Kauza metanol: Míchači jedovaté směsi dostali doživotí, vinu popírají

Zlín - Krajský soud ve Zlíně dnes uložil údajným míchačům směsi kontaminované metanolem Tomáši Křepelovi ze Zlína a Slovákovi Rudolfu Fianovi za obecné ohrožení doživotní vězení. Mnohaleté tresty dostalo za obecné ohrožení, nebo přípravu a účast na ohrožení i dalších osm obžalovaných mužů v hlavní, takzvané zlínské větvi metanolové kauzy, kteří podle státního zástupce jedovatý alkohol distribuovali. Zemřelo kvůli němu pět desítek lidí. Rozsudek není pravomocný.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Jedná se o věc, která měla pro celou Českou republiku fatální následky. Tolik úmrtí v rámci jedné trestné činnosti jsem nezaznamenal a myslím, že v historii justice takové hrozné následky zaznamenány nebyly," uvedl předseda senátu Radomír Koudela. Obžalované podle něj usvědčuje řada přímých i nepřímých důkazů. "Tresty s ohledem na hrůzné následky nelze považovat za obzvláště přísné či dokonce drakonické," doplnil Koudela. Dodal, že vysoké tresty mají mimo jiné odradit budoucí pachatele podobné trestné činnosti.

Všichni odsouzení podle soudu museli vědět, že pokoutní přípravou alkoholických nápojů a následně jejich prodejem mohou způsobit mnoha lidem vážné poškození zdraví nebo i smrt. Hlavnímu distributorovi otráveného alkoholu Jiřímu Vaculovi ze Zlínska, který pomohl případ objasnit, soud za obecné ohrožení uložil 15 let vězení. Podle obžaloby se stejného činu dopustil i další distributor Martin Jirout z Trutnovska, jehož za podíl na metanolové kauze senát potrestal 16 lety za mřížemi.

Zbylých šest prodejců kontaminovaného alkoholu souzených ve Zlíně dostalo tresty od osmi do 21 let. Byli přitom obžalováni z ohrožování zdraví závadnými potravinami, pět z nich se sazbou pět až 12 let, šestému hrozilo až osm let. Soud jim ale kvalifikaci zpřísnil na obecné ohrožení. Nejvyšší trest z této skupiny postihl jednatele firmy Vapa Drink Viktora Koláčka z Přerovska, který má strávit ve vězení 21 let. Podnikatel Libor Vanderka z Kroměřížska dostal jen o půl roku nižší trest. Soud vzal v úvahu fakt, že otrávený alkohol distribuovali i po vypuknutí metanolové aféry.

Psali jsme:  

Tři Zlíňany, dělníka Aleše Svobodu, podnikatele Alexandera Jordána a Martina Cekotu, soud potrestal pobytem za mřížemi v délce 12, 13 a 13,5 roku. Robert Sedlařík, jednatel firmy Verdana, která byla distributorem Likérky Drak, dostal za přípravu obecného ohrožení souhrnný trest i za dříve souzený daňový únik v celkové výši osm let. Koláčka, Jirouta a Vanderku, kteří byli stíháni na svobodě, vzal soud hned po vynesení rozsudku do vazby, kde už byli Fian, Křepela a Vacula. Sedlařík je ve výkonu trestu za zmíněný daňový únik.

Křepela i Fian vinu dnes opět popřeli. Oba se stejně jako zbylí obžalovaní vyjma Vaculy, Svobody a Sedlaříka, kteří se nevyjádřili, proti rozsudku odvolali. Státní zástupce Roman Kafka si ponechal lhůtu pro podání odvolání. Pro Fiana s Křepelou žádal doživotí, pro Vaculu 20 a Jirouta 16 let. Ostatním ale navrhl za ohrožování zdraví závadnými potravinami tresty jen od 5,5 do 8,5 roku.

Vacula od začátku skutek doznává a s policií spolupracuje. Tvrdil, že byl zákeřně podveden Fianem a Křepelou, kteří mu dodali otrávený líh. U soudu neštěstí litoval a omluvil se poškozeným. Totéž učinili i Jirout a Svoboda, kteří obchody s nezdaněným alkoholem přiznali. Jordán a Cekota vinu odmítli, Sedlařík, jehož vinou díky zásahu policie a celníků v jeho skladu nikdo metanol nevypil, prý jednal v dobré víře. Koláček se poškozeným omluvil, byť prý neví, jak se "to" mohlo stát, Vanderka zase "nevěděl, co k tomu říct".

Podle obžaloby majitel firmy na výrobu autokosmetiky z Řitky u Prahy Křepela opatřil na přelomu srpna a září 2012 pět tisíc litrů metylalkoholu i prostory v Opavě a pomohl Fianovi, který byl obchodním zástupcem Křepelovy firmy Carlogic, namíchat směs o objemu 10.000 litrů tvořenou metanolem a ze zbylé části etanolem. Celou ji předali v Podkopné Lhotě na Zlínsku dělníkovi Vaculovi, jenž směs dál distribuoval.

Metanolová aféra začala 3. září 2012, kdy v Havířově zemřel první člověk. Obžaloba postihuje jen období do konce roku 2012. Hlavním aktérům klade za vinu 38 mrtvých a dalších 79 intoxikovaných včetně lidí s trvale poškozeným zdravím. Státní zástupce ji podal na 31 lidí. Sedm dalších z takzvané ostravské větve by mělo být souzeno také ve Zlíně, zbylé případy dostaly okresní soudy po celé ČR.

Doživotí je nepřísnější trest, který české právo zná, soudy jej udělují prakticky jen za mimořádně brutální nebo vícenásobné vraždy. Podle statistiky Vězeňské služby si loni odpykávalo v ČR doživotní trest 46 odsouzených.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další Čech souzen kvůli komentáři na facebooku, dle žaloby schvaloval útok…

07.07.2020 13:21 Až patnáct let vězení hrozí jednatřicetiletému Jiřímu Kantorovi z Kraslic na Sokolovsku, který dnes…

Trest za dvě vraždy na Pardubicku platí. Ukrajinec se dle soudce hájil…

07.07.2020 12:25 Ukrajinec Maksym Andrijev si za ubodání dvou krajanů v ubytovně na Pardubicku odpyká 18 let vězení.…

Na Slapech se potopila plachetnice, posádku zachránila policie

07.07.2020 10:04 Aktualizováno Na Slapské přehradě poblíž obce Nebřich na Benešovsku se v pondělí večer převrátila plachetnice,…

KOMENTÁŘ: Hus neohnul před mocnými hřbet a dál hájil své postoje. Jeho…

07.07.2020 00:32 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Pravdy si vážil více než svého života. Mistr Jan Hus, který byl přesně před 605 lety…

Související:

Právě se děje

Další zprávy