Déšť zvedl hladiny řek, vodáci mohou vyrazit. Pozor na tato rizika

Praha - Déšť z předchozích dnů mírně zvedl hladiny většiny řek v Česku a vodáci si tak opět mohou vybírat. Větší jistotu jim tomto ohledu ale poskytnou větší toky, v menších řekách totiž voda tak, jak rychle po dešti vystoupala, i rychle opadává. Informoval o tom Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu, podle kterého by přesto mohl být příští týden jedním z těch lepších pro dovolenou na vodě.

Rafting

Vltava je po nedávných srážkách opět splavná od Lenory. V týdnu stoupla i hladina Otavy a zatím je sjízdná z Radešova. Zda to vydrží, záleží na dešti, uvedl Jančar. Od Sušice se podle něj ale vodáci mohou na řeku vydat bez obav.
Zlepšil se rovněž vodní stav Lužnice, na které je tak dobře sjízdný i úsek pod Táborem.

Ohře je po dešti znovu splavná od Chebu a v peřejích se vodáci nemusí bát kamenů tak jako před týdnem. Sázava se jim bude opět lépe sjíždět i pod Týncem nad Sázavou. Vyšší vodu má i Berounka a v jejím povodí se mohou lidé znovu vydat na Mži, Radbuzu a Úhlavu.

"Sjízdnost některých menších toků na severu a východě se příliš nezměnily, vzestup hladin je pro vodáky příjemný, ale nikoliv dramatický," prohlásil Jančar. Sjíždět mohou Ploučnici a všechny Orlice a pro jednodenní slutí jsou vhodné i dolní toky Úpy či Metuje. Pro zkušenější vodáky je nyní sjízdná říčka Smědá nebo Lužická Nisa pod Libercem.

Na Moravě pršelo o něco méně a tamní řeky jsou na téměř stejné úrovni jako před týdnem. Morava je splavná od soutoku s Desnou, Dyje od Znojma, na Opavě a Odře lze sjíždět dolní toky. Nejlépe je na tom Bečva.

Co číhá na vodáky?

Pádlování je předurčeno k vymykání ramen. Rameno je velmi volný kloub umožňující dostat pádlo do téměř jakékoli polohy. Není to ovšem zadarmo. Ramenní kloub není tak stabilní jako ostatní klouby a tak jeho vymknutí patří mezi velkými klouby k nejčastějším. K vykloubení obvykle dochází, když je paže zvednuta v úhlu nad 90º s vnější rotací, tedy v poloze kam se dostává při závěsu , např. ve válci, kdy je případné vykloubení velmi nepříjemné.

Nejčastější příčinou zánětu šlach zápěstí je přetížení. Tento problém hrozí více „svátečním" vodákům než těm kdo pádlují pravidelně. Výzkum prokázal, že zánět můžete dostat spíše na divoké, rychle proudící vodě než na voleji. Příznaky jsou nepříjemný pocit někdy i bolest v zápěstí, jež obvykle ustupuje s odpočinkem a objevuje se (prý) častěji u ruky, kterou držíte pádlo pevně (pravé pádlo-pravá ruka).

Poranění hlavy při ježdění na vodě jsou méně časté než bychom očekávali, ale nebezpečí stále číhá za rohem. Rocksplaty, nezvládnuté skoky, srážky s ostatními vodáky a alkohol jsou nejčastějšími příčinami. Nejlepším a nejzřejmějším opatřením jak se vyhnout zraněním hlavy je použití helmy. Helma by měla hlavu co nejlépe chránit a měla by být nošena pokud možno vždy, když jste na vodě. Můžete se dostat do situace, kdy se vám zdá že nad svojí lodí máte absolutní kontrolu a nic se vám nemůže stát, nezapomínejte ale, že okolo je vždy dost lidí co tuto kontrolu nemají. Pořiďte si helmu co vám dobře sedne a co nejlépe chrání, protože špičky lodí, větve a ostré kameny si vždy nějakou tu cestu k nechráněné části hlavy najdou.

Voda ve které pádlujete zpravidla není příliš čistá – je plná mikroorganismů čekajících na příhodné místo kde by se mohly množit. Nechejte vodu aby se vám dostala do nosu a máte zaděláno na parádní zánět. Lebka je plná dutin, jedna z nich je u těch šťastnějších z nás vyplněna mozkem, ale ty ostatní jsou prázdné. Tyto dutiny jsou propojeny s nosem a mimo jiné dodávají hlasu rezonanci. Zablokujte je nějakou infekcí a máte co? –sinusitis. Nejčastějším je zánět frontální dutiny. Příznaky jsou tlak pod čelem (takový ten pocit „není mi dobře") a bolesti hlavy. Antibiotika, prášky proti bolestem a decongestanty jsou nejčastější léčbou. Nejjednodušší ochranou je svěrka na nos, informuje pohora.cz.

Témata: Vodáci | řeky

Mladí lidé se obávají klimatických změn, cítí bezmoc či strach

21.09.2021 20:12 Změny klimatu považují v Česku za závažný problém více než čtyři pětiny lidí ve věku od 15 do 20…

Téměř polovina lidí si po pandemii zvykla více nakupovat v e-shopech

21.09.2021 15:55 Pandemie výrazně posunula nákupní chování českých konzumentů i jejich platební zvyklosti. Proti…

Ústavní soud: Přirovnávat úředníky k "esesákům" je přestupek

21.09.2021 10:46 Přirovnávat úředníky k "esesákům", kteří také "jen plnili rozkazy", je přestupek a podobné výroky…

Univerzita Pardubice otevře na Noc vědců svůj kampus

21.09.2021 10:24 Letošní Noc vědců se na Univerzitě Pardubice odehraje opět naživo. Šestihodinový program nabitý…

Většina Čechů souhlasí s omezováním soukromí dětí v on-line prostoru

20.09.2021 19:08 Většina Čechů souhlasí s omezováním soukromí dětí výměnou za jejich větší bezpečí a ochranu v on…

Nemléčná rýžová kaše značky Hami může obsahoval salmonelu

20.09.2021 16:45 Nemléčná rýžová kaše značky Hami může obsahoval bakterii Salmonella enteritidis, která způsobuje…

Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou zapnout přes čtyři…

20.09.2021 11:32 Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou v nejbližších dnech zapnout přes čtyři…

Lidé začnou dostávat SMS o třetích dávkách očkování proti covidu-19

20.09.2021 05:30 Téměř 8000 lidí, kteří měli mezi prvními v Česku dokončené očkování proti covidu-19, dnes dostane…

Do brněnského babyboxu někdo odložil holčičku, dostala jméno po…

19.09.2021 10:03 Do brněnského babyboxu někdo dnes v noci odložil čerstvě narozenou holčičku. Dostala jméno Anetka…

Češi při nedostatku financí nejčastěji omezí nákup oblečení a dovolené

19.09.2021 08:28 Tři pětiny českých domácností by řešily případné ekonomické problémy omezením nákupu oblečení.…

Související:

Právě se děje

reklama