ÚS potvrdil dvěma jehovistům nárok na náhradu morální újmy

Brno - Ústavní soud (ÚS) dvěma novými nálezy potvrdil nezákonně vězněným svědkům Jehovovým nárok na náhradu morální a citové újmy. Ve vězení se ocitli za komunistického režimu, protože kvůli svědomí a náboženskému přesvědčení odepřeli vykonávat vojenskou službu.

Ilustrační foto

Oba jehovisté pocházejí ze Slovenska. V roce 1991 je justice rehabilitovala jen částečně, tedy zrušila odsuzující rozsudek ve výroku o trestu, ale výrok o vině zůstal nedotčen. Plné rehabilitace se dočkali až na základě dalšího vývoje soudního rozhodování v letech 2006, respektive 2007.

ÚS již před časem vyslovil, že nárok na náhradu nemateriální újmy mají ti, kdo byli rehabilitováni po 18. březnu 1992, kdy se pro Československo stala závaznou Úmluva o ochraně lidských práv a základních svobod. Nejvyšší soud pak doplnil, že nárok je třeba uplatnit do tří let od právní moci rehabilitačního rozhodnutí.

Sporná otázka spočívala v tom, zda se má tříletá lhůta počítat od neúplné rehabilitace v roce 1991, takže by nárok byl dnes promlčen, anebo až od úplné rehabilitace. Ústavní soudkyně Vlasta Formánková podle advokáta Lubomíra Müllera v pondělí při vyhlášení nálezů výslovně zdůraznila, že platí druhá varianta.

Svědkové Jehovovi sice tvrdí, že existují od nepaměti, avšak dnešní podoba společnosti je spojena se jménem amerického kazatele Charlese T. Russella (1852-1916). Tento obchodník sice neměl žádné teologické vzdělání, ale již v roce 1870 založil studijní skupinku Badatelů bible, která se rychle rozrůstala díky vydávání časopisu Strážná věž (od roku 1879). Kolem něj začaly vznikat studijní kroužky známé jako Mezinárodní badatelé bible. V těchto kroužcích mají své kořeny dnešní Svědkové Jehovovi.

Russellovým nástupcem se stal Joseph F. Rutherford (1869-1942), pod jehož téměř fanatickým vedením dosáhlo hnutí značné organizovanosti a celosvětového rozmachu (od r. 1931 používá svůj nynější název). On také dal podnět ke vzniku programu návštěv dům od domu, které jsou pro jehovisty typické (a díky nimž jsou známi meyi širší veřejností i u nás), informuje gong.cz.

Známým charakteristickým znakem jehovistů je, že kromě alkoholu, tabáku a vojenské služby odmítají i transfuzi krve. A důvod? Může jím být fakt, že podle Jehovistů je krev nositelem života a tedy darem Božím, jímž nesmí člověk disponovat. Profesor sociologie v Kalifornii R. Enroth uvádí, že odmítání transfúze jehovisté zakládají na chybném výkladu textu v Genesis 9,4, který však ve skutečnosti pouze zakazuje jíst maso, v němž je krev. Smutnou skutečností však zůstává, že někteří svědkové Jehovovi už za toto odmítání zaplatili životem. Většina svědků neslaví Vánoce, narozeniny ani svátky a není přístupna dialogu s jinými církvemi.

Lázeňská města na západě Čech slaví zápis na seznam památek UNESCO

24.07.2021 15:30 Starostové tří lázeňských měst, Karlových Varů a Mariánských a Františkových Lázních, dnes v…

Dobrovolníků v Moravské Nové Vsi ubylo, podle koordinátorky je to ale…

24.07.2021 15:21 Od prvních dnů po tornádu působí v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku nezisková organizace Adra. Kromě…

Policie prověřila bary v Praze, opatření porušilo 15 procent lidí

24.07.2021 12:58 Asi 15 procent lidí zkontrolovaných policisty a hygieniky v noci na dnešek v barech a tanečních…

V Teplicích pohřbili muže, který zemřel po zásahu policie

24.07.2021 12:30 Aktualizováno V Teplicích v kostele svatého Jana Křtitele na Zámeckém náměstí se dopoledne konal pohřeb…

Lékařce poničilo tornádo dům a zničilo ordinaci, práce je stále spousta

24.07.2021 12:25 Dům Hany Výmolové z Mikulčic na Hodonínsku skončil před měsícem po řádění tornáda s rozbitou…

Měsíc po tornádu dnes v Lužicích symbolicky začala stavba zdravotního…

24.07.2021 08:58 Poklepáním základního kamene dnes v Lužicích na Hodonínsku symbolicky měsíc po ničivém tornádu…

Škody po tornádu na krajském a obecním majetku jsou vyčísleny na 1,5…

23.07.2021 16:13 Škody po červnovém tornádu na majetku Jihomoravského kraje jsou 800 milionů korun, na obecním 721…

Některá stravovací zařízení jednorázové plasty z provozu už vyloučila

23.07.2021 15:32 Stravovací zařízení nečekají, až Sněmovna projedná návrh zákona, který zakazuje uvádět na trh…

Základ se udělal, před námi je ale ještě spousta práce, zní z Mikulčic

23.07.2021 12:16 Základní práce po tornádu jsou podle místostarosty Mikulčic na Hodonínsku Jana Vlašice hotové,…

Hejtmana Grolicha překvapila po tornádu solidarita lidí i rychlost prací

23.07.2021 11:44 Solidarita lidí i rychlost demoličních a vyklízecích prací překvapila po tornádu jihomoravského…

Související:

Právě se děje