Češi mají hrůzu z islámu, bojí se o tradice, ukázala Volební kalkulačka

Praha - Zhruba dvě třetiny Čechů a Češek, kteří využili evropskou volební kalkulačku, vidí islám jako hrozbu pro českou společnost. Bojí se ho ti, kteří se nejvíc shodli s Úsvitem, Svobodnými, ODS a částečně i s ANO. Ohrožení islám nepředstavuje jen zhruba pro desetinu lidí. Nejméně obav vyvolává u přívrženců Strany zelených. Vyplývá to z analýzy výsledků evropské volební kalkulačky EUvox, kterou provedl Sociologický ústav Akademie věd ČR. Hodnotil názory 18.000 Čechů a Češek. V unii aplikaci využil víc než milion lidí.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Ilustrační foto

"Celoevropské srovnání ukazuje, že čeští uživatelé kalkulačky EUvox zastávají postoje, které lze označit za nejméně tolerantní vůči islámu. Islám je v ČR za hrozbu považován mnohem víc než třeba ve Francii či Nizozemsku, jejichž obyvatelé mají přímou zkušenost se soužitím s touto náboženskou menšinou," uvedla Michaela Vojtková ze sociologického ústavu.

V Česku islám podle výsledků kalkulačky rozhodně za hrozbu považuje třetina lidí, celkově se islámu obávají dvě třetiny Čechů a Češek. Naopak rozhodně proti tomuto postoji není ani desetina těch, co kalkulačku využila. Pětina lidí pak neví, nebo je jí to jedno. Ve Španělsku s tvrzením, že by islám zemi ohrožoval, rozhodně nesouhlasí téměř dvě pětiny osob. Opačný názor pak rozhodně zastává zhruba osm procent Španělů a Španělek, celkem má obavy necelá pětina.

"Z výsledků je zřejmé, že se Evropa islámu bojí. Prakticky po celé Evropě se nemalé skupiny voličů domnívají, že islám ohrožuje jejich kulturní tradice," podotkla Vojtková. Nejnižší podíl lidí, kteří se cítí islámem ohroženi, je ve Španělsku, Itálii, Maďarsku, Slovinsku a Rakousku. Nepřekračuje 30 procent.

V České republice v současné době kromě pražské a brněnské funguje ještě mešita v Teplicích a několik kulturních center a modliteben, které jsou často situované na studentských kolejích. Pozoruhodné množství muslimských organizací působících na našem území nabízí zároveň otázku, zda vyznavači islámu v České republice skutečně tvoří komunitu, za kterou jsou tak často označováni.

V této souvislosti bývá upozorňováno na rozdrobenost muslimů, kteří mají specifické postavení komunity spíše vně než uvnitř společenství. Odlišné názory, postoje, cíle a tím i míra fragmentarizace domnělé komunity mají mnoho příčin, mezi nimiž hraje významnou roli rozdílná intenzita vztahu k islámu jakožto náboženství a zdroji identity, odlišný etnický původ a tradice, jakož i úroveň vzdělanosti, a tím i sociální postavení jednotlivých muslimů. Čeští muslimové pochází z více než sedmdesáti zemí, přičemž ani jedna z národností výrazně nedominuje, což není ve srovnání se západními zeměmi příliš obvyklé.

Pouto mezi jednotlivými muslimy, a tím i legitimita jejich označení za komunitu, je však na druhou stranu posilována společným náboženstvím, ať již je jeho prožívání jakkoliv silné, a v případě cizinců i společnou zkušeností imigrace, která může značně posílit vzájemnou solidaritu. Značná heterogenita muslimů žijících v České republice je každopádně jedním z mnoha aspektů, který české muslimy odlišuje od jejich souvěrců žijících v Německu, Francii či Velké Británii, a čeští muslimové by proto neměli být s takovou samozřejmostí vnímáni jako jednotná, názorově homogenní komunita, informuje server muslimove.cz.

Témata: průzkumy | islám | češi
Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko zasáhla vlna vyděračských mailů. Za intimní nahrávky chtějí tisíce…

15.02.2019 22:49 Aktualizováno Českou republiku zasáhla vlna e-mailových útoků cílená na běžné občany. Z nich se útočníci snaží…

Další závadné polské maso v Česku. Tentokrát kuřecí a vepřové

15.02.2019 22:49 Aktualizováno Do České republiky dorazily další stovky kilogramů závadného masa z Polska. Tentokrát nešlo o…

V Petrově u Prahy hoří třípodlažní chata, druhý stupeň poplachu

15.02.2019 19:26 V Petrově u Prahy hoří třípodlažní chata. Hasiči k požáru vyjížděli krátce před 17:00, požár…

Praha odmítla exhumovat ostatky Mašínové starší, Pospíšil protestuje.…

15.02.2019 17:01 Aktualizováno Pražský magistrát nevyhověl žádosti Zdeny Mašínové exhumovat ostatky její matky Zdeny na Ďáblickém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama