Silné bouře lámaly stromy. Na Hradecku blesk zapálil chatku. Počasí v dalších dnech lze těžko předpovědět

Celá ČR - Bouřky a déšť nezpůsobily v Pardubickém kraji v úterý větší škody. Hasiči museli vyjíždět jen k odstraňování stromů spadlých na silnice. ČTK to dnes řekl operační důstojník Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje. Lokálně byly také přerušeny dodávky elektřiny.

Blesk zachycen nedaleko Úval,  autor: Robin Duspara

"Od 16:00 do 19:00 jsme měli deset výjezdů. Zasahovali jsme na Pardubicku, Chrudimsku, u Svitav a České Třebové," uvedl hasič. Energetici zaznamenali šest poruch na vedení vysokého napětí.

Na Hradecku hasiči čerpali vodu ze zatopených garáží, sklepů a zahrad v Třebechovicích pod Orebem v ulicích Olbrachtova, Heldovo náměstí a Pod zahrady. V Praskačce, Holohlavech, Smiřicích, Třebechovicích, Jeníkovicích a Osičkách odstraňovali stromy a větve popadané na silnice. Na Trutnovsku hasiči odklízeli stromy ze silnic. Vpodvečer hasiči likvidovali požár zahradní chatky v obci Žirecká Podstráň u Dvora Králové nad Labem.

Kvůli silným bouřkám doprovázeným někde prudkým deštěm vyjížděli v úterý odpoledne a večer jihočeští hasiči přibližně ke 40 zásahům. "Déšť postupoval od západu na východ. Proto nejprve vyjížděli hasiči na Prachaticku, poté na Českobudějovicku a následně Táborsku. Polovinu zásahů jednotek tvořilo odklízení spadlých stromů, druhou pak čerpání vody," uvedla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

V Meziříčí na Táborsku hasiči preventivně evakuovali 30 lidí z dětského tábora v blízkosti potoka a rybníka, který téměř začal přetékat. Hasiči podle Matějů pročistili jeho odtok a hladina se pak začala rychle snižovat. "Zasahující hasiči pomohli s evakuací 25 dětem a pěti dospělým," doplnila mluvčí.

Psali jsme:  

Na Vysočině strhl vítr během úterních bouřek střechu domu v Pavlínově na Žďársku, spadla na sousední pozemek. Nikdo nebyl zraněn. Hasiči pomáhali v celém kraji na třech desítkách míst, nejvíc práce měli v okrese Jihlava. Nejčastěji odstraňovali stromy vyvrácené do silnic, čerpali také vodu z několika zatopených sklepů, sdělila dnes ČTK mluvčí hasičů Petra Musilová.

Středočeští hasiči vyjížděli kvůli úterní bouřce ke zhruba 50 případům.  Následky bouřky řešilo 25 jednotek profesionálních a 43 jednotek dobrovolných hasičů. Čerpali například vodu z laguny, která se vytvořila u obchodního domu v Sulicích (Praha-východ), déšť také zaplavil jednu z ulic v Jesenici (Praha-západ) a několik sklepů v Černošicích (Praha-západ). "V Nelahozevsi, Velvarech, Neratovicích a Kralupech nad Vltavou nestačila kanalizace pobrat vodu, ucpávala se a zaplavovala rodinné domy i pozemky," uvedla mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková.

I víc než 50 milimetrů vody napršelo v noci na dnešek na několika místech Plzeňského kraje. Nejvydatněji pršelo ve Stříbře na Tachovsku, kde meteorologové naměřili 53,5 milimetru srážek, řekla ČTK Jana Stacke z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. V souvislosti s deštěm a bouřkou v noci několikrát vyjížděli hasiči. Především likvidovali polámané a vyvrácené stromy a čerpali vodu, řekl dnes ČTK řídící důstojník krajských hasičů.

Stromy ze silnice odstraňovali hasiči v úterý například ve Svržně a v Libosvárech na Domažlicku, v Boříkově, Chanovicích a Nuzerově na Klatovsku či v Přešticích na Plzeňsku. V šumavském Špičáku spadl v noci strom na osobní auto, v Pačejově na Klatovsku se stromy naklonily nad železniční trať. Ve Strašicích na Rokycansku hrozilo, že strom zasažený bleskem spadne na obytný dům, uvedli hasiči.

Hasiči odstraňují následky bouřek, které se v noci na dnešek přehnaly Ústeckým krajem. Likvidují spadané stromy a čerpají vodu, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.

Hasiči od úterního večera vyjížděli k 27 zásahům. "Ve 13 případech vyjely jednotky profesionální i dobrovolné čerpat vodu ze zatopených míst a ve 14 případech šlo většinou o spadané stromy a větve," řekl ČTK Marvan. Spadlý strom zcela zablokoval mimo jiné silnici u Hřenska na Děčínsku.

Meteorologická situace bude složitá

Ochlazení se projeví hlavně na jihozápadě území a dojde k trochu nezvyklé situaci, kdy na jihozápadě bude chladněji, než severu a severovýchodě republiky.

Problém je momentálně s předpovědí srážek na tyto příští dny. Matematické modely se stále rozcházejí v názoru na počasí ve středu a ve čtvrtek. Podle některých výpočtů se i v těchto dnech objeví hodně deště, tedy šlo by o občasný déšť na většině území. Jiné výstupy ale ukazují téměř bezesrážkovou středu i čtvrtek, nebo jen s drobnými přeháňkami.

V závěru týdne by se mělo počasí ustálit na proměnlivé oblačnosti s místními přeháňkami, a skoro jistě bude už výrazně chladněji, než máme nyní. Odhady teploty na příští víkend se nacházejí někde mezi 22 a 28 °C. Přesněji se to říci nedá, meteorologická situace v příštích dnech totiž bude velmi obtížná a komplikovaná, informuje meteocentrum.cz.

Předpověď na čtvrtek:
Oblačno až zataženo, na severozápadě a severu místy, jinde jen ojediněle občasný déšť nebo přeháňky. Nejnižší noční teploty 13 až 9 °C. Nejvyšší denní teploty 18 až 22 °C, na západě Čech kolem 16 °C. Mírný západní vítr 2 až 6 m/s se bude večer měnit na severní.

Předpověď na pátek:
Zpočátku oblačno až polojasno a ojediněle přeháňky. Během dne oblačno až zataženo a na většině území občasný déšť nebo přeháňky, místy bouřky. Nejnižší noční teploty 13 až 9 °C. Nejvyšší denní teploty 20 až 24 °C. Mírný severní až severovýchodní vítr 2 až 5 m/s.

Předpověď na sobotu:
Většinou oblačno, místy přeháňky, ojediněle bouřky. Později od severovýchodu ustávání srážek a ubývání oblačnosti. Nejnižší noční teploty 14 až 10 °C. Nejvyšší denní teploty 22 až 26 °C. Mírný severní až severovýchodní vítr 2 až 5 m/s.

Předpověď na neděli:
Polojasno, během dne od jihozápadu přibývání oblačnosti a místy přeháňky nebo bouřky. Nejnižší noční teploty 14 až 10 °C. Nejvyšší denní teploty 23 až 27 °C. Slabý proměnlivý vítr 1 až 4 m/s.

Vyhlídka počasí od pondělí do středy:
Zpočátku oblačno až zataženo, na většině území přeháňky, místy bouřky. Postupně většinou oblačno, místy přeháňky, ojediněle bouřky. Nejnižší noční teploty 16 až 11 °C. Nejvyšší denní teploty 20 až 25 °C.

Témata: Počasí | Bouřky | Hasiči

Mrazivé počasí zatím nepřijde, uklidňují meteorologové. Vyhráno ale není

21.09.2021 06:30 Ačkoliv budou teploty v noci padat v následujících dnech až ke dvěma stupňům, mrazy nás zatím ještě…

Rusko je odpovědné za zavraždění Alexandra Litviněnka, rozhodl evropský…

21.09.2021 11:38 Rusko je odpovědné za smrt zběhlého ruského agenta Alexandra Litviněnka v jeho londýnském exilu v…

Soudní dvůr EU vyměřil Polsku pokutu půl milionu eur za každý den provozu…

20.09.2021 22:03 Soudní dvůr Evropské unie dnes vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun)…

Maláčová chce minimální mzdu 18 tisíc, Babiš by rozhodnutí nechal na…

20.09.2021 22:04 Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo nejlepší, aby o navýšení minimální mzdy rozhodla až…

Švédská matrika zamítla žádost páru, který chtěl pojmenovat dítě Vladimir…

21.09.2021 07:48 Švédská matrika odmítla žádost páru, který chtěl svého syna pojmenovat po ruském prezidentovi. …

Ústavní soud: Přirovnávat úředníky k "esesákům" je přestupek

21.09.2021 10:46 Přirovnávat úředníky k "esesákům", kteří také "jen plnili rozkazy", je přestupek a podobné výroky…

Univerzita Pardubice otevře na Noc vědců svůj kampus

21.09.2021 10:24 Letošní Noc vědců se na Univerzitě Pardubice odehraje opět naživo. Šestihodinový program nabitý…

Většina Čechů souhlasí s omezováním soukromí dětí v on-line prostoru

20.09.2021 19:08 Většina Čechů souhlasí s omezováním soukromí dětí výměnou za jejich větší bezpečí a ochranu v on…

Nemléčná rýžová kaše značky Hami může obsahoval salmonelu

20.09.2021 16:45 Nemléčná rýžová kaše značky Hami může obsahoval bakterii Salmonella enteritidis, která způsobuje…

Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou zapnout přes čtyři…

20.09.2021 11:32 Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou v nejbližších dnech zapnout přes čtyři…

Lidé začnou dostávat SMS o třetích dávkách očkování proti covidu-19

20.09.2021 05:30 Téměř 8000 lidí, kteří měli mezi prvními v Česku dokončené očkování proti covidu-19, dnes dostane…

Do brněnského babyboxu někdo odložil holčičku, dostala jméno po…

19.09.2021 10:03 Do brněnského babyboxu někdo dnes v noci odložil čerstvě narozenou holčičku. Dostala jméno Anetka…

Češi při nedostatku financí nejčastěji omezí nákup oblečení a dovolené

19.09.2021 08:28 Tři pětiny českých domácností by řešily případné ekonomické problémy omezením nákupu oblečení.…

Třetí blok Dukovan začal po odstávce znovu dodávat elektřinu do sítě

18.09.2021 15:50 Třetí blok jaderné elektrárny Dukovany dnes začal znovu dodávat elektřinu do sítě. Mimořádně…

Charita vyhlásila spolu s Koryčany sbírku na pomoc lidem postiženým…

18.09.2021 11:42 Charita Kroměříž ve spolupráci s městem Koryčany na Kroměřížsku vyhlásila veřejnou sbírku na pomoc…

Související:

Právě se děje

reklama