Jak naučit papouška mluvit? Rady, tipy, triky +VIDEO

Praha - Lidé si z papoušků nyní vybírají spíše větší a inteligentnější druhy, které jsou schopné se naučit opakovat více slov. V rozhovoru pro ČTK to řekl Jan Potůček, provozovatel odborného serveru Ararauna.cz. V absolutních počtech by však podle něj nejčastějšími domácími mazlíčky stále měly být andulky a korely.

Ilustrační foto

Z inteligentnějších papoušků je nejpopulárnější žako, jehož cena se dlouhodobě drží kolem 13 tisíc korun. "V posledních letech jsou cenově dostupnější i největší z papoušků, arové. Z nich je nejčastěji chovaný ara ararauna, jehož cena se pohybuje okolo 25 tisíc korun," uvedl expert.

Z dostupných druhů papoušků, pro které by si však zájemci museli dojet do zahraničí, je nejdražší tricha orlí. Cena mláďat tohoto druhu se podle Potůčka pohybuje od 300.000 korun výše. Za minimálně čtvrt milionu korun se dají pořídit například ara hyacintový, kakadu palmový nebo amazoňan rudoocasý.

Chovatelé exotických ptáků se nemusejí povinně registrovat. Jejich počet se v Česku odhaduje řádově na tisíce a v posledních letech klesá. Podle Potůčka je důvodem finanční i praktická náročnost chovu, který vedle pořízení samotných zvířat zahrnuje výstavbu chovných zařízení a jeho pravidelnou údržbu i náročnost jednotlivých druhů na potravu.

Zdroj: YouTube

Povinnou registrací musejí procházet chovatelé vlastnící druhy spadající do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES o omezení obchodů s ohroženými druhy. Každý pták uvedený na tomto seznamu musí být označen pevným nesnímatelným kroužkem nebo čipem.

V loňském roce byl nejčastěji registrovaným druhem z této skupiny ara marakána, v tuzemském registru přibylo 128 jedinců. Celkově jich je evidováno 329, ale jedná se pouze o ptáky zaregistrované od roku 2004, kdy vznikl celostátní registr.

Prakticky je dovoz a vývoz možný jen v rámci Evropské unie. Nutné je potvrzení veterináře a proclení papoušků. V České republice se vyskytují i druhy, které legální cestou nelze sehnat. Podle Potůčka je z nich zřejmě nejdražší a nejvzácnější ara kobaltový, kterého chová pražská zoologická zahrada. "Jeho cena je nevyčíslitelná, na černém trhu vyjde mladý chovný pár v přepočtu na asi čtyři miliony korun," řekl.

Výnosy jsou jako u drog

Generální ředitelství cel ve vyjádření pro ČTK uvedlo, že pašování vzácných papoušků je často velmi dobře organizované. "Výnosy této činnosti jsou srovnatelné například i s pašováním drog a mnohdy je předmětem činnosti velmi dobře organizovaných mezinárodních zločineckých skupin," doplnilo.

Snažení tuzemských celníků a České inspekce životního prostředí v boji proti nezákonnému obchodu s těmito ptáky bylo v roce 2010 oceněno vyznamenáním od zástupců Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin.

Před čtyřmi lety totiž v červnu při zátahu na jižní Moravě a ve východních Čechách zadrželi 18 vzácných papoušků. Tím přispěli k odhalení mezinárodní skupiny pachatelů, která na území celé Evropské unie obchodovala s mimořádně vzácnými a cennými druhy exotického ptactva.

Zadržení ptáci pak stejně jako jiná zvířata s obdobným osudem skončili v záchranných centrech zřizovaných ministerstvem životního prostředí, která fungují zpravidla při zoologických zahradách. Takto se vzácné ary kobaltové pašované do Česka před čtyřmi lety dostaly do pražské zoo.

Jak naučit papouška mluvit?

Především je nutné si uvědomit, že ne každý druh papouška se naučí opakovat slova. Takže pokud chcete, aby váš papoušek mluvil, musí to být druh s předpokladem k mluvení.

Mistr mezi ptáky, kteří se výborně naučí mluvit je zástupce špačkovitých loskuták posvátný. Problém ovšem je, že to je pták velmi nečistotný, kterého musíte držet pouze v bednové kleci. Z toho důvodu musíte taky uvažovat jestli se takový pták hodí do vašeho bytu.

Výborným řečníkem je andulka, ale opět pouze některá. Zatím, co jedna se naučí nepřeberný repertoár slovíček, z druhé dostanete sotva její jméno. Protože se andulky hodí téměř do každého bytu a jsou to vhodní papoušci i pro děti, je jejich popularita takto určitě zaručená. Samozřejmě, že se nejlépe učí vyslovovat slova mláďata. Budete-li kupovat andulku je pravděpodobnější, že se mluvit naučí sameček, ale i některé samičky jsou velmi nadané.

U všech nadaných papoušků je pak potřeba vaše trpělivost a stálý kontakt s papouškem. Myslet si, že ptákovi pustíte nahrávku vybraných slov vámi namluvených a že se tak naučí mluvit, je myšlenka zcestná. Papoušek potřebuje kamaráda na kterého se může upnout, se kterým si může povídat a bavit se. Prostě potřebuje k mluvení kontakt s osobou. Papoušek napodobuje vaše slova, ale i ohýbání jazyku pokud dobře vyslovujete, vaší intonaci a mnohdy i vaše pohyby. Proto je dobré učit ptáka večer, když se zklidní a je ochoten naslouchat před spaním to, co mu povídáte. Přes den pak papouška vezmete na ruku a několikrát slovíčko zopakujete.

Učit samozřejmě můžete papouška, který si na vás zvykl, vydrží sedět na ruce a dívat se co mu říkáte. Papoušek který poletuje po bytě bude vnímat pouze podávanou potravu a na mluvení se nesoustředí. Učit se nebude jen papoušek, ale i vy se musíte naučit rozumět projevům, kterými k vám papoušek promlouvá. Musíte pochopit papouškovu prosbu, kdy s lehce roztaženými křídly, kterými třese, o něco prosí. Tak prosí mláďata svoje rodiče o potravu, papoušek vás tak může prosit například o puštění z klece. Nepomůže-li to, začne se papoušek projevovat křikem. Pokud prosbu nepochopíte a začnete s ním zacházet hrubě stane se papoušek odtažitým, neurvalým a začne kousat, uvedl chovzvirat.cz.

Pokud chcete, aby papoušek pronášel slova v určitý vhodný okamžik musíte je také tak používat. Ráno papouška pozdravíte dobrý den, večer mu řeknete dobrou noc, když budete odcházet z domu zavoláte ahoj, při krmení vyslovíte semínka, piškot, mňamka apod. Musíte podpořit vrozené schopnosti papoušků, opakovat slova.

Mnozí papoušci dříve než začnou slova opakovat budou třeba pískat melodii, vydávat zvuk zvonícího budíku, vrzajících dveří, nebo zvonění mobilu. Od některých papoušků nemůžete očekávat řečnické výkony. Hodně slov se naučí vyslovovat, žakové, amazoňani, alexandři, loriové, senegalci, pyrury, arové a mnozí další. Nejlépe se papouškům vyslovují slova se samohláskami e,i,u, při dalším učení pak písmena a,o.

Témata: Zvířata | Ptactvo

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Předpověď počasí na víkend: Ochladí se, bude i 15 stupňů

18.09.2021 06:30 O víkendu se citelně ochladí. Teploty během dne podle meteorologů spadnou až na pouhých 15 stupňů.

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

18.09.2021 21:51 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Třetí blok Dukovan začal po odstávce znovu dodávat elektřinu do sítě

18.09.2021 15:50 Třetí blok jaderné elektrárny Dukovany dnes začal znovu dodávat elektřinu do sítě. Mimořádně…

Charita vyhlásila spolu s Koryčany sbírku na pomoc lidem postiženým…

18.09.2021 11:42 Charita Kroměříž ve spolupráci s městem Koryčany na Kroměřížsku vyhlásila veřejnou sbírku na pomoc…

Neziskové organizace lidem po tornádu vyplatily přes 600 milionů

17.09.2021 14:43 Neziskové a humanitární organizace, které po ničivém tornádu na konci června uspořádaly veřejné…

Češi cestovali do zahraničí více než loni. Nejčastěji do Chorvatska

17.09.2021 13:43 Aktualizováno Češi leto v létě cestovali do zahraničí více než loni. Nejoblíbenější destinací bylo tradičně…

Neočkovaným se od pondělí ztíží návrat z Lotyšska či Rumunska

17.09.2021 12:10 Od pondělí se ztíží neočkovaným lidem návrat do České republiky z Lotyšska, Rumunska a San Marina.…

Exploze v domě v Koryčanech nastala po poškození plynového potrubí, případ…

16.09.2021 15:17 Aktualizováno Středeční výbuch plynu v řadovém rodinném domě v Koryčanech na Kroměřížsku prověřuje policie jako…

Výbuch domu v Koryčanech: Zemřeli dva dobrovolní hasiči, další jsou vážně…

15.09.2021 18:58 Aktualizováno Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Neočkovaným se ode dneška ztíží návrat do ČR z Chorvatska a Rakouska

13.09.2021 08:13 Návrat do České republiky z Chorvatska a Rakouska se ode dneška ztíží lidem neočkovaným proti…

Stovky lidí v Brně demonstrovaly proti vládním opatřením

12.09.2021 18:30 V centru Brna dnes lidé protestovali proti vládním opatřením v boji proti šíření koronaviru,…

Horská služba v létě zasahovala u 1487 případů

12.09.2021 08:28 Horská služba ČR o letních prázdninách zasahovala u 1487 případů, což bylo o 84 méně než před rokem…

Související:

Právě se děje

reklama