, a na ty, jež je lepší vyhodit.

Existuje totiž několik typů plísní. Některé uvolňují do potravin jedovaté mykotoxiny, které mohou vyvolat akutní toxickou reakci. Mykotoxiny v těle člověka zvyšují riziko mnoha zdravotních problémů. Mohou poškodit ledviny, játra a mají karcinogenní účinky.

Plísně však mohou i být užitečné. Jak tedy poznat, které potraviny napadené plísní je ještě bezpečné jíst? CSIRO tvrdí, že dobrým kritériem pro posouzení, zda konzumovat potravinu s plísní, je její obsah vlhkosti nebo tvrdosti. Potraviny s vysokým obsahem vlhkosti totiž mají větší náchylnost k napadení mykotoxiny.

Potraviny, které nelze zachránit: měkké ovoce a zelenina, omáčky, měkké sýry, pečivo a koláče. CSIRO doporučuje všechny tyto potraviny zlikvidovat, pokud na jejich povrchu vidíte plíseň.

Potraviny, které můžete jíst (pokud plíseň odříznete): tvrdé sýry, salámy a tvrdou zeleninu, jako je například mrkev.Tyto potraviny mají hustou strukturu a je tedy méně pravděpodobné, že v nich bují toxiny. Plísní napadené místo ořízněte centimetr až dva do hloubky a jídlo můžete konzumovat.

CSIRO dodává, že i tak je ale třeba kvůli bezpečnosti konzumace potravin dodržovat tato základní pravidla:

1. "Spotřebujte do" je termín, po němž by neměly potraviny být konzumovány z důvodů ochrany zdraví (dokonce i v případě, že balení zůstalo neotevřeno).

2. Datum minimální trvanlivosti označuje konec období, ve kterém je jídlo ještě v kondici. Označení "Minimální trvanlivost do..." je aplikováno na potraviny, jež se nekazí rychle a nejsou považovány za vysoce rizikové pro otravu jídlem.

3. Zkontrolujte, zda je vaše lednička nastavená na teplotu pod 5 stupňů Celsia.

4. Ledničku nemějte přeplněnou. Je třeba nějaký prostor, aby studený vzduch mohl proudit v celém prostoru.

5. Nekupujte balené potraviny, jejichž obaly jsou už nafouklé. Předznamenává to existenci bakterií v jídle.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Milionová škoda kvůli 3 tisícům. Mohutný požár Severochemy má viníky

21.03.2019 20:41 Z požáru libereckého družstva pro chemickou výrobu Severochema obvinila policie po bezmála dvou…

Komunisté drží vládu pod krkem, řekl exministr Herman při pietě za oběti…

21.03.2019 18:56 Podporu nespravedlivě stíhaným pro víru, názory nebo přesvědčení přišlo dnes vyjádřit šest desítek…

V Krkonoších se samovolně utrhla lavina, měla několik set metrů

21.03.2019 17:14 Aktualizováno V Kotelních jámách v Krkonoších odpoledne sjela lavina o délce několika set metrů. Nikoho…

Česká pošta vytočila zákazníky: To je nechutné, chováte se strašně

21.03.2019 17:02 Aktualizováno Česká pošta v březnu přešla na jiný systém výpočtu ceny balíkovým zásilek. Již není podstatná…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama