Se špatným jídelníčkem zápolí už i batolata. Víte, co je nutriční stravování?

Praha - České děti do tří let věku mají ve stravě příliš mnoho cukru, soli i nevhodných tuků a málo zeleniny. Ukázal to průzkum Iniciativy 1000 dní do života, do něhož bylo zařazeno 800 dětí od šesti měsíců do tří let věku. Průzkum odhalil také nedostatek vápníku, železa a vitamínu D ve stravě dětí, řekl dnes novinářům předseda Společnosti pro výživu Petr Tláskal. Připomněl, že vlivem nevhodné stravy jsou Češi náchylnější k civilizačním onemocněním, zvrátit to podle něj může tzv. nutriční programování.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Děti, ilustrační fotgorafie
doporučujeme

"Výživa dítěte v prvních 1000 dnech života hraje klíčovou roli pro jeho zdraví v dospělosti. V raném dětství mohou rodiče ovlivnit, do jaké míry bude dítě odolné vůči negativním stravovacím návykům, které přispívají k rozvoji civilizačních chorob," řekla k nutričnímu programování předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů Alena Šebková.

Zdraví v dospělosti předurčují geny z 20 procent, celých 80 procent je výsledkem vlivu životního prostředí a stravy v raném věku. "Nastartujeme-li organismus dítěte v prvních třech letech, připravíme ho na okolní prostředí. Díky nutričnímu programování bude odolnější a bude se lépe vyrovnávat s riziky," uvedl Tláskal jako šéf týmu odborníků, který vypracoval nová doporučení pro výživu kojenců a batolat.

Nutriční programování klade důraz na vhodné zdroje energie, pestrost stravy a včasné odhalení alergií. Iniciativa 1000 dní do života ho prosazuje jako základní přístup k výživě dětí do tří let věku.

Milovníci soli žijí s takzvaným tichým zabijákem. Lékařům se totiž podařilo prokázat, že zhruba třetina nadměrných konzumentů soli trpí nebezpečně vysokým krevním tlakem. Tím si zadělávají na cévní mozkové příhody, srdeční selhání. Lidé, kteří mají problémy s vysokým tlakem, by měli konzumovat hlavně potraviny s nižším obsahem sodíku. To jsou například rýže, luštěniny, čerstvé sýry, kuřecí maso, jogurty, nesolené a nepražené ořechy, čerstvé ryby.

Jak se odnaučit solit nebo solení zmírnit? Místo soli naplňte slánku na stole bylinkami. Uvidíte, že si na změnu rychle zvyknete, píše prozeny.cz.

Bez soli se ale lidské tělo ani neobejde. Sůl pomáhá:

Při tvorbě žaludečních šťáv – pro tvorbu trávicích enzymů jsou nutné součásti soli.

Při svalových kontrakcích – aby svaly správně fungovaly, potřebují dostatek minerálních látek.

Při přenosu nervového vzruchu – když je soli nedostatek, nemohou nervy přenášet informaci dále.

Při udržování vody v těle – výměnu soli a vody řídí ledviny. Solný roztok zbavuje tělo odpadu a dodává mu důležité minerály.

Loading...
Témata: děti | zdraví | stravování
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bytový dům v Praze zachvátil požár. Desítky evakuovaných

16.02.2020 16:45 Čtyři desítky lidí evakuovali dnes odpoledne hasiči kvůli požáru z bytového domu na pražském…

Žena při vaření začala hořet, je popálená na třetině těla

16.02.2020 15:27 Ženě ve Znojmě při vaření dnes dopoledne vzplanulo oblečení, utrpěla popáleniny na 35 procentech…

Odborníci spočítali, kolik důchodcům zůstane, když vše zaplatí. Není to…

15.02.2020 22:18 Aktualizováno Situace českých seniorů a seniorek není dobrá, a nic na tom nezmění ani navýšení důchodů nebo…

Zakáže se dojení krav a braní medu včelám?! U Jílkové se strhla hádka

14.02.2020 22:00 Aktualizováno V pořadu Máte slovo Michaely Jílkové se probíralo vážné téma týrání zvířat. Veřejnost je těmito…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama