Manévry na Olšanských hřbitovech: Vojáci převážejí tisíce rakví. Co se děje?

Praha - Kvůli chystané rekonstrukci kostnice na Olšanských hřbitovech v Praze začali dnes převážet vojáci a zaměstnanci hřbitovů zhruba 3000 rakví do bývalého muničního skladu v Babicích u Říčan. Oprava by měla být hotova do dvou let, řekl ČTK ředitel Správy pražských hřbitovů Martin Červený.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Na stěhování se dobrovolně podílejí vojáci posádkového velitelství Praha ve svém osobním volnu. Pomáhají jim členové vojenských spolků. Rakve, které nejsou delší než metr, odnášejí z krypty, kde byly uloženy od roku 1930, do armádních nákladních vozů. Některé schrány se již rozpadají, takže po převozu budou muset být opraveny, upozornil Imrich Vetrák z odboru pro válečné veterány na ministerstvu obrany.

Ostatky jsou nyní uloženy v podzemních prostorách kostnice, která je ve velmi špatném stavu. "Vlhko, tma, poškozené rakve, nedůstojné uložení a nemožnost přístupu k pietnímu uložení květinových darů," vyjmenoval ředitel hřbitovní správy problémy.

Organizace proto požádala ministerstvo obrany o dotaci z rozpočtu na péči o válečné hroby. Kostnice by měla být upravena tak, aby zájemci mohli uctít památku vojáků a obětí první světové války a pozůstalí mohli vyhledat své předky.

Na území hlavního města Prahy se v dnešní době rozkládá celkem 70 lokalit hřbitovů. Z tohoto počtu jich 29 spadá pod Správu pražských hřbitovů, 38 je svěřeno péči jednotlivých městských částí, dva areály krematorií s urnovými hřbitovy a jeden zatím nefunkční hřbitov (Evangelický hřbitov v Praze 10-Strašnicích) spravuje Památkový ústav Hlavního Města Prahy. Zbývající pražské hřbitovy jsou ve správě církví, informuje server hrbitovy.cz.

Opatření z roku 1911 (začlenění pražských hřbitovů do Pohřebního ústavu) bylo překonáno usnesením Zastupitelstva hlavního města Prahy v roce 1991, a tak od 1. ledna 1992 Pohřební služba zanikla a byla rozdělena na dvě organizace - Pohřební ústav HLMP a Správu pražských hřbitovů, příspěvkovou organizaci, jako samostatný celek, s vymezením hlavního účelu poskytování komplexních služeb souvisejících se správou a provozem pražských pohřebišť ve zřizovací listině.

Stav pražských hřbitovů výrazně ovlivnilo také usnesení ZHLMP č. 1158 ze dne 26. října 1999, v němž byl schválen Investiční záměr obnovy pražských hřbitovů v letech 2000 – 2010. V rámci předpokládaného návrhu záměru obnovy pražských hřbitovů v letech 2000 – 2010 bylo výše uvedeným usnesením ZHLMP přijato rozhodnutí vyčlenit z rozpočtu města finanční prostředky, které by měly napomoci pozvednout úroveň všech hřbitovů spravovaných Správou pražských hřbitovů na optimální stav, tj. na standardní evropskou úroveň.

U hřbitovů i urnových hájů se především jedná o rekonstrukce objektů včetně technického a sociálního zázemí, rekonstrukce přístupových cest a ohradních zdí, opravy kolumbárií, zřizování nových louček rozptylu, rozvody vody, opravy kanalizačních přípojek, instalace nových orientačních tabulí apod., v souladu se zpracovanou podrobnou studií rozvoje pražských hřbitovů a jejich rozšiřování z roku 1999.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Soudce Bajer je částečně vinen, bude mít nižší plat. Incident ve škole se…

23.07.2019 15:29 Nejvyšší správní soud (NSS) dnes na dva roky snížil o 30 procent plat děčínskému soudci Radomilu…

Žalobkyně žene k soudu kuplíře, v pražském gay klubu organizovali…

23.07.2019 13:47 Státní zástupkyně obžalovala šest lidí z toho, že v Praze jako organizovaná skupina zjednávali muže…

Zemřel Pavel Kučera, bývalý místopředseda NS. Nechvalně ho proslavila…

23.07.2019 12:45 V noci na dnešek zemřel bývalý dlouholetý místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera. Bylo mu 79…

V Plzni nad ránem hořel panelák. 70 lidí evakuováno, škoda 3,5 milionu

23.07.2019 12:05 Aktualizováno Sedmdesát lidí museli dnes nad ránem evakuovat hasiči při požáru panelového domu v Brněnské ulici…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama