Tropický víkend láká k vodě, tady se ale raději nekoupejte. Velký přehled

Praha - Většina přírodních koupališť v Česku je stále vhodná ke koupání. Na některých místech se ale kvalita vody podle hygieniků zhoršuje. Ojediněle se ve větší míře vyskytují i sinice, které mohou způsobit zdravotní potíže hlavně dětem a lidem s oslabenou imunitou. Například vodní nádrž Sedlice na Pelhřimovsku kvůli tomu není vhodná ke koupání, vyplývá z informací hygieniků.

Ilustrační foto

V nádrži Sedlice se kvalita vody od minulého týdne zlepšila, ale stále zůstává nevyhovující. Ostatních 15 kontrolovaných rekreačních rybníků a nádrží na Vysočině má vodu celkem čistou. Bez větších problémů se lidé mohou koupat také v přírodních koupalištích v Pardubickém, Královéhradeckém, Olomouckém, Ústeckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji.

Zhoršila se ale voda ve sledovaných jihočeských lokalitách. Na pětistupňové škále obdržela dvojku pouze lipenská nádrž u pláže v Horní Plané. Tradičně nejhorší stav vykazují pláže u nádrže Orlík, tábořiště Podolsko a Vojníkov nemají vodu vhodnou ke koupání.

Horší kvalitu vody v Orlíku potvrzují i středočeští hygienici. Ve všech čtyřech středočeských lokalitách nádrže je nyní vyhlášen stupeň znečištění číslo tři z pětibodové škály kvůli mnohonásobnému zvýšení výskytu sinic.

V Libereckém kraji se stav přírodních koupališť zlepšil, bez omezení se tak dá opět koupat na liberecké přehradě i v jezeře v Hamru na Jezeře. Zhoršená kvalita vody zůstává na třech místech včetně Máchova jezera, platí pro něj třetí stupeň. Nevhodné ke koupání je Sluníčko v Chrastavě u Liberce.

V Plzeňském kraji hygienici sledují tři desítky koupališť, většina z nich má vodu ke koupání vhodnou. Výjimkou je tradičně rybník Hnačov na Klatovsku. V Karlovarském kraji není ke koupání vhodná přehrada Skalka u Chebu.

Kvalita vody se v posledních dnech mírně zhoršila v Brněnské přehradě. Lidem ale nebezpečí nehrozí, voda už pouze není tolik čistá a průzračná. V Praze je nejlepší voda v betonové nádrži Divoká Šárka a v Motole. Zhoršila se naopak kvalita koupání v Hostivařské přehradě.

Počasí na víkend a příští týden

Předpověď na sobotu:
Oblačno až polojasno, od západu přechodně až zataženo a na většině území občasný déšť nebo přeháňky, místy bouřky, ve východní polovině území ojediněle intenzivní. Na Moravě a ve Slezsku ráno a dopoledne beze srážek. K večeru od západu ubývání srážek i oblačnosti. Nejnižší noční teploty 18 až 14 °C. Nejvyšší denní teploty 26 až 30 °C, na západě a jihozápadě kolem 24 °C. Mírný jihovýchodní vítr 2 až 6 m/s se bude měnit na jihozápadní a v bouřkách přechodně zesílí.

Předpověď na neděli:
Polojasno, během dne při zvětšené oblačnosti místy přeháňky, ojediněle bouřky. Ráno ojediněle mlhy. Nejnižší noční teploty 16 až 12 °C. Nejvyšší denní teploty 27 až 31 °C. Mírný západní vítr 2 až 5 m/s se bude měnit na slabý proměnlivý.

Předpověď na pondělí:
Skoro jasno až polojasno, později v Čechách a na Českomoravské vrchovině od západu přibývání oblačnosti a na většině území přeháňky, místy bouřky, ojediněle intenzivní. Nejnižší noční teploty 18 až 14 °C. Nejvyšší denní teploty 29 až 33 °C. Zpočátku slabý, postupně mírný jihovýchodní 2 až 6 m/s se bude později v Čechách měnit na západní a v bouřkách přechodně zesílí.

Předpověď na úterý:
Oblačno až zataženo, na většině území občas déšť nebo přeháňky, místy bouřky, zejména na Moravě a ve Slezsku. Na východě zpočátku polojasno. Nejnižší noční teploty 19 až 15 °C. Nejvyšší denní teploty 23 až 28 °C, na západě kolem 21 °C, na východě kolem 30 °C. Mírný západní, na Moravě a ve Slezsku zpočátku jižní vítr 3 až 7 m/s, v bouřkách přechodně zesílí.

Vyhlídka počasí od středy do pátku:
Zpočátku oblačno až zataženo, občas déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky. Během období postupně částečné ubývání oblačnosti a slábnutí srážek. Nejnižší noční teploty 14 až 9 °C, ve středu 17 až 13 °C. Nejvyšší denní teploty 17 až 22 °C, uvedl chmi.cz.

Témata: Koupaliště | hygienici

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

17.09.2021 21:44 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Bývalý prezident Klaus opustil střešovickou nemocnici

17.09.2021 12:12 Bývalý prezident Václav Klaus dnes krátce přes 11:00 odjel z Ústřední vojenské nemocnice v Praze,…

Muž zapálil byt, v němž zemřelo 11 lidí. Dostal doživotí

17.09.2021 13:43 Pětapadesátiletý muž, který loni v srpnu založil v bohumínském panelovém domě požár, při kterém…

Neziskové organizace lidem po tornádu vyplatily přes 600 milionů

17.09.2021 14:43 Neziskové a humanitární organizace, které po ničivém tornádu na konci června uspořádaly veřejné…

Češi cestovali do zahraničí více než loni. Nejčastěji do Chorvatska

17.09.2021 13:43 Aktualizováno Češi leto v létě cestovali do zahraničí více než loni. Nejoblíbenější destinací bylo tradičně…

Neočkovaným se od pondělí ztíží návrat z Lotyšska či Rumunska

17.09.2021 12:10 Od pondělí se ztíží neočkovaným lidem návrat do České republiky z Lotyšska, Rumunska a San Marina.…

Exploze v domě v Koryčanech nastala po poškození plynového potrubí, případ…

16.09.2021 15:17 Aktualizováno Středeční výbuch plynu v řadovém rodinném domě v Koryčanech na Kroměřížsku prověřuje policie jako…

Výbuch domu v Koryčanech: Zemřeli dva dobrovolní hasiči, další jsou vážně…

15.09.2021 18:58 Aktualizováno Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Neočkovaným se ode dneška ztíží návrat do ČR z Chorvatska a Rakouska

13.09.2021 08:13 Návrat do České republiky z Chorvatska a Rakouska se ode dneška ztíží lidem neočkovaným proti…

Stovky lidí v Brně demonstrovaly proti vládním opatřením

12.09.2021 18:30 V centru Brna dnes lidé protestovali proti vládním opatřením v boji proti šíření koronaviru,…

Horská služba v létě zasahovala u 1487 případů

12.09.2021 08:28 Horská služba ČR o letních prázdninách zasahovala u 1487 případů, což bylo o 84 méně než před rokem…

Důsledky útoku z 11. září pociťujeme dodnes, připomíná expert

11.09.2021 09:39 Teroristický útok na USA 11. září 2001 byl podle zástupce ředitele Centra bezpečnostních a vojensko…

Od pondělí se neočkovaným ztíží návrat z Chorvatska a Rakouska

10.09.2021 18:45 Aktualizováno Od pondělí se ztíží neočkovaným lidem návrat do České republiky z Chorvatska a Rakouska. Na…

Související:

Právě se děje

reklama