Češi vyrazili na hory: Kafe a sluníčko, se sněhem je trochu potíž

Plzeň - Poměrně hodně lyžařů se nechalo o víkendu zlákat slunečným počasím k návštěvě lyžařských areálů v Plzeňském kraji. Kvůli teplému počasí a nedostatku sněhu se lyžuje jen v některých zimních střediscích, ani tam ale už nejsou podmínky ideální. Sníh je ráno zmrzlý a přes den taje. Běžkaři jsou tam ještě hůře - kvůli nedostatku sněhu se většina šumavských stop strojově neupravuje, zjistila dnes ČTK.

Přidejte svůj názor

Pec pod Sněžkou

"Na to, jak je teplé počasí, bylo o víkendu docela dost lidí," řekl Martin Kocum z horské služby. Na Železnorudsku se podle něj lyžuje v areálech na Špičáku, Samoty, Nad Nádražím a Belveder, které mají technický sníh. Pouze přírodní sníh má Goldhof, který je rovněž v provozu. Na Špičáku měla horská služba jeden z klidnějších víkendů - v sobotu zasahovali záchranáři u jednoho, dnes u tří úrazů.

Například v největším zimním areálu Plzeňského kraje na Špičáku lyžovalo podle spolumajitele Vladimíra Kasíka v sobotu i v neděli vždy kolem 700 lidí. Na otevřených sjezdovkách Spodní Šance a Slalomová leží mezi 20 až 35 centimetrů technického sněhu. Pro malé děti je v provozu také provazový vlek u dojezdu na lanovku.

Ve Ski areálu Lipno lyžovalo v posledních dvou dnech týdne dohromady přes 3500 lidí, podobě jako o minulém víkendu, řekl ČTK mluvčí areálu Jiří Falout. Dnešní lyžařské podmínky označil Falout za jedny z nejlepších v letošní sezoně.

Díky nočnímu mrazu, kdy teplota u Lipna klesla šest stupňů pod nulu, bylo možné spustit sněhová děla. "Přibylo asi pět centimetrů technického sněhu," uvedl mluvčí. Lyžaři mají v lipenském areálu k dispozici přes osm kilometrů sjezdovek, na kterých leží až 60 centimetrů technického sněhu. Bez omezení budou fungovat i v dalších dnech.

Krušné hory:

Například v Božím Daru jsou v provozu areály Neklid i Novako. Novako nabízí denně i večerní lyžování a snowtubing. A reálu Neklid jsou v provozu dva vleky, sedačková lanovka a vlek a sjezdovka za Prahou, řekla ČTK Alena Řehořová z informačního centra v Božím Daru.

V areálech leží kolem 40 až 45 centimetrů sněhu. "Stále jsou jarní prázdniny, lidí je docela dost," řekla. V okolí Božího Daru jsou na tom hůře běžecké stopy, které se kvůli špatným podmínkám neupravují. Místy jsou zledovatělé a mimo les jsou na nich holé úseky. Na běžky se dá vyjet za hranice do Německa.

Dobré podmínky stále slibuje areál Klínovec, kde je podle provozovatelů až 60 centimetrů technického sněhu. Otevřeno je tam téměř deset kilometrů sjezdovek všech obtížností.

Východní Čechy:

Lyžařské areály na východě Čech navštívily o víkendu tisícovky lidí. Podmínky pro lyžování jsou dobré zejména dopoledne, kdy je sníh ještě pevný.

"S tím sněhem je to takové na hranici, nicméně pořád všechny sjezdovky máme v provozu a plně zasněžené. Zkoušíme ještě zasněžovat, jestli nám to tento víkend dovolí. Snažíme se, protože toho sněhu není moc," řekl Zdeněk Spilka z areálu ve Špindlerově Mlýně.

Areál podle Spilky sobotu navštívilo až 9000 lidí, stejný počet lyžařů strávil na svazích i dnes. "Tím, že jsou jarní prázdniny, návštěvnost je silná," dodal Spilka.
V Peci pod Sněžkou přes noc mrzlo a svahy dopoledne nabízely kvalitní lyžování. Návštěvnost areálů byla podle provozovatele Petra Hynka vysoká díky jarním prázdninám Nizozemců a Poláků.

"V noci na dnešek jsme zasněžovali horní partie. Do 11:00 je lyžování vynikající. Lidé si pak dají oběd, kafe, užijí si sluníčko a odpoledne si třeba ještě hodinku zalyžují," řekl Hynek.

Na hřebenech Krkonoš je velmi málo sněhu, mezi 15 až 30 centimetry. Trvá velmi nízká pravděpodobnost uvolnění laviny. Platí první stupeň nebezpečí z pětibodové škály.

Jeseníky:

Lidé jezdí, je plno, jsme spokojení. Dnes je skutečně nádherné počasí," uvedl zástupce areálu Kouty na Šumpersku Petr Marek. "Přes noc se to zatáhne, urolbujeme to, sjezdovky jsou pořád dobře připraveny," podotkl.

Areál v týdnu zaplnili lyžaři zejména díky prázdninám na Brněnsku. "Uvidíme, jak to bude dál v březnu, ale i okolní chalupy hlásí plno, Návštěvnost by měla být," řekl Marek. Na sjezdovkách tam stále drží asi 60 centimetrů technického sněhu.

Lyžaři dorazili také do Karlova, ve ski areálu Myšák jsou v provozu dvě sjezdovky u nově postavené dvousedačkové lanovky. "Využívaná je i půjčovna dětských skútrů. Uvidíme, jak to bude dále, minimálně další dva víkendy by se lyžovat mělo. Pak se ukáže, jaká bude kvalita lyžování," uvedl zástupce areálu Boris Keka.

Zlínsko:

"Lidé letos nejsou vylyžovaní, snaží se proto užít, co to jde," řekl zástupce areálu Kohútka v Javorníkách Miroslav Maczko. Technický sníh na sjezdovkách podle jeho slov zatím drží. "Zájem lidí je velký, parkoviště je plné," podotkl Maczko.

Lyžaři stále také jezdí do ski areálu Stupava na Uherskohradišťsku. Přestože patří k nejníže položeným v kraji, většinou v něm díky velké zásobě technického sněhu končí sezonu jako poslední.

"Na to, že v sobotu bylo horší počasí, tak přijelo lidí dost. Dnes bylo lidí o něco více, hezky to přes noc zamrzlo," řekl provozovatel areálu Lubomír Orel. Sníh na sjezdovce podle jeho slov stále drží. "Nahoře už to trošku začíná tát, ale věříme, že ještě dva týdny vydržíme," podotkl Orel.

Jaro vtrhlo do Česka

Současný charakter počasí s nadprůměrnými teplotami a malým množstvím srážek bude pokračovat i následujícím čtyřtýdenním období. S pravděpodobností větší než 50% by měly být všechny čtyři týdny do 23. 3. 2014 teplotně nadprůměrné, a až na 70% i období jako celek. Průměrné týdenní teploty by měly pozvolna stoupat. Průměrné týdenní noční teploty se budou udržovat kolem 0°C, denní pak porostou od 8°C na začátku do 12°C na konci období.

Současný srážkový deficit se bude v následujících čtyřech týdnech i nadále pravděpodobně prohlubovat. Týdenní úhrny srážek by neměly překračovat v jednotlivých týdnech 10 mm a nejméně srážek je očekáváno v týdnu od 10. 3. do 16. 3. 2014. Období jako celek bude s 60% pravděpodobnosti srážkově podprůměrné, informuje chmi.cz.

Předpověď na týden:

Předpověď na pondělí: Jasno nebo skoro jasno, ráno ojediněle mrznoucí mlhy. Na Moravě a ve Slezsku místy až oblačno. Nejnižší noční teploty 0 až -4 °C. Nejvyšší denní teploty 7 až 11 °C, v 1000 m na horách kolem 4 °C, na Šumavě až 7 °C. Mírný východní až jihovýchodní vítr 2 až 5 m/s.

Předpověď na úterý: Jasno až polojasno, místy, zejména na Moravě, nízká oblačnost a ojediněle mrholení. Ráno a dopoledne ojediněle mlhy. Večer v Čechách přibývání frontální oblačnosti od západu. Nejnižší noční teploty 0 až -4 °C, při nízké oblačnosti kolem +2 °C. Nejvyšší denní teploty 6 až 10 °C. Mírný jihovýchodní až jižní vítr 2 až 6 m/s, ve východní polovině odpoledne čerstvý 4 až 8 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s.

Předpověď na středu: Oblačno až zataženo, na východě místy polojasno. Ojediněle mrholení, od západu postupně v Čechách místy, na Moravě a ve Slezsku jen ojediněle, občasný déšť nebo přeháňky, k ránu na západě možnost tvorby ledovky. Srážky budou přecházet v polohách nad 1000 m, na západě později nad 700 m, ve sněhové nebo ve smíšené. Ráno ojediněle mlhy. Nejnižší noční teploty +3 až -1 °C. Nejvyšší denní teploty 6 až 10 °C. Mírný jižní až jihovýchodní vítr 2 až 6 m/s, se bude měnit na jihozápadní.

Předpověď na čtvrtek: Oblačno až zataženo, místy přechodně polojasno. Ojediněle slabý déšť nebo přeháňky, nad 800 m srážky sněhové nebo smíšené. Ráno ojediněle mlhy. Nejnižší noční teploty +2 až -2 °C. Nejvyšší denní teploty 6 až 10 °C. Mírný jihozápadní, postupně jižní vítr 2 až 6 m/s.

Předpověď na pátek: Oblačno až zataženo, místy přechodně polojasno. Na severozápadě místy, jinde jen ojediněle, slabý občasný déšť, nad 800 m zpočátku srážky sněhové. Ráno ojediněle mlhy. Nejnižší noční teploty 4 až 0 °C. Nejvyšší denní teploty 7 až 11 °C. Mírný jihovýchodní až jižní vítr 2 až 6 m/s.

Vyhlídka počasí od soboty do pondělí: Oblačno až zataženo, místy přechodně polojasno, zpočátku ojediněle, postupně místy občasný déšť nebo přeháňky. Ojediněle mlhy. Nejnižší noční teploty 5 až 0 °C, při polojasnu až -2 °C. Nejvyšší denní teploty 7 až 11 °C, při polojasnu až 14 °C.

Témata: Lyžování | Počasí
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama