Rittig napadl protikorupční fond, soud kauzu odročil. Kde je problém?

Praha - Vrchní soud v Praze dnes neprojednal odvolání lobbisty Iva Rittiga, který podal žalobu na Nadační fond proti korupci v souvislosti s kauzou předražených jízdenek pražského dopravního podniku. Důvodem bylo to, že Rittig soudu předložil pozdě plnou moc, která by umožnila, aby jej v řízení zastupoval advokát Vladislav Jirka z kanceláře MSB Legal. Ten měl nahradit advokáta Davida Michala, který jej u sporu zastupoval v minulosti a je spolu s Rittigem obviněn v kauze jízdenek pro pražský dopravní podnik.

Přidejte svůj názor

Kancelář Ivo Rittiga

Rittig žalobou napadl tiskovou zprávu fondu z prosince 2011. Podnikatel, který dlouhodobě žije v Monaku, tvrdí, že tvrzení v ní obsažená jsou nepravdivá a mohou jej poškodit v osobních i obchodních vztazích. Pražský městský soud Rittigovu žalobu zamítl už před rokem s tím, že fond prokázal pravdivost svých závěrů včetně propojení Rittiga s dopravním podnikem. Po právu tak prý použil ve spojení se slovem "pravděpodobně" tvrzení, že Rittig byl konečným příjemcem 17 haléřů za každý prodaný lístek městské dopravy. Lobbista se pak proti verdiktu odvolal.

Rittiga měl dnes u sporu zastupovat právník Jirka. Soud však neuznal plnou moc, která by to umožnila. Podle předsedkyně senátu Romany Vostrejšové totiž dokument "neměl potřebné náležitosti". "Máme za to, že je (Rittig) stále zastoupen Davidem Michalem," uvedla Vostrejšová. Advokát se naopak snažil soud marně přesvědčit, že plná moc platí. Hlavní líčení pak bylo odročeno na neurčito.

Rittig byl v kauze poškozeného pražského dopravního podniku obviněn, a to z praní špinavých peněz ve spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech. Spolu s ním čelí obvinění další čtyři lidé: jeho obchodní partner Peter Kmeť, právníci Marek Stubley a David Michal a někdejší jednatel tiskárny Neograph Jan Janků. Právě s firmou Neograph uzavřel pražský dopravní podnik podle kriminalistů nevýhodný kontrakt na výrobu jízdenek. Stíháni jsou na svobodě, v případě prokázání viny jim hrozí tři až osm let vězení nebo propadnutí majetku.

Rittig je spolu s Michalem obviněn také v kauze údajného vyzrazování utajovaných zpráv z Bezpečnostní informační služby. Toho se podle vyšetřovatelů dopustila také někdejší šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) Jana Nagyová a Rittigův právní poradce Tomáš Jindra.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi kašlou na svoje zdraví? Průzkum přinesl alarmující výsledky

17.11.2018 10:12 Na 55 procent lidí nesleduje svůj zdravotní stav a více než čtvrtina lidí kouří, z toho zhruba…

V Moravanech hořela hala se slámou, škoda pět milionů korun

17.11.2018 09:49 Hasiči dokončují likvidaci požáru zemědělské haly se slámou v Moravanech na Pardubicku. Oheň vypukl…

Ve Vsetíně v noci hořel byt, domovy muselo opustit 19 lidí

17.11.2018 09:17 Ve Vsetíně-Rokytnici v noci na dnešek hořel byt, záchranné složky kvůli tomu musely evakuovat 19…

V Praze kolabuje vlaková doprava, trakční vedení má vážnou poruchu

17.11.2018 08:56 Porucha trakčního vedení ve stanici Praha Vršovice dnes ráno omezila železniční dopravu.

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama