Herec Krampol bojuje za důchodce. Nevíte co s dědečkem, babičkou?

Praha - Kandidát do Evropského parlamentu Jiří Paroubek přivítal na předvolební konferenci strany LEV 21 více než 200 hostů z celé republiky. Nechyběli mezi nimi například místopředseda strany Petr Benda, bývalý policejní plukovník Miroslav Němec a známý český herec, bavič a dlouholetý Paroubkův přítel Jiří Krampol, který využil příležitosti a postavil se za práva seniorů.

371

Jedním z témat, na které na konferenci přišla řeč, byl současný stav české sociální politiky a nezaměstnanosti. K této problematice se vyjádřil také známý bavič a bojovník za důstojný život seniorů Jiří Krampol, který, ač sám již dosáhl důchodového věku, neustále překypuje energií.

"Já bych měl bych takovou radu starostům nejen velkých, ale i malých měst, kdyby zřídili ve městech, jako jsou babyboxy, tak zřídit i seniorboxy. Nevíte, co s dědečkem, babičkou, šup, šoupnout ho do seniorboxu, on se o něj někdo postará," podotkl s ironií v hlase Krampol na konferenci.

Ačkoli sám herec politickou situaci v Čechách příliš často nekomentuje, své přátelství s Jiřím Paroubkem nijak netají a podobně je na tom i se vztahem k seniorům. Již několik let vystupuje v domovech důchodců s besedou nazvanou Stáří je stav mysli, na níž s humorem glosuje na téma sociálního postavení seniorů.

Česká republika v současné době eviduje téměř tři miliony důchodců a průměrná výše starobního důchodu činila ke konci loňského roku necelých 11 tisíc korun. I přesto, že výdaje neustále narůstají, Česko do důchodů posílá méně než jiné státy EU.

Průměr podle Eurostatu v roce 2009 dosahoval něco přes 12,5 procenta HDP a poměr důchodu ke mzdě se tak snižuje. V roce 1993 dostávali důchodci 47 procent hrubé mzdy a 60,1 procenta mzdy čisté. V roce 2012 to bylo 41,6 procenta hrubé a 54,1 procenta čisté mzdy.

Seniorům svítá na lepší časy

Ministerstvo práce a sociálních věcí si žalostnou situaci českých seniorů uvědomuje a od ledna příštího roku chce prosadit vyšší důchody. Penze mají v průměru vzrůst o 205 korun.

"Tato částka je pro mě naprosté minimum. Uvítala bych významnější nárůst penzí. Více nám bohužel neumožňuje státní rozpočet a ministerstvo financí," tvrdí ministryně Marksová.

Vedení Rady seniorů navrhuje zvýšení o 284 korun. "Reálná kupní síla klesá čtyři roky. Chceme důchodcům tento pokles vykompenzovat," uvedl předseda Rady seniorů Zdeněk Pernes.

"Víc než předchozí vlády budeme jednat s Radou vlády pro seniory a s dalšími organizacemi, které pomáhají důchodcům," přislíbila ministryně Marksová.

Kontrola bezinfekčnosti v restauracích může u hostů vyvolat agresi vůči…

21.10.2021 22:00 Aktualizováno Zástupce gastronomů z Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) Luboš Kastner se…

ČEZ kvůli větru vyhlásil kalamitní stav ve Středočeském kraji a 7 okresech

21.10.2021 21:59 Aktualizováno Společnost ČEZ Distribuce kvůli následkům silného větru vyhlásila k dnešním 19:00 kalamitní stav v…

Přibývá Češek, které jsou závislé na alkoholu

21.10.2021 18:58 Češky vypijí průměrně šest litrů čistého lihu ročně. Alkoholické onemocnění jater je druhou…

Respirátory slouží k boji s covidem, rozhodl soud a odmítl je zrušit

21.10.2021 14:22 Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl návrh na zrušení mimořádného opatření, které nařizuje nosit na…

Část pražských restauratérů kontroly hostů odmítá

21.10.2021 13:29 Někteří pražští provozovatelé restaurací a barů pochybují o účinnosti kontrol bezinfekčnosti hostů…

Pokud stačí fotka v mobilu, nemají celníci vyžadovat papírový dokument,…

21.10.2021 10:58 Lpění na listinné podobě dokumentů v situaci, kdy postačí třeba fotografie v mobilu, je zpozdilé a…

Restauratéři se obávají úbytku zákazníků. Bezinfekčnost kontrolovat…

21.10.2021 10:35 Bezinfekčnost hostů restaurací by měl kontrolovat stát a jeho složky. Myslí si to provozovatelé…

Ve spalovně v pražských Malešicích hořelo, vyhlášen třetí stupeň poplachu

20.10.2021 21:19 Aktualizováno V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích dnes odpoledne hořela technologie, požár způsobil…

Povinné kontroly rozdělují restauratéry. Někteří covid pasy hlídat odmítají

20.10.2021 18:57 Zástupci gastronomického odvětví podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha dnes žádali, aby…

Restauratéři budou od 1. listopadu kontrolovat bezinfekčnost hostů

20.10.2021 16:58 Personál restaurací bude podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) muset od 1. listopadu…

Související:

Právě se děje

reklama