Muž chtěl zavést "exekuční domobranu". Za výhrůžky zmrzačením dostal podmínku

Hradec Králové - Krajský soud v Hradci Králové dnes potrestal dlužníka Jiřího Bezděka za vyhrožování exekutorce brutálním násilím a zmrzačením dvěma lety vězení s podmíněným odkladem na tři roky. Ve zkušební době se Bezděk musí zdržet jakýchkoliv kontaktů s poškozenou a jejími rodinnými příslušníky. Rozsudek není pravomocný, obžaloba i obžalovaný si pro odvolání ponechali lhůty. Bezděkovi za trestné činy vydírání a vyhrožování s cílem působit na úřední osobu hrozilo až 12 let vězení.

Exekuce, ilustrační fotografie
doporučujeme

Bezděk (43), který v minulosti také přišel s myšlenkou takzvané exekuční domobrany, ve své výpovědi u soudu vinu odmítl. Tvrdil, že napsáním dopisů s výhrůžkami chtěl svůj případ zviditelnit, aby se s ním dostal až k Ústavnímu soudu, kde by dokázal údajnou protiústavnost exekučního řádu.

Bezděk podle spisu vyhrožoval ženě z Hradce Králové ve dvou dopisech doručených do její datové schránky exekutorky v červenci 2012 a v srpnu 2013. V druhém dopise dopise uvedl, že exekutorka přijde o jedno oko či ucho a že jí uřeže i další části těla. "Buď si jistá, že ten nůž bude akorát tupý, aby působil více bolesti," napsal. Také požadoval, aby žena ukončila exekuci, která je proti němu vedena od roku 2009, odblokovala jeho účet a převedla na něj 25 milionů korun. Dopisy poslal i prezidentovi a různým státním institucím.

Exekutorka u soudu vypověděla, že po obdržení výhružného dopisu měla obavu o svůj život, rodinu a lidi ze svého úřadu. "S takovým projevem násilí jsem se nesetkala," řekla. Exekuční řízení podle ní bylo standardní. "Nejsem si vědoma, že bych mu (Bezděkovi) nějak ublížila a postupovala v rozporu s exekučním řádem," řekla exekutorka u soudu.

Vzhledem k tomu, že exekutor při výkonu své činnosti nejedná jako soukromá osoba, ničemu neprospějete, pokud se mu rozhodnete vyhýbat. Exekutor má rozsáhlé pravomoci, díky kterým mimo jiné může s pomocí zámečníka a za asistence policie vstoupit do vašeho bytu i tehdy, když nejste doma. Tvrzení, že exekutor vás vlastně k ničemu nepotřebuje a vystačí si při exekuci sám, proto není příliš přehnané. Dříve než jej však pustíte do bytu, určitě si od něj vyžádejte průkaz vydaný exekutorskou komorou a samozřejmě listiny, které jej opravňují k exekuci vašeho majetku – usnesení soudu o exekuci.

Psali jsme:  

Pokud jedno z toho nepředloží, nemá právo po vás cokoliv chtít. Pokud popsaným způsobem prokáže, že může exekuci provést, v žádném případě se mu v ní nepokoušejte fyzicky zabránit! Riskujete tím trestní stíhání za útok na veřejného činitele. Nebraňte se ani tehdy, kdy bude exekutor chtít provést vaši osobní prohlídku, má na to právo, upozorňuje server vymahaci.cz.

Prokázat vlastnictví movitých věcí je velice obtížné. K většině zabavitelných věcí neexistují dostatečná potvrzení o tom, komu patří, a spoléhat se na vyjádření dlužníka nebo jiných osob pochopitelně není příliš spolehlivé. Z toho důvodu se během exekuce nezabavují jenom věci, u kterých je možné na místě prokázat, že patří dlužníkovi, ale v podstatě všechny. Vychází se přitom z vyvratitelného předpokladu, že ten kdo věc fakticky ovládá, ten je jejím vlastníkem. Konkrétně to vypadá tak, že z hlediska exekuce věc patří tomu, kdo ji má na stole v kuchyni. Na základě tohoto pak exekutor může vzít téměř cokoliv, o čem se domnívá, že patří dlužníkovi.

Dokázat, že věc, se kterou může tímto způsobem dlužník nakládat, není jeho, je podle zákona na tom, komu věc patří. Výjimku z tohoto pravidla, kdy exekutor může z bytu vzít téměř vše, představují předměty, které se sice nachází v jeho bytě, ale zcela zjevně patří někomu jinému – třeba věci přinesené návštěvou, nebo videohry nalezené v bytě osaměle žijící důchodkyně.

Témata: Exekuce | soudy
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Registrace na očkování je horor. Seniorům vůbec nikdo neporadí, jsem…

16.01.2021 22:01 Aktualizováno REPORTÁŽ – Hned ráno zapnula počítač, aby zaregistrovala téměř pětaosmdesátiletého manžela na…

OBRAZEM: Češi si dnes připomněli upálení Jana Palacha

16.01.2021 19:59 Cestou na hřbitov či na náměstí a zapálením svíčky si dnes Češi připomněli 52. výročí upálení Jana…

Před domem ministra Blatného dnes protestovaly desítky lidí

16.01.2021 17:57 Desítky lidí s transparenty, českými i černými vlajkami, koňmi a rakví se dnes odpoledne vydaly k…

Češi dnes uctívají památku Palacha. Dorazil i Vystrčil a další senátoři

16.01.2021 14:45 Obhajoba svobody a snaha vyvést národ z nesvobody byl podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama