Kauza úniků z BIS: S Rittigem a Nagyovou byli obviněni dva advokáti

Praha - Čtvrtým obviněným v kauze údajného úniku informací z Bezpečnostní informační služby (BIS) je advokát David Michal z kanceláře MSB Legal. Uvedl to dnes server Lidovky.cz. Další tři obvinění jsou podnikatel Ivo Rittig, jeho obchodní partner Tomáš Jindra a někdejší šéfka vládního kabinetu Jana Nečasová, dříve Nagyová.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Kancelář Ivo Rittiga
doporučujeme

Lobbista Rittig a advokát Michal byli nedávno společně s dalšími dvěma lidmi obviněni z praní špinavých peněz v kauze jízdenek pro pražskou městskou hromadnou dopravu. Na údajné tunelování pražského dopravního podniku ve spojitosti s Rittigem v minulosti upozornil Nadační fond proti korupci. Podle něj byl Rittig pravděpodobně přes síť firem konečným příjemcem 17 haléřů za každý prodaný lístek městské dopravy.

Pražský advokát Tomáš Jindra působil jako poradce na ministerstvu zemědělství za éry několika ministrů ODS. Podle médií Jindra fungoval jako spojka mezi podnikatelem Ivo Rittigem a předními politiky ODS, jejichž schůzek se běžně účastnil, nechyběl ani na poradách ministerstva. Jindrovo působení skončilo v září 2013, informuje Aktuálně.cz.

Podnikatel Ivo Rittig si nové obvinění vyslechl v úterý. Lidovky.cz napsaly, že má informaci potvrzenou od dvou na sobě nezávislých zdrojů. O tom, že se Ivo Rittig měl dostat k tajným informacím, napsala MF DNES. Zjistila, že se k němu údajně dostaly přes Janu Nečasovou. Ta prý utajované informace dostávala přes šéfa Úřadu vlády Lubomíra Poula.

Detektivy vloni při razii na Úřadu vlády zarazil nepořádek v utajovaných dokumentech, jež měl Poul na starost. Šlo převážně o zprávy tajných služeb.

Rittig si jakožto zručný lobbista dokázal udělat známé u mnoha významných politiků. Jasně znát to bylo podle Lidových novin například v roce 2009 při kongresu ODS, kterého se Rittig účastnil. "Během kongresu obsadil jeden ze stolků v místním baru, kde se střídali ostatní kmotři jak na běžícím pásu. Chvilku s ním seděl Patrik Oulický, jindy zas bývalý senátor Alexandr Novák. Někdy se zastavili další členové strany. Třeba místopředseda Petr Gandalovič," popisovaly Lidové noviny v listopadu 2009.

Roky měl Rittig spolupracovat s šéfkou Nečasova kabinetu Janou Nagyovou. Na jeho pražské adrese protikorupční tým maskovaný kuklami během zátahu v červnu 2013 prováděl prohlídku. Podle mnohých znamená kontakt s Nagyovou jasné napojení na bývalého premiéra, podle Nečase jen to, že Nagyová plnila jeho příkaz – údajně chtěl bývalý premiér získat zákulisní informace z pražského podnikatelského suterénu, uvedl web CT24.

Kauza Nagyová v datech:

2013:

12. června - Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) provedl zásah na řadě míst v ČR, včetně úřadu vlády.

13. června - V médiích se objevila jména zadržených - šlo mj. o někdejšího poslance ODS Petra Tluchoře, exministra zemědělství Ivana Fuksu, ředitelku premiérova kabinetu Janu Nagyovou, bývalého šéfa Vojenského zpravodajství (VZ) a šéfa Správy státních hmotných rezerv Ondreje Páleníka nebo ředitele Vojenského zpravodajství Milana Kovandu.

14. června - Objevily se podrobnosti o jednotlivých kauzách. Obvinění vyšetřovatelé předali osmi z devíti zadržených. Podle policie stála Nagyová v pozadí dohody mezi takzvanými rebely ODS a vládní koalicí z podzimu 2012. Tehdejší poslanci ODS Marek Šnajdr, Ivan Fuksa a Petr Tluchoř se vzdali poslaneckých mandátů, čímž umožnili schválení vládního daňového balíčku. K odstoupení z poslaneckých funkcí byli podle policie motivováni nabídkou členství v orgánech státem řízených společností. Nagyová navíc údajně zneužila Vojenské zpravodajství (bývalí šéfové Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník a Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek) ke sledování tří osob, včetně manželky premiéra Nečase.

15. června - Ostravský soud poslal do vazby šest lidí, včetně Nagyové, Tluchoře a Fuksy. Do vazby byl vzat i někdejší náměstek ministra zemědělství Roman Boček, který podle policie navedl spolu s Nagyovou Nečase k přislíbení úplatku. O den později rozhodl soud stejně v případě dalšího exposlance Šnajdra.

16. června - Premiér Nečas oznámil, že podá demisi, což do té doby odmítal. Demisi předal prezidentovi následující den. Nečas skončil i v čele ODS.

16. července - Nejvyšší soud vyňal z pravomoci orgánů činných v trestním řízení exposlance Šnajdra, Tluchoře a Fuksu. Všichni byli propuštěni z vazby.

19. července - Krajský soud propustil Nagyovou z vazby.

28. srpna - Sněmovna byla rozpuštěna; Nečas přestal být poslancem.

21. září - Nečas se oženil s Nagyovou.

31. října - Nejvyšší soud rozhodl, že exposlance Tluchoře, Šnajdra a Fuksu nelze stíhat ani kvůli jednání mimo Sněmovnu. Zároveň Nejvyšší soud rozhodl, že expremiéra Nečase lze stíhat i za případné trestné činy, kterých se mohl dopustit před rozpuštěním Poslanecké sněmovny v srpnu 2013. Chránila ho pouze procesní imunita, která se vztahuje na projevy ve Sněmovně.

2014:

21. ledna - Fuksa, Šnajdr a Tluchoř, jejichž stíhání bylo zastaveno, požádali ministerstvo spravedlnosti o odškodnění.

11. února - Nečasův advokát Josef Lžičař řekl ČTK, že policie obvinila Nečase z podplácení v tzv. kauze trafik pro exposlance.

20. února - Deník Mladá fronta Dnes (MfD) napsal, že policisté u Nagyové loni v létě našli šperky a další cennosti za deset milionů. Kriminalisté mají podle deníku signály o tom, že šlo o dárky za sjednání schůzky s tehdejším premiérem Petrem Nečasem.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V libereckém babyboxu našli několikaměsíčního chlapce, dostal jméno Tomáš

21.08.2019 17:51 Do babyboxu v liberecké nemocnici dnes někdo odložil několikaměsíčního chlapce. Dostal jméno Tomáš.…

Silné bouřky pustošily Olomoucko. Trhaly střechy, poškodily železniční…

21.08.2019 16:18 Aktualizováno Popadané stromy, ale i utržené části střech má na svědomí silná bouřka, která zasáhla Olomoucký…

Krejčířova vila je noční můrou exekutorů. Koupil by ji leda fajnšmekr,…

21.08.2019 15:57 Nový znalecký posudek větší černošické vily uprchlého odsouzeného podnikatele Radovana Krejčíře po…

Daňové podvody za stovky milionů? Policie po raziích obvinila 23 osob

21.08.2019 15:00 V souvislosti s úterními zásahy obvinili policisté 23 lidí z krácení daní a účasti na organizované…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama