Česko si připomíná řádění nacistů v Ploštině: Bohužel se zapomíná, podotkl Sobotka

Zlín - Pamětníci, příslušníci armády, politikové a další lidé se dnes sešli u památníku na Ploštině, aby si připomněli 69. výročí vypálení tamní pasekářské osady. Nacisté 19. dubna 1945 zastřelili či zahnali do plamenů 24 lidí a zapálili deset z dvanácti domů. Byla to krutá odveta za to, že tamní lidé pomáhali partyzánům.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Ilustrační foto

"Je to důležité proto, abychom udržovali národní paměť, abychom nezapomínali na to, co se v naší zemi v minulosti ve skutečnosti odehrávalo. V minulosti jsme si užili dost snah o přepisování historie. Mám na mysli to, co se odehrávalo před rokem 1989. Teď je tady ale riziko možná ještě větší. Historie se sice snad už nepřepisuje, ale bohužel se zapomíná," uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD).

"Mladá generace tyto hrůzy nezažila. Měli bychom si je pořád připomínat, abychom nezapomněli, co všechno se může stát," doplnil Tomáš Zicha, starosta obce Drnovice, v jejímž katastrálním území se Ploština nachází.

Podle místopředsedy Sněmovny Petra Gazdíka (STAN) jsou hrůzy z konce války na Ploštině, ale i v Prlově, na Vařákových pasekách či v Juříčkově mlýně v Leskovci mementem toho, že "před zlem není nikdy možné zavírat oči".

"Nejde to zapomenout, bylo to hrozné," řekla ČTK pamětnice události, pětaosmdesátiletá Božena Húšťová, které tehdy bylo 16 let. Při masakru přišla o bratra, kterého spolu s dalšími muži nacisté zaživa upálili. Sama tehdy vyvázla, když ji z hořícího domu pustil důstojník SS. "Bylo tady 400 Němců a 50 psovodů. Někteří lidé mi v muzeu říkají, že partyzáni měli osadu bránit. Jenže jich bylo jen kolem 30, nic by neudělali," vzpomínala Húšťová.

Největším partyzánským útvarem na našem území během druhé světové války byla brigáda Jana Žižky z Trocnova, které až do své smrti v listopadu 1944 velel slovenský partyzán Ján Ušiak. Mimo jiné působila tato partyzánská brigáda v okolí Zlína a Vizovic.

Akce partyzánských oddílů se zaměřovaly především na sabotáže - partyzáni ničili mosty, železnice a přepadali menší vojenské oddíly. Přístřeší, jídlo, ošacení a zdravotní pomoc jim poskytovali obyvatelé odlehlých osad. Mnozí z nich se po boku partyzánů zapojili i do jejich odbojové činnosti. Těsně před koncem války, dne 19. dubna 1945, byla speciálním SS komandem a protipartizánskou jednotkou "Josef", jíž velel Werner Tutter, vypálena pasekářská osada Ploština na Vizovicku, jejíž obyvatelé od Vánoc 1944 členy jednoho z oddílů partyzánské brigády Jana Žižky podporovali, uvedl Rozhlas.cz.

Přestože dodnes celé okolnosti zůstávají nejasné, ví se, že o život tenkrát přišlo dvacet čtyři lidí. Chalupy a jiná stavení lehly popelem. V jednom z nich navíc nacisté zaživa upálili deset Čechů. Na tomto místě dnes stojí kaplička.

Událost je v Ploštině a okolí totiž stále živá. Spousta lidí z vesnic jako Újezd, Loučka či Drnovice zabité znala – v mnoha případech se jednalo přímo o jejich příbuzné nebo přátele. "Nikdo nečekal, že by se něco takového mohlo stát," vzpomíná starosta Drnovic Tomáš Zicha.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi mají podle ministerstva vážný problém. Vůbec si ho neuvědomují

16.02.2019 11:34 Statisíce lidí ve velkých městech spí podle strategických hlukových map ministerstva zdravotnictví…

Česko zasáhla vlna vyděračských mailů. Za intimní nahrávky chtějí tisíce…

15.02.2019 22:49 Aktualizováno Českou republiku zasáhla vlna e-mailových útoků cílená na běžné občany. Z nich se útočníci snaží…

Další závadné polské maso v Česku. Tentokrát kuřecí a vepřové

15.02.2019 22:49 Aktualizováno Do České republiky dorazily další stovky kilogramů závadného masa z Polska. Tentokrát nešlo o…

V Petrově u Prahy hoří třípodlažní chata, druhý stupeň poplachu

15.02.2019 19:26 V Petrově u Prahy hoří třípodlažní chata. Hasiči k požáru vyjížděli krátce před 17:00, požár…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama