Rittig napadl protikorupční fond, soud kauzu odročil. Kde je problém?

Praha - Vrchní soud v Praze dnes neprojednal odvolání lobbisty Iva Rittiga, který podal žalobu na Nadační fond proti korupci v souvislosti s kauzou předražených jízdenek pražského dopravního podniku. Důvodem bylo to, že Rittig soudu předložil pozdě plnou moc, která by umožnila, aby jej v řízení zastupoval advokát Vladislav Jirka z kanceláře MSB Legal. Ten měl nahradit advokáta Davida Michala, který jej u sporu zastupoval v minulosti a je spolu s Rittigem obviněn v kauze jízdenek pro pražský dopravní podnik.

Přidejte svůj názor

Kancelář Ivo Rittiga
doporučujeme

Rittig žalobou napadl tiskovou zprávu fondu z prosince 2011. Podnikatel, který dlouhodobě žije v Monaku, tvrdí, že tvrzení v ní obsažená jsou nepravdivá a mohou jej poškodit v osobních i obchodních vztazích. Pražský městský soud Rittigovu žalobu zamítl už před rokem s tím, že fond prokázal pravdivost svých závěrů včetně propojení Rittiga s dopravním podnikem. Po právu tak prý použil ve spojení se slovem "pravděpodobně" tvrzení, že Rittig byl konečným příjemcem 17 haléřů za každý prodaný lístek městské dopravy. Lobbista se pak proti verdiktu odvolal.

Rittiga měl dnes u sporu zastupovat právník Jirka. Soud však neuznal plnou moc, která by to umožnila. Podle předsedkyně senátu Romany Vostrejšové totiž dokument "neměl potřebné náležitosti". "Máme za to, že je (Rittig) stále zastoupen Davidem Michalem," uvedla Vostrejšová. Advokát se naopak snažil soud marně přesvědčit, že plná moc platí. Hlavní líčení pak bylo odročeno na neurčito.

Rittig byl v kauze poškozeného pražského dopravního podniku obviněn, a to z praní špinavých peněz ve spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech. Spolu s ním čelí obvinění další čtyři lidé: jeho obchodní partner Peter Kmeť, právníci Marek Stubley a David Michal a někdejší jednatel tiskárny Neograph Jan Janků. Právě s firmou Neograph uzavřel pražský dopravní podnik podle kriminalistů nevýhodný kontrakt na výrobu jízdenek. Stíháni jsou na svobodě, v případě prokázání viny jim hrozí tři až osm let vězení nebo propadnutí majetku.

Rittig je spolu s Michalem obviněn také v kauze údajného vyzrazování utajovaných zpráv z Bezpečnostní informační služby. Toho se podle vyšetřovatelů dopustila také někdejší šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) Jana Nagyová a Rittigův právní poradce Tomáš Jindra.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zapálil dům i s babičkou. Puškin si trest odpyká, Nejvyšší soud zamítl…

24.04.2019 16:41 Za pokus o vraždu babičky si Jevgenij Puškin s konečnou platností odpyká 12 let ve vězení. Jeho…

loading...

Belgie vydala do Česka podezřelé lupiče diamantů, hrozí jim osm let vězení

24.04.2019 16:03 Belgie vydala do Česka muže a ženu, kteří čelí obvinění z krádeže dvou diamantů z obchodu v pražské…

Brexit už Čechy unavuje. Hlasovali by pro czexit? Čtěte nový průzkum

24.04.2019 15:43 Vyjednávání o odchodu Británie z Evropské unie mělo být podle téměř dvou třetin Čechů už dávno…

Rath neuspěl s dovoláním k Nejvyššímu soudu, domáhal se odškodnění od…

24.04.2019 15:24 Nejvyšší soud odmítl dovolání Davida Ratha ve sporu s advokátem Michalem Pacovským. Podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama