Po Sametu odešlo z Česka 200 tisíc lidí, nový projekt je láká zpět

Praha - Po listopadu 1989 z Česka do ciziny odešlo až 200.000 Čechů a Češek. Ve světě by pak mohlo nyní žít celkem 2,2 milionu lidí s českým původem. Vyplývá to z odborných odhadů. Podle expertů představují tito krajané pro ČR velký potenciál, takže by se měla snažit využít jejich schopnosti a motivovat je k cestě zpět do vlasti. Právě na podporu návratu se zaměřuje projekt Re-Turn, na němž spolupracuje 12 organizací ze sedmi států včetně Česka. Jejich zástupci se dnes sešli na konferenci v Praze.

Přidejte svůj názor 27 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

"Výzkumy ukazují, že se Češi chtějí z ciziny vrátit, a to víc než lidé z jiných zemí. Jsou to odvážní lidé. Odjeli, museli se postavit v cizím prostředí na vlastní nohy a prosadit se. Jejich ztráta nás ochuzuje," řekl ČTK předseda stálé komise Senátu pro krajany v zahraničí Tomáš Grulich (ODS).

Nejvíc Čechů či lidí s českými kořeny žije v USA. Je jich 1,7 milionu. Dalších 120.000 krajanů pobývá v Kanadě, 55.000 v Rakousku, 50.000 v Německu, 30.000 v Argentině, 27.000 v Austrálii, 10.000 ve Španělsku, 11.000 v Irsku, 5000 v Řecku, 1700 v Dánsku.

Výzkum mezi lidmi v cizině, který je součástí projektu, ukázal, že přes 60 procent dotázaných mělo vysokoškolské vzdělání. Téměř polovině navrátilců bylo mezi 25 a 35 lety, dvěma pětinám mezi 35 a 45 lety. Do zahraničí Češi odcházejí hlavně kvůli kariéře, vyššímu příjmu a jinému životu. Domů se vracejí obvykle kvůli rodině a přátelům. Sedm z deseti Čechů si po návratu našlo práci na plný úvazek, desetina začala podnikat a desetina se věnovala dál studiu. Před odjezdem do ciziny Češi vydělávali v průměru kolem 29.400 korun, v cizině si přišli průměrně na 60.540 korun. Po návratu dostali pak 37.100 korun.

Dotázaní uváděli, že velmi často sledovali, co se ve vlasti děje. Téměř denně byli také v kontaktu s lidmi doma - po telefonu, přes textové zprávy či přes skype. Velká část Čechů v cizině, kteří se do průzkumu zapojili, plánovala návrat. Téměř polovina dotázaných očekávala, že cesta zpět ale bude spojena s problémy.

Podle Jana Schrotha z Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) by se Česko mělo snažit navrátilcům cestu zpět usnadnit a mělo by mít stejně jako některé jiné země svou návratovou politiku. Lidé, kteří pobývali v cizině, mají jazykové znalosti, zkušenosti z jiného prostředí, okoukali jiný způsob práce i myšlení. Mají také vazby do zahraničí. Vše by mohli v Česku a v domácích firmách využít. "Potenciál je velký. Náklady pro ČR by přitom byly jen v řádu milionů," míní Schroth.

Zájemcům by informace před návratem mohl nabídnout jediný web. Našli by na něm aktuální a ověřené údaje třeba o daních a odvodech, legislativě či potřebných dokumentech. Případně by mohli předem dostat školení přes počítač. Uvažuje se i o informační lince nebo kancelářích - takzvaných One Stop Shopech. V nich by lidé vyřídili veškeré náležitosti na jednom místě. Zájem o tyto služby má zjistit dotazník mezi krajany. Výsledky by měly být v létě.

Podle Grulicha mají lidé ale největší obavy z toho, že je okolí nepřijme a bude se na ně dívat skrz prsty. "Podepsalo se na tom 40 let minulého režimu, který emigranty očerňoval. Lidé to pořád mají v sobě," míní senátor. Dodal, že by Česko mělo svým krajanům ukázat, že si jich váží a má o ně zájem. "ČR by jim měla dát najevo, že je nechce ztratit, čeká na ně a byla by ráda, aby se vrátili oni či jejich děti," uvedl Grulich. Podle něj je podstatné neztratit s Čechy v cizině kontakt.

Česko podporuje například české školy v zahraničí. Jsou jich čtyři desítky. Jen v USA jich je deset, největší z nich funguje v Silicon Valley. V Itálii je pak pět škol. ČR má také zmocněnce pro krajanské záležitosti. Je jím bývalý politik a diplomat Karel Kühnl.

Loading...
Témata: češi | Senát ČR | Lidé
Vstupte do diskuze (27)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bytový dům v Praze zachvátil požár. Desítky evakuovaných

16.02.2020 16:45 Čtyři desítky lidí evakuovali dnes odpoledne hasiči kvůli požáru z bytového domu na pražském…

Žena při vaření začala hořet, je popálená na třetině těla

16.02.2020 15:27 Ženě ve Znojmě při vaření dnes dopoledne vzplanulo oblečení, utrpěla popáleniny na 35 procentech…

Odborníci spočítali, kolik důchodcům zůstane, když vše zaplatí. Není to…

15.02.2020 22:18 Aktualizováno Situace českých seniorů a seniorek není dobrá, a nic na tom nezmění ani navýšení důchodů nebo…

Zakáže se dojení krav a braní medu včelám?! U Jílkové se strhla hádka

14.02.2020 22:00 Aktualizováno V pořadu Máte slovo Michaely Jílkové se probíralo vážné téma týrání zvířat. Veřejnost je těmito…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama