Antisemitismus na vzestupu, varuje Židovská obec v Praze. Nejhorší je internet

Praha - Projevy antisemitismu na internetu se v roce 2013 oproti předchozímu roku zdvojnásobily. Uvádí to výroční zpráva o projevech antisemitismu v České republice, kterou dnes zveřejnila Židovská obec v Praze. Počet fyzických útoků na židovské cíle, ať už jde o osoby či majetek, se oproti předchozím letům v zásadě nezměnil a Česko stále patří k zemím, kde není antisemitismus přítomný ve většinové společnosti a zatím ani v politické sféře, konstatuje zpráva.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

V loňském roce pokračoval trend z roku 2011, kdy pravicoví extremisté výrazně přesunuli své aktivity na internet. Antisemitských textů, webů, obrázků a videí pracovníci židovské obce loni zaznamenali 156, v roce 2012 to bylo 82 projevů; od roku 2008, kdy našli na internetu těchto projevů 28, je nárůst více než pětinásobný.

Fyzické útoky s antisemitským motivem za loňský rok židovská obec eviduje tři, které se týkaly majetku, a jeden týkající se osoby, šlo o psychickou a fyzickou šikanu židovského žáka na střední škole v Přelouči. O rok dříve bylo zaznamenáno šest útoků na majetek a žádný útok na osobu. Stejně tak se meziročně nezměnily ani údaje vypovídající o vyhrožování a obtěžování.

Projevy na internetu mají nejčastěji charakter klasického rasového antisemitismu či konspiračních teorií hovořících o ovládání světa či systému Židy a jimi ovládanými institucemi. Nárůst nenávistných projevů dávají autoři zprávy do souvislosti mimo jiné s proizraelskou politikou české vlády, ale i s vnímáním společenských a ekonomických problémů většinovou společností.

Ve srovnání s Maďarskem nebo Francií, kde se nenávistné projevy vůči Židům etablovaly i ve veřejném životě, je však situace v ČR poklidná.

Například ministryně spravedlnosti ČR Helena Válková (ANO) na sebe dramaticky upozornila svým nedávným výrokem o situaci Čechů za německé okupace během druhé světové války. V sobotním rozhovoru (29. 3.) pro zpravodajský portál echo24.cz byla Válková mimo jiné dotázána, co si myslí o poválečném odsunu Němců z Československa. Ministryně, jejíž otec je německého původu, odpověděla: „To nejhorší. Chápu, že to byla reakce na to, co se zase Čechům dělo předtím, ale ono se toho v protektorátu zas tolik nedělo."

Za tento komentář sklidila ostrou kritiku od čelních představitelů české politické scény. „Jedná se o neuvěřitelnou a necitlivou urážku všech obětí nacistické okupace, včetně obětí holocaustu a všech obětí našich vojáků v zahraničních armádách," uvedl bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) a dodal: „Chápu, že bývalí členové KSČ a agenti StB mohou mít na nesvobodná období našich dějin různé názory, ale protestuji proti veřejně vyslovovaným urážkám tohoto typu." Zde narážel na skutečnost, že Válková bývala členkou KSČ, uvedl server ztis.cz.

Válkovou kritizoval také místopředseda ODS Martin Kupka, který prohlásil, že „uvedení odsunu Němců do takové souvislosti je neakceptovatelné a historicky nesmyslné. Popírá nebo přinejmenším přehlíží utrpení tisíců Židů, kteří byli z českého území za války odsunuti a následně vyvražděni, popírá vyhlazení celých českých obcí, popírá utrpení tisíců zabitých odvážných obyvatel." Kupka se sice, stejně jako zbytek členů ODS, domnívá, že je velmi důležité, aby Češi uznali svou částečnou vinu na poválečných událostech, bagatelizovat tímto způsobem historická fakta je podle něj však zcela nepřijatelné. Výroky české ministryně publikoval i přední židovský zpravodajský server Jewish Telegraphic Agency.

Loading...
Témata: Antisemitismus | židé
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V libereckém babyboxu našli několikaměsíčního chlapce, dostal jméno Tomáš

21.08.2019 17:51 Do babyboxu v liberecké nemocnici dnes někdo odložil několikaměsíčního chlapce. Dostal jméno Tomáš.…

Silné bouřky pustošily Olomoucko. Trhaly střechy, poškodily železniční…

21.08.2019 16:18 Aktualizováno Popadané stromy, ale i utržené části střech má na svědomí silná bouřka, která zasáhla Olomoucký…

Krejčířova vila je noční můrou exekutorů. Koupil by ji leda fajnšmekr,…

21.08.2019 15:57 Nový znalecký posudek větší černošické vily uprchlého odsouzeného podnikatele Radovana Krejčíře po…

Daňové podvody za stovky milionů? Policie po raziích obvinila 23 osob

21.08.2019 15:00 V souvislosti s úterními zásahy obvinili policisté 23 lidí z krácení daní a účasti na organizované…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama